Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mert Takıl
Mert Takıl
7K UP
Üye
2

Bazı insanlar neden yalan söylemeye ihtiyaç duyar?

Yalan belki de çoğumuzun kullandığı bir şey ama bazı insanlar yalan söylemeyi rutin haline getirmiş ve gerekmese bile yalan söylüyor. Bunun sebebi nedir?
252 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tanem Akyıldız
Tanem Akyıldız
3,957 UP
Biyolojici ve araştırmacı bir liseli

Bu kadar basit bir sorunun mutlaka basit bir cevabı olmalı (ama maalesef yok). Araştırmalar insanların aynı nedenlerden ötürü yalan söylediğini ortaya koyuyor.

Yalan söylemenin 9 nedeni:

1.Cezalandırılmamak için. Bu, yalana başvurmadaki en büyük nedenlerden biridir.

Tüm Reklamları Kapat

2.Başka türlü kolayca elde edilemeyen bir ödül elde etmek. Bu, hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından en çok bahsedilen ikinci sebeptir. Buna bir örnek, işe alma şansını artırmak için bir iş görüşmesi sırasında yanlış bir şekilde iş deneyimi olduğunu iddia etmektir.

3.Başka bir kişiyi cezalandırılmaktan korumak. Kişisel cezadan kaçınmak için yalan söylerken olduğu gibi, başka bir kişiyi korurken de bu değişmez. Bunun iş arkadaşları, arkadaşlar, aile ve hatta yabancılar dahildir.

4.Kendini fiziksel zarar tehdidinden korumak. Bu, cezalandırılmaktan farklıdır, çünkü zarar verme tehdidi bir kötülük için değildir. Kapıda bir yabancıya babasının şimdi uyuduğunu ve daha sonra geri geleceğini söyleyen evde yalnız bir çocuk buna bir örnek olabilir.

5.Başkalarının takdirini kazanmak için. Popülerliğinizi artırmak için yalan söylemek, anlatılan bir hikayeyi zenginleştirmek için “küçük beyaz yalanlardan” tamamen yeni (uydurma) bir kişilik yaratmaya kadar değişebilir.

Tüm Reklamları Kapat

6.Tuhaf bir sosyal durumdan kurtulmak için. Yalan söylemenin bu şekilde motive edildiğinde nasıl görünebileceğine dair örnekler, sıkıcı bir partiden çıkmak için çocuk bakıcısı sorunu olduğunu iddia etmek veya kapıda biri olduğunu söyleyerek bir telefon görüşmesini bitirmek olabilir.

7.Utançtan kaçınmak için. Islak koltuğun pantolonunu ıslatmaktan değil, su dökülmesinden kaynaklandığını iddia eden çocuk, çocuğun cezadan değil utanmadan korkmasına bir örnektir.

8.Bu niyeti başkalarına bildirmeden mahremiyeti korumak. Örneğin, bir düğünün maliyeti imkânlarının ötesinde olduğu için kaçtığını iddia eden çift, gerçekte ailelerini davet etme zorunluluğundan kaçıyor olabilir.

9.Başkaları üzerinde güç kullanmak.

Yalan söylemenin arkasında , nezaket veya nezaketle söylenen yalanlar gibi önemsiz aldatmacalar gibi, bu dokuz güdü tarafından kolayca sınıflandırılamayan, yukarıdaki dokuz kategoriden birinin dışında kalan nedenler de vardır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir:)[1]

Kaynaklar

 1. Sigortaci Gazetesi. İnsanlar Neden Yalan Söyler? Yalan Söylemenin 9 Nedeni. (13 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 11 Nisan 2023. Alındığı Yer: Sigortaci Gazetesi | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close