Puan Ver
0
Puan Ver

Bir kaç milyar yıl sonra çarpışacağımız andromeda galaksisi ile çarpışma nedenimiz nedir?

O mu bize doğru geliyor yoksa biz mi ona doğru hareket ediyoruz? Galaksinin hareket etmesinin sebebi ne?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Kütle çekimidir. 

İki cisim birbirine yaklaşınca kütle çekimi birbirlerini etkiler. Cisim ne kadar büyük veya yoğunsa kütle çekimi o kadar uzağa etki eder. Andromeda ve Samanyolu büyük kütleli dev galaksilerdir. Galaksiler de uzay boşluğunda sabit durmuyor. Supercluster denilen galaksi kümeleri oluşturuyorlar. Hem Andromeda hem Samanyolunun, yaklaşık 100 bin galaksiden oluşan ve 520 milyon ışık yılı uzunluğundaki Virgo Süper Kümesine doğru çekildiğini düşünüyoruz ama ne yazık ki çarpışma rotasındayız. 

Gözlemlediğimiz çoğu galaksi bizden hızla uzaklaşmaktadır veya göreceli olarak biz onlardan uzaklaşmaktayız. Bu da "onlar mı bize doğru geliyor biz mi onlara doğru gidiyoruz" sorunuzun cevabı oluyor. 

 

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çocuklarımızın sınavlarda kopya çekmesinin nedeni, okul sistemimizin notlara değer verme miktarının, çocuklarımızın öğrenmeye değer verme miktarından fazla olmasıdır.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder