Sorulara Dön
3
Genel ve Kategorisiz

Baslangic düzeyindekilere bilim kitap tavsiyesi verebilri misiniz?

2
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Öncelikle selamlar, benim bilimsel kitap okumaya yeni başlamış bir kişiye okuması için önerdiğim ilk kitap Carl Sagan'ın "Karanlık Bir Dünya'da Bilimin Mum Işığı" adlı kitabıdır. Bu kitap sayesinde kendinize bilimsel düşünce tarzını kazandırabilirsiniz. Sonra ise (eğer evrime girmek isterseniz) Çağrı Mert Bakırcı'nın "Evrim Kuramı ve Mekanizmaları" 'nı okumanızı öneririm. Çünkü; o kitap benim gözümde gerçek manada evrimsel biyoloji konusunda yazılmış en iyi kitaplardan biridir. Bu ikisini okuduktan sonra ise Carl Sagan'ın diğer kitapları ile devam etmenizi öneririm. Eğer her kitap bittikten sonra kitap aralarına Stephan Hawking'i de yerleştirirseniz, size çok yarayacağını düşünüyorum. Ayrıca "Safsatalar" hakkında ki kitaplara da bir göz gezdirseniz sizin için harika olur. Bu sayede hem bilim hakkında birkaç şey öğrenmiş, hem de safsatalar'ı öğrenmeniz sonucunda doğru bilgiye ulaşma şansınızı arttırmış olursunuz. Bilimle kalın! 🙃

3
Teşekkür (4)
Paylaş
3

1-Alfa Yayınları Bilim Kitabı (Ansiklopedi şeklinde,kronolojik olarak buluşları ve bilim insanlarını tanıtır)

2-Alfa Yayınları Bilim Nasıl Çalışır (Ansiklopedi şeklinde, bilimsel olayları ve bilimin yöntemini, çalışmasını açıklar)

3-Celal Şengör Bilgiyle Sohbet (Bilim camiasını tanıtır,avrupa,türkiye,antik yunan ve orta çağda bilimi anlatır ayrıca genel kültür katar)

4-Kerem Cankoçak 50 Soruda Maddenin Evrimi (50 soru ve cevaptan oluşan,baştan sona bilimsel bir temel oturtan bir kitaptır,yazarı CERN de görev yapan sağlam bir fizikçidir)

5-Kitap dışında 3 önerim daha var ; 1-Celal Şengör Teke tek bilim programları,2-Bebar Bilim youtube kanalı,3-Flu Tv youtube kanalı Erkcan Özcan(CERN de çalışmış iyi bir fizikçi ve öğreticidir) Olmaz öyle saçma bilim programı.

131 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın