Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Beyaz bir yüzeyde toz toprak kahverengi renkli kir izi bırakırken siyah yüzeyde beyaz renkli iz bırakmasının nedeni ne olabilir?

Örneğin siyah bir pantolon toza kire bulandığında beyaz, beyaz pantolon toza kire bulandığında siyah izler oluşmasına neden oluyor bunun sebebi nedir?
700 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Özgür Tunçay
Sadece bilimsel konulara fazlası ile ilgili bir inşaat mühendisiyim.

Kısa cevap: Tozlar gridir ve siyah zeminde beyaz, beyaz zeminde siyahmış gibi algılanır.

Uzun cevap: Konu aslında net olarak insan beyninin renk algılama şeklinin bir yanılsamasından ibaret. Tıpkı güneşteki siyah lekeler [1]dediğimiz alanların, aslında siyah olmamasına rağmen hemen yanlarındaki alanlar ile arasında ısı farkı olması sebebi ile daha az parlak olmasına, bunun sonucunda da parlak bir yüzeydeki siyah nokta gibi algılanması konuna benzetilebiliriz.

Beynimizin renkleri algılamasındaki bu farklılık grinin farklı tonlarında olan tozların siyah bir zeminde sanki beyazlarmış, beyaz bir zeminde de sanki siyahlarmış gibi algılanmasına yol açar. Bu konuda aslında beynimiz çok kolay kandırılabilir. Bu durumu, meşhur göz yanılması fotoğraflarından olan alttaki linkteki fotoda, A ve B ile gösterilen kareler tamamen aynı renk olmasına rağmen sanki biri beyaz biri siyahmış izlenimi yaratmasına benzetebiliriz. Aslında her ikisi de gri olan bu kareler çevrelerindeki diğer karelerin koyuluğuna göre farklı algılanmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

İşte toz zerreleri de aynı bu şekilde görünürler.[1]

https://zeka-oyunlari.s3-eu-west-1.amazonaws.com/s23496h4d8f2aed6a360f80b7435a9dcd469897a100c04b.?1531738167

293 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Çağrı Mert Bakırcı. Güneş Lekeleri: Güneş'teki Siyah Noktalar Nedir?. (30 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 27 Nisan 2022. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close