Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Boss Virus
Boss Virus
15K UP
Üye
2

Ask diye bir sey var mıdır? duygular gerçek midir yoksa yansımamıdır?

6,823 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
252K UP
Krononot

Tabii ki aşk diye bir şey vardır.

Ancak nasıl ve neden...

Bizim milyonlarca yıldır miras - deneyim taşıyarak evrilmiş sürüngen beynimizin YAŞAMDA KAL ve ÜRE emirlerinin gölgesinde oluşan bir yan ürün.

Tüm Reklamları Kapat

Temel kod, ürememizi emreder. Hayvanlarda bu güdü, sosyal bir davranış, doğal bir faaliyet olarak yapılır.

İnsanda ise, gelişmi sosyal yanımız ve asıl konu prefrontal korteks....

Bütün güdüler gelişmiş korteks - orta beyin tarafından yorumlanır.

Üreme arzumuz da işlenerek, önce sosyal bağ kurulmasını öngörür. Yani önce aşık olmamız, bu sırada rasyonel düşüncenin sınırlandırılarak üremeye sevk, sonrasında da çoğalma faaliyeti.

Tüm Reklamları Kapat

Bizim aşk olarak tanımladığımız o inanılmaz ruhsal-insani duygu, aslında bizi temelde üremeye iten güdü nün yorumlanmış hali.

Bu arada tabii ki manevi yönden üstün aşklar da vardır, ya da kişiye duyduğu aşktan manevi aşka geçenler de vardır, bunlar konu dışı. Genelden bahsediyoruz.

Sıradan aşıkların hiçbiri aşık oldukları kişiden arzularını tatmin etmeme yolunu tercih etmiyor. Demek ki temelde olan şey, çoğalmanın sosyal hayata uyumlanması. Beyin yapısının karmaşıklığının bir dışa vurumu olarak birlikte yaşam kurma, sosyal bir bağ oluşturma yoluyla doğacak çocuğun bakımı da garantiye alınmış oluyor.

Aşk var, ama niteliği ve nasıl yaşandığı bireylerin kendi gelişmişlik durumlarına bağlı kısaca.

1,904 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close