Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
6

Bir insanın zeki olduğunu gösteren işaretler sizce nelerdir?

2,250 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Çözümcülük...

Hiç bir insan yoktur ki karşısında çözüm bekleyen bir sorunu olmasın. Ve her tür sorunu çözmek için zaman, enerji, emek gibi bileşenlere ihtiyaç vardır. Ve bu bileşenler, herkes için değerli şeyler. Bunları hiç kimse boşa harcamak istemez.

Bu durumda herkesin karşısında bir denklem var: Çözülmesi gereken sorunun büyüklüğü - Zaman, enerji, emek.

Tüm Reklamları Kapat

Bu denkleme göre zamanını, enerjisini ve emeğini en verimli kullanan kişi, karşısındaki sorunu çözme konusunda daha avantajlıdır. Bunu fark eden, akıl eden, bunun üzerine fikir yürütüp bunu başaran herkes zekidir. Zaten bu insanlar başarılı olur. Bunu fark edemeyen, başaramayan insanlar da başarılı olamaz.

Bu denklemdeki tek katalizör, ahlak. Evrensel ahlak. Yani zengin olmak için hırsızlık yapmak iyi bir çözüm gibi görünse de değildir. Evrensel ahlak kabulleri dahilinde her tür sorunu çözme becerisinde olan insan, sayısız değişkeni bir arada değerlendirme yeterliliğindedir demektir ve bunun tek yolu, zekadır.

354 görüntülenme
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ertuğrul Fındıkcı
Kendi fikrimi paylaşıyorum.

Merhaba Robot, benim bu soruya cevabım klişe olacak; hayal gücü. "Zekanın gerçek göstergesi bilgi değil, hayal gücüdür" sözünü Einstein'a atfediyorlar fakat emin değilim. Bende bu cevaba katılıyorum. İnsanın zekasının gelişebileceğine inanıyorum. Yeter ki araştırmacı bir ruh ve zihne sahip olsun ve gerçek doğruya inanma isteği olsun.

İnsanın sorduğu sorularda, zekası anlamamızda etkili bir yoldur. Derin düşünebilen, geniş hayal gücüne sahip birisi ile ortalama birisinin soracağı sorular denk olmayacaktır diye düşünüyorum. Bu sorular; kafamızın içinde, kendimiz ile olan konuşmalarda geçen sorular da olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

358 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close