Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yiğit Kulaoğlu
Üye
3

Bir insan ömrü boyunca "gerçekten" bir sadece bir kişiye/kere mi aşık olur?

bu durum cinsiyete göre değişiklik gösterir mi?
864 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Sezer Okay
Sezer Okay
126K UP
Konu hakkında bilgim var

Aşık olmak, biriyle fiziksel, duygusal, ruhsal her seviyeden bağlantı halinde olmak anlamına geliyor. Aynı zamanda, aşık olduğumuzda vücudumuzda fizyolojik değişimler de olur. Aşık olmak, bize mutluluk hissi veren, 'iyi hissetme' hormonu olan dopamini salgıladığımızda bedenlerimizde değişikliklere neden olur. Aşık olduğumuzda vücudumuz norepinefrin üretimini de artırır, bu da kalp atışınızı hızlandırır ve size ekstra enerji vererek hiperaktiviteye neden olur. Bu yüzden bazen 'aşık' insanların iştahı azalır ve uykusuzluk ve huzursuzluk yaşarlar.[1]

Her insan için "doğru adam/kadın" farklı özellikler taşır. Doğru kişiyi veya ona oldukça yakın birini bulduğumuzda fiziksel ve ruhsal olarak yukarıda bahsedilen değişimleri yaşarız. Bu duyguyu hiç yaşamayan insanlar olabileceği gibi, bir kez yaşayanlar veya birden fazla kez yaşayanlar olabilir. Çünkü bu duygu kalıcı değildir.[2] Bir süre sonra aşk dediğimiz bu güçlü duygu zayıflar. Bazı ilişkiler saygı ve sevgi çerçevesinde devam eder ancak bazıları da biter.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. E. Gulla. What Is The Definition Of Love?. (28 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 30 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Cosmopolitan | Arşiv Bağlantısı
 2. Anchal Sharma. Love Is Just A Temporary Thing. Alındığı Tarih: 30 Ağustos 2023. Alındığı Yer: goodmenproject | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kaan Korkmaz
hobi olarak fizik matematik ve psikoloji ile ilgileniyorm

Bir insanın ömrü boyunca "gerçekten" bir kişiye veya bir kez mi aşık olup olmayacağı, kişisel deneyimlere ve yaşam tarzına bağlı olarak değişebilir. Aşk karmaşık bir duygu ve deneyimler insanlar arasında büyük ölçüde farklılık gösterebilir. İnsanlar farklı dönemlerde farklı kişilere aşık olabilirler ve bu duygusal bağlar zaman içinde değişebilir.

Bazı insanlar hayatlarının farklı dönemlerinde farklı kişilere aşık olabilirler. İlk aşk, gençlik aşkı, evlilikteki aşk gibi farklı ilişki türlerinde farklı kişilere duyulan aşk farklı zamanlarda deneyimlenebilir.

Ayrıca, bir kişi hayatında sadece bir kişiye aşık olabileceği gibi, birden fazla kişiye de aşık olabilir. İnsanların aşkı deneyimleme biçimi ve sıklığı kişisel ve kültürel farklılıklara bağlıdır. Aşk deneyimleri, bir kişinin hayatında önemli bir rol oynayabilir, ancak bu deneyimler kişiden kişiye değişir.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak, bir insanın ömrü boyunca aşkı nasıl deneyimleyeceği kişisel tercihlerine, yaşam koşullarına ve deneyimlerine bağlıdır. Kimisi bir kişiye bağlı ve uzun süreli bir ilişkiye odaklanırken, kimisi hayatlarında farklı aşk deneyimleri yaşayabilir. Bu, her insanın benzersiz olduğu ve aşkın çok çeşitli şekillerde ifade edilebileceği bir gerçektir.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close