Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Bazı hayvanlar neden karşı cinsel çiftleşmeden önce, bana gereksiz gibi görünen detaylara bakıyor?

Mesela dişi tavus kuşları neden erkeklerin kuyruklarına ve renklerine bakıyor?
262 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Dilrbad .
Dilrbad .
35K UP
öğrenci

aslında bahsettiğin özelliklerin hepsi sağlık ve hayatta kalma ile doğrudan ilgili.

erkekler hem dişilere hem de diğer erkeklere şimdiki tabir ile "şov" yapmak. zorunda. mesela senin verdiğin örnekte tavus kuşu eğer yeteri kadar sağlıklı değilse iyi beslenememiş ise tüyleri parlak olmaz, eğer diğer erkeklerle kavga ederken sürekli kaybediyorsa tüylerinin bir kısmı olmaz. bunlar dişiye çok önemli sinyaller verir.

ayrıca hayvanlar aleminde belki görmüşsündür kavga eden hayvanlar iki ayak üzerinde durur tüylerini (varsa) kabartır. bunun nedeni ne kadar büyük görünürsen o kadar domine edebilirsin ile ilişkili. bu nedenle uzmanlar bir köpek saldırısı sırasında ceketinizi kanat gibi kullanıp kendinizi büyük göstermeye çalışın gibi tavsiyeler veriyor.

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
184K UP
Bilim ve felsefe okuru

Evrim canlıların gözünde estetik tasarım durumunu ortaya çıkarmaktadır. Tavus kuşunun kuyruğundaki gibi özel şeyler (süsler) dişiyi cezbeder. Bunlar dışı için doğrudan sağlıklı genler demek değildir. Dişinin beyni için estetik tetikleme yapan çekici kılan unsurlardır. Yani canlı bireyler özellikle insanın gelişmiş bilişsel (irade) yeteneklerini kenara korsak sağlıklı genler diye seçim yapmazlar. (Zaten canlılarda bunu düşünecek planlayacak bilişsel kapasite yoktur) Onlar estetik ve cezbedicilige göre seçim yaparlar. Aslında insan gözünde de estetik bir çok örnekte öne çıkar. Örneğin yakışıklı bulunan erkekler veya güzel bulunan seksi vücut hatlarına sahip (yağlanmış öne çıkmış göğüsler ve yağlanmış gelişmiş özel şekil almış oval kalçalar) bayanlar. Normalde insanlar da diğer canlılar gibi eş seçimi yaparken fiziksel/görsel cezbedicilikle çoğu zaman eş seçimi yaparlar. Özellikle erkekler bayanları bu şekilde ağırlıklı tercih eder. Tabi insandaki gelişmiş bilinç seçim kriterlerini değiştirebilecek iradeyi insana tanır. Yani örneğin bayanlar için yakışıklılık yerine sosyal statü veya gücün (zenginlik) çoğu zaman yakışıklılığın önüne geçebildiği örnekler hiç de az sayılmaz. Mesela zengin (sosyal statülü veya kariyerli) ama yakışıklı olmayan erkek ile güzel bayan evliliklerine çoğu zaman şahit olabiliriz.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close