Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bakteriler tıpatıp bölünüyorlarsa evrim nasıl gerçekleşiyor?

Sonuçta hepsi aynıysa doğal seçilim olamaz.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
2 Cevap

Mutasyon sonucunda bakterilerin genlerinde de değişiklik meydana gelebilir. Bu durumda bölünen bakteriler de atadan farklı olacaktır. Yani tıpatıp aynı olmayacağı için genetik varyasyon meydana gelecektir.

Teşekkür
Paylaş
1

Evrimde birçok çeşitlilik mekanizması var. Bakterilerde çeşitliliği sağlayan mekanizmalar;

Mutasyon: Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. (Pek gerekli değil ama bir bakteride meydana gelen ve 16 kat avantaj sağlayan mutasyonun makalesini koymak istiyorum. Tabii her mutasyon bu kadar avantaj yaratacak diye bir şey yok. Kimisi nötr oluyor, kimisi dezavantaj, kimisi avantaj sağlıyor. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3101441/)

Konjugasyon: Bakteriyel konjugasyon hücre teması yoluyla bakteriler arasında genetik malzeme aktarımıdır.

Transformasyon: Moleküler biyolojide transformasyon, bir hücrenin içine dışarıdan bir DNA parçasının girmesi ve hücrenin genomuyla bütünleşmesi sonucu hücrede gerçekleşen genetik değişikliğe denir. Hücre dışında bulunan serbest DNA parçaları ancak kompetent haldeki bakteri, mantar, alg, maya ya da bitki hücrelerine girebilir.

Transdüksiyon: Transdüksiyon, genetik terim olarak; bir bakteride çeşitli rekombinasyonların gerçekleşmesini sağlayan olaylardan biridir. Bakterilerde gerçekleşen rekombinasyonlar, onların çevreye daha kolay uyum sağlamalarına yardım ettiği için, bakteriyel yaşamda önemli bir yere sahiptir.

Evrim Ağacı'ndan da linkler atıyorum.

https://evrimagaci.org/mutasyon-nedir-110

https://evrimagaci.org/konjugasyon-6888

https://evrimagaci.org/transformasyon-6018

https://evrimagaci.org/transduksiyon-5698

https://evrimagaci.org/evrim-mekanizmalari-11-plazmidler-ve-yatay-gen-transferi-248

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yapmadığınız atışların yüzde yüzünü ıskalarsınız.”
Wayne Gretzky
Geri Bildirim Gönder