Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bebekler 9 ayda anne karnında hangi evrelerden geçerler?

1,681 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Eren Can
Konu hakkında okuma yaptım.

Birinci Trimester-İlk 3 Aylık Dönem: Bebeğin organ gelişimlerinin başlayıp tamamlandığı dönemdir.

İkinci Trimester-İkinci 3 Aylık Dönem (14-26. Haftalar): Bebek hareketlenmeye başlar, gelişim hızlanır, annenin vücudu gebeliğe uyum sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Üçüncü Trimester-Son 3 Aylık Dönem (27-41. Haftalar): Bebeğin saçları çıkar, kas gelişimi büyük ölçüde tamamlanmıştır.[1]

163 görüntülenme

Kaynaklar

  1. T.C. Sağlık Bakanlığı. (2014). Gebe Bilgilendirme Sinifi Eğitim Kitabi-Sağlık Bakanlığı Yayın No : 955. ISBN: 978-975-590-507-5. Yayınevi: Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı. sf: 11-13.
16
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tuna Toprak
Tuna Toprak
37K UP
Bilimsever

Hamilelik Döneminde doğum öncesi yaşama “Prenatal Dönem” denir, doğum sonrası dönem ise “Postnatal Dönem” adını alır. Prenatal Dönem sırasıyla: Ovum Evresi, Embriyo Evresi ve Fetüs Evresi olmak üzere üçe ayrılır. Ovum Evresi, döllenmeden ikinci hafta sonuna kadardır, Embriyo Evresi, üçüncü haftadan sekizinci haftanın sonuna kadardır, Fetüs Evresi ise üçüncü aydan doğuma kadar olan dönemi içerir. Ovum Evresinde, zigot tek hücreli halden çok hücreli hale geçer. Embriyo Evresi’nde ise bebek gelişimi tam anlamıyla başlamış olur.

Doğum Öncesi Ay Ay Bebek Gelişimi:

Tüm Reklamları Kapat

Embriyo Evresi:

3. hafta ile başlar. Embriyo döneminde hızlı gelişim ve büyüme görülür. Büyüme süreci baştan kuyruk sokumuna doğrudur.

Tüm Reklamları Kapat

1. Ay Bebek Gelişimi:

3.haftanın sonunda, beynin üç önemli kısmı oluşmaya başlar. Kan hücreleri ve damarlar oluşmuştur. Kalp oluşur ve 3 hafta sonunda atmaya başlar. Gözler, kulaklar, sindirim sistemi oluşmaya başlar. En önemli damarlar ve atardamarlar oluşmuştur. Omurga oluşmuştur ve sinirler ilk halini almaya başlar.

2. Ay Bebek Gelişimi:

Göbek bağı oluşmaya başlar. Bronşiyal tomurcuklar oluşmaya başlar, bunlar ilerde akciğer halini alacaktır. Ön kas kütleleri kafada, gövdede ve uzuvlarda yerini almıştır. El plakaları oluşur. Kafa dominant bir hal alır, dış kulaklar görünür hale gelir. Beynin 3 ana bölümü birbirinden ayrışır. Yüz ve boyun oluşmaya başlar, göz kapakları şekil alır. Karın son halini alır. Kaslar vücudun içinde son pozisyonlarını alır ve ayrışır. Beyin her dakikada binlerce sinir hücresi üretir. Cinsel organların iç hali (testis ve yumurtalık) oluşmaya başlar. Bağırsak büyür, kafa yükselir ve boyun ayrışır. Dış, orta ve iç kulaklar en son halini alır. Cinsel organların dış yüzeyi oluşur. 8.hafta sonunda embriyo hareket edebilir hale gelir.

Fetüs Evresi:

İkinci aydan sonra embriyo artık fetüs adını alır. Fetüs ilk aylarda bağ dokusu ve kıkırdak halindedir, kemikleşme 4. aydan itibaren başlar ve doğuma kadar sürer.

3. Ay Bebek Gelişimi:

Yüz, boyun, uzuvlar gibi dış karakteristikler oluşmuştur. Cinsel organlar tam anlamıyla oluşmuş olur. Kırmızı kan hücreleri karaciğerde oluşmaya başlar.

Tüm Reklamları Kapat

4. Ay Bebek Gelişimi:

Akciğer, ter bezleri, kaslar ve kemik gelişir.

5. Ay Bebek Gelişimi:

İç organlar gelişmiş, yetişkin organlarına benzer bir biçim almıştır. Anne, 16. haftada fetüsün hareketlerini hissedebilir hale gelir.

Tüm Reklamları Kapat

6. - 7. Ay Bebek Gelişimi:

Fetüs artık tam anlamıyla yaşama dönemine girer, artık sinir sistemi gelişmiş işlevsel hale gelmiştir.

8. Ay Bebek Gelişimi:

Vücut yağ kütlesi artar, tırnaklar büyür. Artık fetüs vücut fonksiyonları üzerinde büyük bir kontrol kazanmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

9. Ay Bebek Gelişimi:

Tüm organ sistemleri çalışır haldedir. 9. Ayın sonunda, bebeğin doğum öncesi gelişimi tamamlanmıştır.

172 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Ç. Editörleri. Hamilelikte Ay Ay Bebek Gelişimi Nasıldır?. (1 Ocak 1970). Alındığı Yer: CocukluDunya.com | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close