Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Bir türün evrimleşebilmesi için açıklamadaki maddelerin hangileri zorunludur, hangileri değildir? Neden?

1-Yüksek enerjili ışınımlar, 2-Tür içi kalıtsal çeşitlilik, 3-Popülasyonun bireyleri arasında farklı beslenme biçimleri? 4-Coğrafik engel oluşması, 5-Yeni bir hastalık etkeninin ortaya çıkması, Yardımcı olursanız çok seviniriz. Arkadaşımızla bilrikte tartıştık ancak net bir sonuca varamadık.
124 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Evrim, popülasyondaki kalıtsal özeliklerin (gen ve özelliklerin dağılımının) nesiller geçtikçe değişmesi olduğu için evrimsel bir değişim için üç zorunluluk vardır.

Popülasyon, çeşitlilik ve kalıtsallık. Yani cevap, "sadece 2" olacaktır.

Peki neden diğerleri zorunlu değil? Seçenekleri inceleyelim.

Tüm Reklamları Kapat

 1. Yüksek enerjili ışınımlardan bahsederken sanırım radyasyonun çeşitlilik oluşturmasından bahsediyorsunuz. Ama tek çeşitlilik mekanizması bu değildir. O yüzden zorunlu değildir.
 2. Tür içi kalıtsal çeşitlilik olması evrimin tanımının bir parçası olduğu için zorunludur. Çeşitlilik olmadan evrim olamaz, zorunludur.
 3. Farklı beslenme biçimi de bir çeşitliliktir ancak aynı beslenme biçimine sahip olsalar bile başka özelliklerde çeşitlilik bulunabilir o yüzden zorunlu değildir.
 4. Coğrafi engel oluşması da zorunlu değildir. Herhangi bir coğrafi engel olmasa da türler evrimleşebilir. Coğrafi engel, türleşmeye (makroevrimsel bir değişime) sebep olan bir etkendir (ki türleşme için de zorunlu değildir.)
 5. Hastalık etkenin ortaya çıkması evrimsel seçilim baskısının artması demektir. Bu da evrimi hızlandıracaktır ama zorunlu değildir. Hastalık olmasa da başka bir etkenden dolayı seçilim baskısı oluşabilir. Kaldı ki evrim için seçilim bile zorunlu değildir. Seçilim olmaksızın da evrimsel değişimler görebiliriz. En baştaki üç zorunlulukta seçilimin dışlandığını görüyorsunuz. Bunun nedeni, teknik olarak evrim için seçilimin şart olmamasıdır. Seçilim olmaksızın da evrim yaşanabilir; ancak bu evrim çok daha rastlantısal ve düzensiz olacaktır. Ama yine de yaşanabilecektir! Bu tarz seçilimsiz evrimsel değişimler genellikle genetik sürüklenme başlığı altında incelenmektedir.

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. "Şu Olursa Evrim Olur Mu?" Veya "Bu, Evrime Örnek Midir?": Evrim, Hangi Şartlarda Yaşanır?. (10 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 28 Kasım 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close