Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bazı hayvanların alan işaretleme ve o alanı koruma güdüsü ile insanların siyasi sınırlara bölünmesi arasında paralel bir ilişki olabilir mi?

Bildiğiniz üzere insanlar devletler kurarak siyasi sınırlara bölünmüş durumda. ben maymunlarda alan işaretleme gibi güdüler var mıdır bilmiyorum ancak bazı hayvanlarda bu güdüler var. acaba insanların politik sınırlara bölünmesi bir nevi doğada gördüğümüz alan işaretleme güdüsüyle açıklanabilir mi?
392 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Anıl Kayakeser
Anıl Kayakeser
2,066 UP
Kendine Filozof

Bana göre bu bölünmenin temelde tek bir sebebi var: hayatta kalmak (ister bireysel bir şekilde yani canlı olarak isterse öldükten sonra kendine ait bir şeylerin hayatta kalmasıyla). Mesela ailenin bizim için öncelikli olmasının temel sebebi aynı genlerin taşınmasından dolayısıyla bir nevi kendimizin bir başka vücutta var olmasından kaynaklanır. Tıpkı bunun gibi aynı düşüncelere veya aynı amaçlara sahip olmak, aynı düşünce veya amaçlara sahip insanların bir araya gelip ülke kurmalarına; ortak genlerin paylaşıldığı ailelerin geniş olması ise ortak genlere sahip insanların bir araya gelip aşiretleri veya kabileleri oluşturmasına yol açar (Elbette ülkelerin oluşmasındaki tek sebep düşünce veya amaç ortaklığı değildir, ülkeler bazen akraba bağına veya farklı şeyler üzerine de kurulabilirler fakat genellikle ortak düşünce ve amaçlar üzerine kurulurlar). Dolayısıyla ülke veya başka bir adda bir takım kuruluşlar/oluşumlar meydana gelir. Ve bu kuruluş veya oluşumların neferleri, ait oldukları kuruluş veya oluşumun mevcut alanını diğerlerinden ayırmak için kontrol edilen bölgenin mevcut sınırını belirtirler ve o sınırı korurlar.

Yani, meydana gelen bu kuruluşlara/oluşumlara mensup insanlar, hayatta kalmak veya daha iyi bir hayat yaşamak veya kuruluşlarını/oluşumlarını büyüterek kendileri öldükten sonra bile kendilerine ait bir parçanın (fikiler, amaçlar, genler vs.) yaşamaya devam etmesini isterler. Dolayısıyla bir müttefiklik durumu ortaya çıkar. Ve bu müttefikler kendi istek veya amaçlarına sahip olmayan diğer kuruluş veya oluşumlardan kendilerini ayırmak için mevcut sınırını belirterek topraklarını ayırırlar. Ve bu müttefikler, isteklerinin veya amaçlarının gerçekleşmesi veya kalıcı (en azından uzun süreli) olması için topraklarını, nüfuslarını ve nüfuzlarını artırmaya çalışırlar. Sonuç olarak, doğanın bizzat kendisinde olduğu gibi bir savaş veya yarış durumu ortaya çıkar.

Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı YouTube kanalının bu konuyla ilgili bir videosu var, videoyu şuradan[1] izleyebilirsiniz .

Sevgiler :)

Kaynaklar

 1. youtu.be. Evrim Ağacı Videosu. Alındığı Tarih: 29 Ağustos 2022. Alındığı Yer: youtu.be | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close