Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Jack Tyler
Üye
2

Bilimi ve tarihi öğrenirken doğru bilgiye nasıl ulaşırız ve doğru bilgiye ulaştığımızdan nasıl emin oluruz?

Bilimi ve tarihi ogrenirken dogru bilgiye nasil ulasiriz ve dogru bilgiye ulastigimizdan nasil emin oluruz? bazen 2 tane unlu bilim adamlarinin dedikleride celisiyor. her okudumuz kitabta dogru bilge olmaya biliyor. kendimiz evde oturup bilimi ve tarihi nasil ogreniriz? bilimsel kaynak nedir nasil olmali nasil kontrol edip emin oluruz?
296 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Zühtü Mete Dinler
Su Ürünleri Yüksek Mühendisi (Doktora Öğrencisi)

Bilimi ve tarihi ogrenirken dogru bilgiye nasil ulasiriz ve dogru bilgiye ulastigimizdan nasil emin oluruz?

Genel olarak birbirine bağlı olmayan karşı düşüncelerin, söylemlerin tez ve antitezlerin karşılaştırmalı okumalı, kaynakça takibi yapmalı ve hep aynı kaynakların etrafında dolanmamalısın. ama hep aynı kaynakların etrafında dolanmayacağım diye göz önünde duran gerçeği inkar edip de inkarcı veya körlemesine itaatkar da olmayacaksın. bu ğün okuduklarından öğrendiklerin senin akıl ve mantıık süzgecinden geçtikten sonra bir anlam kazanıyorsa sana göre doğrudur.

Tüm Reklamları Kapat

Bazen insanoğlu son kurşununa kadar bir düşünceye inanır. Her bilgi kırıntısı o inandığın durumu, açıkça inkar ettiği halde, eğer sen armutun sapı üzümün çöpünü meyve tabağında araştırır gibi, kendi inancına destek ararsan bu yolda yürümemelisin.

Bilim açıkça kanıtlar ve tekrarlanabilir gözlemlere dayanır. Tarih ilmi de keza aynı tartışmayı yapar. Neyin doğru olduğu genel hatlarıyla okulda, bilimsel şekilde yazılmış kitaplarda bellidir. Ancak karşılaştırmalı okursan doğruya ulaşırsın. Örneğin 300 spartalı bir dağın geçidini 7 gün tuttu der homeros. Ayrıca 1 milyon pers askeri olduğunu da söyler. Genelde doğru basit, yalın ve göz önünde insan mantığına, eşyanın tabiatına uygun olur.

Tüm Reklamları Kapat

Homeros amcanın dediği gibi olsa 1 milyon persli 300 kişiyi tükrüğünde boğar. 1 bilemedin 1 gece daha tutsunlar o geçidi. Ama yıllar içinde spartalıların köleleri adamdan saymadığını öğrendim. omeros bu olayı yazarken kenar kösede birde 300 spartalı makedon efendiye, helen kuvvetin varlığıda bilinmektedir. Ayrıca 300 spartalı efendi askerin köleleri olduğunu da sayarsak direniş kuvvetler oldukça kuvvetlidir. Ama bir sorun daha var persler o devirde 1 milyon insanı gerçekten toplamışmıydı. Günümüzde dünya nüfusunun Termopylae savaşının olduğu milattan önce 480 yılında astekler ve mayalar gibi o günlerde bilinmeyen kıtalardakileri dahi sayınca o kadar asker toplayacak bir dünya olmadığını ispatlıyor. Muhtemelen 70 ila 100 bin pers askeri geldi.

Fakat terfofil savaşı'nın değeri düşmüş mü oldu. hayır yine kendinden misli büyük bir kuvvete karşı vatanını koruyan kahramanların destansı bir savaşı gerçekleşti. Ve gerçekten 7 gün o geçidi tuttular ve hep beraber öldüler.

Gerçek basit olandır. mantıklı sorgular da mantıklı cevaplar verebilir çözümleri olmalıdır.

Gemel olarak üniversite kütüpdanelerinin açık erişimli kaynaklarına ulaşabilirsin. tabi diğer ücretli kaynaklara da ulaşabilirsin.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close