Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Selçuk Urgancı
Üye
6

Balina ve Yunuslar neden solungaç evrimleştirmiyor ?

Bildiğimiz gibi balinaların ataları kara memelileri balıklar karaya çıkarken akciğer geliştirebiliyor. Peki ama neden karadan denize dönen bir hayvannın tekrar solungaçları çıkmıyor. Evrim canlıların ihtiyaclarına göre oluyorsa balinar da neden solungaç çıkmıyor. Solungaç genleri dna sında olmasına rağmen bu garip değilmi?Teşekkürler.
2,570 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Güney Akçimen
Araştırmacı birisi

Merhaba,

Konunun uzmanı değilim ama cevap vermek istedim. Çünkü yanlış yaklaşıyorsunuz bence.

Evrim, biyolojik popülasyonların başarılı nesillerinin kalıtsal özelliklerindeki değişikliktir.[1][2] Yani dediğiniz gibi hayatta kalma ihtiyacına göre şekillenir ve şu an canlı gördüğümüz canlıların evrimini başarılı kabul etmek gerekir. Çünkü soylarını devam ettirebilmişlerdir.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak şu soruları sormak gerekir;

1- Akciğer solunumu bu canlılar için yetersiz midir?

2-Eğer yetersizse solungaç solunumu DNA'sı olsa bile (Var mı yok mu bilmiyorum) bu canlıların evrimi ilerde o yöne doğru mu olacaktır?

Belki şu anda solungaç sistemine doğru evriliyorlar ve 3 milyon yıl sonra tamamen solungaç solunumu yapan canlılar olacaklar. Ya da belkide akciğerlerini geliştirecekler, karbondioksitlerini oksijene sentezleyen hücrelere sahip akciğerler yaratacaklar kendilerine ve hiç su yüzeyine çıkmayacaklar nefes almak için.

Tüm Reklamları Kapat

Yani kısacası, şu an için gözlemleyemediğimiz bir şey gerçekleşmiyor/yoktur anlamına gelmez. Ve bu canlıların gelecekte hayatta kalmak için nasıl gereksinimleri olacağını ve hangi ihtiyaçları ne şekilde karşılayacağını kestirmek çok güçtür, bilemeyiz.

Teşekkürler.

638 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Vikipedi. (20 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 20 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Hall &Amp; Hallgrímsson 2008. (20 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 20 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close