Sorulara Dön
2
Evrim & Abiyogenez

Bir canlının başka bir canlıdan evrimleşmiş olması artık o canlı çeşidine ait olmadığını,   farklı bir canlı olduğunu mu gösterir?

Yani eğer kuşlar dionozlardan evrimleşmişse onlara bir dinozor cinsi mi demeliyiz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu tür kafa karışıklıkları hep taksonomik seviyelerin doğru bilinmemesinden kaynaklanıyor. Taksonomide en temel seviyede şu tür katmanlar var:

  • Alan
  • Alem
  • Şube
  • Sınıf
  • Takım
  • Aile
  • Cins
  • Tür

Bunların çooook daha derin katmanları da var (bir örnek burada). Bir canlı soyunun bu hiyerarşi içindeki değişimini takip edecek olursanız (veya tüm nesilleri tek tek takip edebilseydik), hiçbir zaman büyük sıçramalar olmadığını görürdük. Yani tür seviyesindeki bir canlı, mesela Homo sapiens, aynı zamanda Memeliler Sınıfı'ndadır.

Homo sapiens'ten gelecekte evrimleşecek -atıyorum- Homo novus gibi bir tür, artık ayrı bir "tür"dür; ancak cinsi (Homo) değişmemiştir. Cinsi değişmediği için, tüm üst hiyerarşisi de aynı kalmıştır: Aile, takım, sınıf, şube, alem, alan konusunda hiçbir değişim yaşamamıştır. Mesela Homo sapiens de Hayvanlar Alemi altındadır, Homo novus da, artık var olmayan kuzenlerimiz Homo neanderthalensis de...

Dinozor-kuş örneğini ele alalım. "Dinozor" bir tür veya cins adı değil. Şube ile sınıf arasında kalan bir grup. Kolaylık olsun diye şube diyelim. "Kuş" da bir tür adı değil. Bir sınıf adı (Kuşlar Sınıfı). Dolayısıyla kuşlar altında yaşanan evrimsel değişimlerin hiçbiri, şube seviyesinde bir değişim yaratamaz. Dolayısıyla her kuş türü, neredeyse kesin olarak dinozor kalacaktır. Ve evet: Günümüzde yaşayan bütün kuşlar, aslında yaşayan dinozorlardır![1]

Bu durumda kuşlar nasıl dinozorlar şubesinden çıkabilir? Veya Homo sapiens nasıl Homo cinsinden çıkan bir türe atalık yapabilir? Eğer daha uzun zaman dilimlerinde bakılırsa ve daha fazla değişim birikirse, bir noktadan sonra artık sadece yeni bir "tür" olarak değil, yeni bir "cins", hatta yeni bir "aile", hatta yeni bir "takım", ... şeklinde sınıflandırabileceğimiz kadar farklılık birikmiş oluyor. Böylece yeni taksonomik gruplar doğuyor. Bu doğum sürecinin daha dar zaman aralıklarına bakacak olursanız, iki tür birbirinden sadece "tür" bazında ayrılıyor. Ancak bu değişimler buradaki gibi birikerek, daha geniş aralıklarda çok daha büyük değişimlere dönüşüyor.

161 görüntülenme
2
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın