Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Atomun yapısı ile güneş sistemi arasında ne gibi ortak yönler var?

Benim bildiklerim atomda ortada çekirdek, çekirdeğin etrafında elipsoit hareket eden ve birden fazla yörüngeye sahip elektronlar var. Güneş sisteminde de benzer şekilde ortada güneş, güneşin çevresinde de gezegenler elips çizerek her biri kendi yörüngesinde hareket ederler. Öncelikle bu bilgilerde hata var mı ve başka neler sayılabilir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Elbette hata var. Çünkü bu anolojik bir model. Yani Güneş Sistemi ile atomun benzerliği yalnızca basite indirgemek için. Gerçekte çok fark var. Öncelikle birinde kütle çekim, diğerinden elektrostatik kuvvetler sistemin var oluş nedeni. İkinci olarak, atomda yörüngeler üç boyutludur. Yani her taraftan olabilir. Ancak Güneş Sisteminde disk şeklindedir. Neredeyse iki boyutludur. Elektronlar kuantumlu olarak dönerler ve etkiyle sık sık yörünge değiştirebilirler. bu yörüngeler, küresel veya eliptik olabildiği gibi, başka biçimlerde de olabilir. Örneğin 8 çizebilir. Güneş sisteminde ise yörüngeler eliptiktir. Elektronlar aynı yörüngeyi paylaşabilirler. Kuantum sayılarıyla çok az farklı enerji düzeylerinde bulunabilirler. Ancak gezegenler aynı yörüngeyi paylaşmaz. Gezegenlerin uyduları vardır. Onların da çevresinde başka cisimler döner. Ancak elektronların yoktur. Güneş sisteminde asteroidler ve başka cisimler bulunur gezegenler arasında. Ancak atomda elektronlar arası tamamen boşluktur. Daha birçok fark var. Bunlar ilk aklıma gelenler...

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Birçok insan düşündüğünü zannetiği sırada aslında sadece önyargılarını yeniden düzenlemektedir.”
William James
Geri Bildirim Gönder