Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Börte Demir
Börte Demir
7K UP
Üye
3

Bilim insanları ve akıl hastalıkları arasında bir ilişki var mıdır?

Okuduğum kaynaklarda bazıları akıl hastalığına sahip olanlar için kusurlu derken bazıları akıl hastalığına sahip olanların bir bilim insanı gibi olduğunu söylüyor. Başka okuduğum bir yerde ise her akıl hastalığına sahip olanların bir bilim insanı olmadığını ama bilim insanlarının akıl hastalığına sahip olma olasılığının yüksek olduğunu söylüyordu.
280 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Chev Chelios
Chev Chelios
70K UP
Bilim ve Ota Adanmış Bir Hayat

Bilim insanları ve akıl hastalıkları arasında doğrudan bir ilişki bulunmaz. Ancak, akıl hastalıklarının belirli tiplerinde insanların zihinsel kapasitesinin arttığı ve bu da daha çok keşfetme veya bulma potansiyeli olarak değerlendirildiği görülebilir. Bununla birlikte, her akıl hastalığına sahip kişi bir bilim insanı olmayabilir ve her bilim insanı da akıl hastalığına sahip olmayabilir. Yapılan çalışmalar, bilim insanlarının popülasyonun genelinden daha fazla depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk gibi akıl hastalıklarına sahip olabilecekleri konusunda uyarıcı bulgular sunmaktadır. Ancak, bu bulgular yapılan çalışmaların küçük örneklemlerinden veya popülasyonun belirli bir bölümüne odaklanmasından kaynaklanabilir.

Kaynaklar

 1. S. Kranich. Anne Und Die Schwarzen Katzen. ISBN: 9783750455160. Yayınevi: BoD – Books on Demand.
 2. J. Renoir. (1992). Mein Leben Und Meine Filme. ISBN: 9783257224528.
 3. J. Cahan. (1911). Zur Kritik Des Geniebegriffs.
 4. S. B. M. Al-Qasimi. (2017). Machtkämpfe Und Handel In Der Golfregion 1620-1820. ISBN: 9783487086002.
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close