Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

NASA, insanlık tarihinin en yüksek çözünürlüklü fotoğrafını yayınladı: tam 1.500.000.000 (1.5 milyar) piksellik bir fotoğraf! Bunun ne demek olduğunu şöyle izah edelim: normalde genellikle 1920x1080 civarında ekranlar, duvar kağıtları, vs. kullanırız. Buradaki sayılar yatayda 1920 piksel, düşeyde 1080 piksele demektir. NASA'nın yayınladığı fotoğrafın ise yatayında 69.536 piksel, düşeyinde ise 22.230 piksel bulunmaktadır! Ayrıca piksel kavramını daha iyi anlamanın bir diğer yolu, fotoğrafa yakınlaştırma yaptığınızda "kutu kutu piksellerin görünmesi" ve görselin bozulmasıdır. Ortalama bir fotoğrafa birkaç kat yakınlaştırma yaptığınızda pikselleri gözükmeye başlar. Çünkü yeterince yüksek çözünürlükte değildir ve ekranınıza o fotoğrafın sığabilmesi için, adeta fotoğrafın piksellerinin "esnetilmesi" gerekir. Bu da, görüntünün bozulması ile sonuçlanır. Ancak fotoğrafın çözünürlüğü arttıkça, sabit olan bilgisayar ekranınıza sığabilecek piksellerin sayısı da artmış olur. Böylece, örneğin yayınlanan 1.5 milyar piksellik bu fotoğrafa onlarca ve yüzlerce defa da yakınlaştırma da yapsanız, halen ekranınızda hiçbir bozulma görmezsiniz. Fotoğraf "müthiş detaylı" gibi düşünebilrisiniz.

Yayınlanan fotoğraf o kadar büyüktür ki, kaliteli bir kamerayla çekilmiş ortalama bir fotoğraf 4-10 megabayt yer tutarken, bu fotoğraf tek başına 4.3 gigabayt yer kaplamaktadır! 

Fotoğrafın oluşturulabilmesi için NASA, komşu galaksimiz Andromeda'ya ait bugüne kadar Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilmiş 411 fotoğrafı birleştirmiştir.

Burada ise, YouTube kullanıcısı daveachuk (http://goo.gl/Y4PMgn) tarafından fotoğrafın kullanılması sonucu hazırlanan 4K çözünürlükte bir videoyu görmektesiniz (internetiniz yavaşsa, yüklenmesi çok uzun zaman alabilir, dolayısıyla HD seçeneğini kapatmayı tercih edebilirsiniz). Video sizi 2,538,000 ışık yılı uzaktaki Andromeda Galaksisi içerisinde, yaklaşık 40.000 ışık yılı genişliğe yayılmış, yaklaşık 100 milyar yıldız arasında bir yolculuğa çıkaracak.

Uyarıyoruz: kendinizi önemsiz ve bir hiç olarak hissetmeniz çok muhtemel.

Çünkü gerçekten de öyleyiz.

ÇMB (Evrim Ağacı)

Not: Fotoğrafı buradan inceleyebilirsiniz: http://goo.gl/8TIwb3

***

Yeni videolarımıza ve Evrim Ağacı ile yan oluşumlarının düzenli harcamalarına maddi destekte bulunmak için Patreon üzerinden bizi destekleyebilirsiniz: http://www.patreon.com/evrimagaci

Patreon'un nasıl çalıştığını merak ediyorsanız veya nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz: https://evrimagaci.org/fotograf/48/7230

Patreon kullanımının video anlatımı için: https://youtu.be/yU0VT4Bt7RM

Paypal üzerinden destek olmak için: https://evrimagaci.org/fotograf/48/4105

IBAN kullanarak bir banka aracılığıyla bağışta bulunmak isterseniz, gerekli bilgileri edinmek için lütfen [email protected] adresinden bize ulaşınız.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder