Sorulara Dön
-1
Genel ve Kategorisiz

Bilimi ve tarihi öğrenirken doğru bilgiye nasıl ulaşırız ve doğru bilgiye ulaştığımızdan nasıl emin oluruz?

Bilimi ve tarihi ogrenirken dogru bilgiye nasil ulasiriz ve dogru bilgiye ulastigimizdan nasil emin oluruz? Bazen 2 tane unlu bilim adamlarinin dedikleride celisiyor. Her okudumuz kitabta dogru bilge olmaya biliyor. Kendimiz evde oturup bilimi ve tarihi nasil ogreniriz? Bilimsel kaynak nedir nasil olmali nasil kontrol edip emin oluruz?

1
30
Jack Tyler
-1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bilimi ve tarihi ogrenirken dogru bilgiye nasil ulasiriz ve dogru bilgiye ulastigimizdan nasil emin oluruz?

Genel olarak birbirine bağlı olmayan karşı düşüncelerin, söylemlerin tez ve antitezlerin karşılaştırmalı okumalı, kaynakça takibi yapmalı ve hep aynı kaynakların etrafında dolanmamalısın. ama hep aynı kaynakların etrafında dolanmayacağım diye göz önünde duran gerçeği inkar edip de inkarcı veya körlemesine itaatkar da olmayacaksın. bu ğün okuduklarından öğrendiklerin senin akıl ve mantıık süzgecinden geçtikten sonra bir anlam kazanıyorsa sana göre doğrudur.

Bazen insanoğlu son kurşununa kadar bir düşünceye inanır. Her bilgi kırıntısı o inandığın durumu, açıkça inkar ettiği halde, eğer sen armutun sapı üzümün çöpünü meyve tabağında araştırır gibi, kendi inancına destek ararsan bu yolda yürümemelisin.

Bilim açıkça kanıtlar ve tekrarlanabilir gözlemlere dayanır. Tarih ilmi de keza aynı tartışmayı yapar. Neyin doğru olduğu genel hatlarıyla okulda, bilimsel şekilde yazılmış kitaplarda bellidir. Ancak karşılaştırmalı okursan doğruya ulaşırsın. Örneğin 300 spartalı bir dağın geçidini 7 gün tuttu der homeros. Ayrıca 1 milyon pers askeri olduğunu da söyler. Genelde doğru basit, yalın ve göz önünde insan mantığına, eşyanın tabiatına uygun olur.

Homeros amcanın dediği gibi olsa 1 milyon persli 300 kişiyi tükrüğünde boğar. 1 bilemedin 1 gece daha tutsunlar o geçidi. Ama yıllar içinde spartalıların köleleri adamdan saymadığını öğrendim. omeros bu olayı yazarken kenar kösede birde 300 spartalı makedon efendiye, helen kuvvetin varlığıda bilinmektedir. Ayrıca 300 spartalı efendi askerin köleleri olduğunu da sayarsak direniş kuvvetler oldukça kuvvetlidir. Ama bir sorun daha var persler o devirde 1 milyon insanı gerçekten toplamışmıydı. Günümüzde dünya nüfusunun Termopylae savaşının olduğu milattan önce 480 yılında astekler ve mayalar gibi o günlerde bilinmeyen kıtalardakileri dahi sayınca o kadar asker toplayacak bir dünya olmadığını ispatlıyor. Muhtemelen 70 ila 100 bin pers askeri geldi.

Fakat terfofil savaşı'nın değeri düşmüş mü oldu. hayır yine kendinden misli büyük bir kuvvete karşı vatanını koruyan kahramanların destansı bir savaşı gerçekleşti. Ve gerçekten 7 gün o geçidi tuttular ve hep beraber öldüler.

Gerçek basit olandır. mantıklı sorgular da mantıklı cevaplar verebilir çözümleri olmalıdır.

Gemel olarak üniversite kütüpdanelerinin açık erişimli kaynaklarına ulaşabilirsin. tabi diğer ücretli kaynaklara da ulaşabilirsin.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın