Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Bilinçsiz bir canlıya evrilmemiz mümkün mü?

Evrimsel sürecin bilincimizi kaybetmemize neden olacak şekilde gelişim göstermesi, buna bağlı olarak bizleri diğer canlılardan farklı kılan özelliklerden olan zihinsel donanımlarımızın ve insana özgü becerilerimizin tümünün körelmesi gibi bir durum mümkün müdür?

1
Anonim 0
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evet, olasılıklar evreninde bu var. Nasıl ki çok daha düşük bilince sahip hayvanlardan bilinçli bir hayvan evrimleşebildi, tam tersi de pek âlâ yaşanabilir. Bunun nasıl olabileceğini hayal etmek de pek zor değildir:

Beyin, hâlihazırda çok masraflı bir organ (vücudun %2'sini oluşturmasına rağmen tüm enerjinin %20'sini tek başına tüketiyor). Ola ki bu masraflı organı besleyebilecek besin kaynakları ortadan kalkarsa ve insan zekası bu ekosistem çöküşüyle teknoloji yardımıyla baş edemezse, o zaman hızlı bir şekilde vahşi yaşama döneceğiz ve ölümler başlayacak. Bir özellik, ölüm-kalım veya üreme başarısını etkilemeye başladığı anda, evrim devreye girer. Bu tür bir senaryoda, eğer beyin dikkate değer bir avantaj sağlamıyorsa (hele ki enerji bulma baskısı aşırı yüksekse), en düşük enerji sarfiyatına sahip insanlar daha kolay hayatta kalacaklar ve bunun bir parçası da daha ufak beyinlere sahip olmak olacak. Böylece nesiller içinde daha ufak beyinlere ve daha düşük bir bilince evrimleşebiliriz.

İnsanın son 4.2 milyon yıllık evriminde beyin irileşmesi çok sayıda anatomik özellikle bir arada pekiştiği için bunun bir anda geri dönmesi pek olası değil elbette; en zor şartlar altında bile beyin, hiç olmamasına veya çok daha düşük bilişsel kapasiteye sahip olduğu bir versiyona göre muhtemelen daha avantajlı olacaktır. Olay, o avantajın yitirildiği bir senaryonun oluşmasında yani. Böyle bir senaryo oluştuğu anda, pek tabii evrimsel süreçte beyin körelebilir.

Bilinç yitimini ve beyin küçülmesini yapay seçilim yoluyla, gen teknolojileriyle veya nanoteknoloji gibi araçlarla da çeşitli şekillerde yapabiliriz; ancak onlar pek "doğal" olmadıkları için, o olasılıklar üzerinde durmadım. Bir de "cep telefonları" veya "bilgisayarlar" nedeniyle beynimizi kullanmayıp yitireceğimiz gibi geyikleri ciddiye almayınız. Evrim böyle çalışan bir şey değil. Cep telefonları veya bilgisayar kullanımımıza göre hayatta kalma ve üreme başarımız değişmediği sürece, evrimsel bir değişim beklemeyiz. Gelecek nesiller, bu teknolojik aletlerle etkileşimlerine bağlı olarak beyinlerini farklı şekilde kullanabilirler, ancak 100 nesil de cep telefonlarına baksa, 1000 nesil sonrasının beyninin temel genetik ve fiziksel özellikleri şu andaki insanlarınkiyle ve 100 nesil öncekiyle aynı olacaktır (başka nedenlerle evrimleşilmediğini varsayarsak). Evrimden söz etmek için, hayatta kalma ve üreme başarısı üzerinde bir değişim gerekmektedir (epigenetiği göz ardı edersek).

4
Teşekkür (3)
Paylaş
4
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın