Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Bir canlıyı, yapay seçilim ile bambaşka bir canlıya dönüştürürsek taksonomik sınıfı da değişir mi?

Farz edelim ki "tıss" diye bir canlı var. Bu canlı sürüngenler kategorisi altında. Ama insanlar bu canlıları memelilere çok benzeyecek şekilde seçilim baskısı uyguluyorlar. Bu deney sayesinde memeli benzeri bir canlı haline geliyor bu tısslar. Bu canlılar sürüngen mi sayılmalı yoksa memeli mi?

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap
Canlılar sırf morfolojik olarak birbirine benziyor diye aynı sınıfa alınamaz.Mesela mezozoik dönemde yaşamış deniz sürüngenleri ihtiyozorlar dev bir balıktan farksızdır.Bu bir yakınsak evrim örneğidir.Sırf balıklarla benziyor ve aynı ortamda yaşıyor diye bu hayvanlara balık demek saçma olur bunu ihtiyozorların iskelet yapısına bakıncada anlayabiliriz.Bu yüzden sizin verdiğiniz örnektede yapay seçilimle üretilmiş hayvanlar memeli olmaz ihtiyozorlar gibi başka bir canlıya yakınsak evrim geçirerek benzemiş deriz.
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Bence bu tamamen göreceli bir kavram olur. Bu canlı memelilerde bulunan özellikleri yeterince  kazandıysa bilim insanları onu artık memeli sınıfına koybilir. Evrim literatürüne de "pluton sendromu" olarak geçer.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Öncelikle taksonomik sınıf dediğimiz kavram, insanların kendi işlerini kolaylaştırmak için oluşturduğu gruplardır. Ve taksonomik sınıfların özelliklerini de yine insanlar belirlemiştir. Tabi ki bütün yaşayan veya yaşamayan canlıları bir sınıfa sokmak mümkün değil en basitinden ara formların çoğu bu sınıflandırmaya tam olarak uymaz. Yine de sizin dediğiniz gibi bir yapay seçilim altında (ki bu değişim süreci canlının ne kadar gelişmiş olduğuna göre de değişir) . Memeliye benzetmek ancak üst bir gruptan alındığında mümkün olacağını düşünüyorum. Örneğin “tıss” dediğimiz canlı eğer sürüngense kendi altındaki gruplara evrimleşebilir. Fakat çoktan özelleşmiş olan organlarının farklı bir daldaki canlının özelleşmiş organına aynen evrimleşmesi mümkün olmayacaktır.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin amacı gerçeği keşfedip aydınlatmaktır. Bana kalırsa biyografi veya kurgu fark etmeksizin edebiyatın da öyledir. Bu nedenle edebiyattan ayrı bir bilim literatüründen söz edilemez.”
Rachel Carson