Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Bir canlının başka bir canlıdan evrimleşmiş olması artık o canlı çeşidine ait olmadığını,  farklı bir canlı olduğunu mu gösterir?

Yani eğer kuşlar dionozlardan evrimleşmişse onlara bir dinozor cinsi mi demeliyiz?
278 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Bu tür kafa karışıklıkları hep taksonomik seviyelerin doğru bilinmemesinden kaynaklanıyor. Taksonomide en temel seviyede şu tür katmanlar var:

 • Alan
 • Alem
 • Şube
 • Sınıf
 • Takım
 • Aile
 • Cins
 • Tür

Bunların çooook daha derin katmanları da var (bir örnek burada). Bir canlı soyunun bu hiyerarşi içindeki değişimini takip edecek olursanız (veya tüm nesilleri tek tek takip edebilseydik), hiçbir zaman büyük sıçramalar olmadığını görürdük. Yani tür seviyesindeki bir canlı, mesela Homo sapiens, aynı zamanda Memeliler Sınıfı'ndadır.

Homo sapiens'ten gelecekte evrimleşecek -atıyorum- Homo novus gibi bir tür, artık ayrı bir "tür"dür; ancak cinsi (Homo) değişmemiştir. Cinsi değişmediği için, tüm üst hiyerarşisi de aynı kalmıştır: Aile, takım, sınıf, şube, alem, alan konusunda hiçbir değişim yaşamamıştır. Mesela Homo sapiens de Hayvanlar Alemi altındadır, Homo novus da, artık var olmayan kuzenlerimiz Homo neanderthalensis de...

Tüm Reklamları Kapat

Dinozor-kuş örneğini ele alalım. "Dinozor" bir tür veya cins adı değil. Şube ile sınıf arasında kalan bir grup. Kolaylık olsun diye şube diyelim. "Kuş" da bir tür adı değil. Bir sınıf adı (Kuşlar Sınıfı). Dolayısıyla kuşlar altında yaşanan evrimsel değişimlerin hiçbiri, şube seviyesinde bir değişim yaratamaz. Dolayısıyla her kuş türü, neredeyse kesin olarak dinozor kalacaktır. Ve evet: Günümüzde yaşayan bütün kuşlar, aslında yaşayan dinozorlardır![1]

Bu durumda kuşlar nasıl dinozorlar şubesinden çıkabilir? Veya Homo sapiens nasıl Homo cinsinden çıkan bir türe atalık yapabilir? Eğer daha uzun zaman dilimlerinde bakılırsa ve daha fazla değişim birikirse, bir noktadan sonra artık sadece yeni bir "tür" olarak değil, yeni bir "cins", hatta yeni bir "aile", hatta yeni bir "takım", ... şeklinde sınıflandırabileceğimiz kadar farklılık birikmiş oluyor. Böylece yeni taksonomik gruplar doğuyor. Bu doğum sürecinin daha dar zaman aralıklarına bakacak olursanız, iki tür birbirinden sadece "tür" bazında ayrılıyor. Ancak bu değişimler buradaki gibi birikerek, daha geniş aralıklarda çok daha büyük değişimlere dönüşüyor.

167 görüntülenme

Kaynaklar

 1. E. Singer. How Dinosaurs Shrank And Became Birds. (12 Haziran 2015). Alındığı Tarih: 23 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Scientific American | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close