Puan Ver
1
Puan Ver

Ask diye bir sey var mıdır? Duygular gerçek midir yoksa yansımamıdır?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Tabii ki aşk diye bir şey vardır.

Ancak nasıl ve neden...

Bizim milyonlarca yıldır miras - deneyim taşıyarak evrilmiş sürüngen beynimizin YAŞAMDA KAL ve ÜRE emirlerinin gölgesinde oluşan bir yan ürün.

Temel kod, ürememizi emreder. Hayvanlarda bu güdü, sosyal bir davranış, doğal bir faaliyet olarak yapılır.

İnsanda ise, gelişmi sosyal yanımız ve asıl konu prefrontal korteks....

Bütün güdüler gelişmiş korteks - orta beyin tarafından yorumlanır.

Üreme arzumuz da işlenerek, önce sosyal bağ kurulmasını öngörür. Yani önce aşık olmamız, bu sırada rasyonel düşüncenin sınırlandırılarak üremeye sevk, sonrasında da çoğalma faaliyeti.

Bizim aşk olarak tanımladığımız o inanılmaz ruhsal-insani duygu, aslında bizi temelde üremeye iten güdü nün yorumlanmış hali.

Bu arada tabii ki manevi yönden üstün aşklar da vardır, ya da kişiye duyduğu aşktan manevi aşka geçenler de vardır, bunlar konu dışı. Genelden bahsediyoruz.

Sıradan aşıkların hiçbiri aşık oldukları kişiden arzularını tatmin etmeme yolunu tercih etmiyor. Demek ki temelde olan şey, çoğalmanın sosyal hayata uyumlanması. Beyin yapısının karmaşıklığının bir dışa vurumu olarak birlikte yaşam kurma, sosyal bir bağ oluşturma yoluyla doğacak çocuğun bakımı da garantiye alınmış oluyor.

Aşk var, ama niteliği ve nasıl yaşandığı bireylerin kendi gelişmişlik durumlarına bağlı kısaca.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yasa, düzendir. İyi yasa, iyi düzen demektir.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder