Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Argümantatif Mantık Hatası
Hatalı Denklik 1 moderatör tarafından eklendi
Benzetme yönü bakımından dikkate değer farklar bulunan şeyleri, bazı ortak özellikleri paylaştıkları için karşılaştırmada denk olarak sunmaktır.
 • 1. Öncül | Belirsiz Öncül!
  Anlatılan şeylere inanmayanlar aşağılanmaktadır.
 • 2. Öncül | Doğru Öncül
  Galileo'nun dediğini kabul edemeyenler, onu yakmaya (veya benzer kaba kuvvete dayanan tepki göstermeye) çalışmıştır.
 • 3. Öncül | Belirsiz Öncül!
  Anlatılan şeyleri (veya gösterilen gerçekleri) kabul edemeyenlere de Galileo'ya da tepki gösterilmiştir.
 • 1. Sonuç | Hatalı Sonuç!
  İnkarcılık yapanlara gösterilen her tepki, Galileo'nun gösterdiği gerçeklere inkarcılık yapan köktenci tepkiler ile denk olarak görülmelidir.
 • 2. Sonuç | Hatalı Sonuç!
  Dolayısı ile soru iki apayrı tepki durumuna yönelik olguları, arasındaki farkları dikkate almayarak, yüklü ve yönlendirmeli bir şekilde sorulmalıdır.
4
Mantık Hatasını Göster
İçeriği Göster
1

Anlattığınız şeylere inanmayanları aşağılayacak şekilde düz dünyacı diye itham ediyorsunuz. Yaptığınızın Galileo'yu yakmak isteyenlerden farkı ne?

431 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
292K UP
Toprak Mühendisi

Birçok farkı var.

Size, "siz" diye grupladığınız kişileri, buradaki bilimsel sohbetlere katılıp bildiklerini paylaşan insanları işaret ettiğinizi varsayarak cevap vermeye çalışayım. Ben de bu grubun bir üyesi sayılırım, söylediklerim herkesi kapsamıyor olabilir ama görebildiğim kadarı ile açıklanması gerekenler şöyle;

Tüm Reklamları Kapat

Birincisi biz, anlattığımız şeyleri, dinleyenler inansın diye anlatmıyoruz. İnanılacak şeyler anlatmıyoruz çünkü. Burası bir bilim platformu. Bilim inanmayla, inançlarla ilgilenmez. Herkes istediği şeylere inanabilir, bunun buradaki sohbetlerle ilgisi yok.

İkincisi biz, söylediklerimize itibar etmeyenleri aşağılamıyoruz. Aşağılamak dediğimiz şey sosyal bir sorundur. Hakaret, yıpratma, incitme gibi kişisel yaklaşımlar içerir. Biz bildiklerimizi ortaya seriyoruz, isteyen istediğini alıyor. Almayan da kendi tercihini yapmış oluyor.

Tüm Reklamları Kapat

Üçüncüsü biz tüm söylenenlere itiraz edenleri değil, özellikle "fact" dediğimiz gerçeklere itiraz edenleri garipsiyoruz. Doğruluk değişken olabilir ama gerçeklik değişken bir şey değil. Evrim bir gerçek. Buna itiraz edilemez. Karşımızda çünkü. Evrim yok demek, Evrim Ağacı diye bir site yok demek gibi bir şey. Ama evrimin (Ya da Evrim Ağacı'nın) nasıl dinamiklerle biçimlendiğini açıklamak (yani teori kısmını) başka bir şey. Bunu tartışabiliriz ama evrimin varlığını/yokluğunu tartışmak çok mantıksız. Biz, teoriyi konuşmak isterken bazı kişiler evrimin varlığını/yokluğunu tartışmaya çalışıyor. Ve bu yaklaşımı da genellikle inanç çerçevesinde değerlendiriyorlar. Ama ne dedik? Bilim, inançla ilgilenmiyor. Evrim çalışan ya da evrimi anlatan birine, "buna inanmıyorum" demek, evrim konuşmak olmuyor. Gerçek nedir, doğru nedir, bilim nedir, inanç nedir gibi felsefi tartışmalara ihtiyaç doğuruyor. Ama biz, evrim konuşurken bunları konuşmuyoruz ki.

Dördüncüsü biz, Galileo'yu cezalandırmak isteyenlere pek benzemiyoruz. Bir gün, biz bilimseverler, ülkenin yönetimine aday olup iktidara gelirsek (birkaç asır yıl sonra belki) bizim söylediklerimize itibar etmeyen kimseyi bilime güvenmiyor diye yargılamayız, ev hapsi ile cezalandırmayız, onlara eziyet etmeyiz, baskı yapmayız, onları yakmayız, öldürmeyiz. İnsanlık tarihinde, yaşanmış hiç bir savaşın bir tarafının bilimi temsil ettiğini ve hiç bir bilim insanının ya da bilim severin, bilimsel kaygılarla silaha sarılıp başka bir gruba saldırdığını görmedim. Ve zaten böyle bir şey meydana gelecek olsa ve bilim ordusu karşı tarafı mağlup etse bile bilimseverlerin, karşı tarafın hayatta kalan askerleri esir, onların eş ve kızlarını cariye yapacağını sanmıyorum. En fazla çok zeki ve genetikte uzman olduğu halde elindeki tüfekle üzerimize saldıran bir kadını sakinleştirip, insan dnasındaki sırları çözmek üzere zorla laboratuvara sokabiliriz. Bu zorlama da elleri kelepçeli halde onu sırtından ittirerek değil, muhtemelen Michael Carleone'nin deyişiyle ona "ret edemeyeceği bir teklif" yaparak olur. Mesela fena olmayan bir maaş, medeni seviyede sosyal haklar, servis, yemek yol ve onun hangi inanca ve etkin kökene sahip olduğunu umursamadan çalışıp üretmesine izin vererek. Galileo'ya baskı yapanlardan biraz farklı bir yöntem bu bence.

Son olarak Galileo'ya baskı yapanlar, Galileo'nun "şu teleskobun içine bak, gerçeği kendin gör" talebine "bakmam, onun için şeytan var" cevabını vermişlerdi. Bilimseverlerin yapacağı en son şeyin, bakışlarını bir gerçekten kaçırmak olacağını rahatlıkla iddia edebilirim. Bu açıdan da o kitle ile benzeştiğimizi hiç sanmıyorum.

Umarım bir pencere açabilmişimdir. Sağlıcakla... [1]

Kaynaklar

 1. E. Rose. Yine De Dönüyor: Galileo Neden Yargılandı? Suçu Neydi Ve Nasıl Cezalandırıldı?. (28 Temmuz 2017). Alındığı Tarih: 2 Şubat 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
LU CA
LU CA
19K UP
Konuyla derinden ilgili

Çok iyi bir soru.

"İtham ediyorsunuz" derken genel olarak dünyanın düz olmadığını bilen insanlardan mı bahsediyorsunuz yoksa özellikle bu platformun kullanıcılarını mı hedef alıyorsunuz bilmiyorum; ama eğer bu platformdan bahsediyorsanız ben henüz burada kimsenin kimseyi aşağıladığını görmedim. Kurallar ve moderasyon buna izin vermiyor zaten. Fark ettiniz mi bilmiyorum ama bu platform boş konuşmaların ve hakaretlerin havada uçuştuğu Facebook ya da Instagram gibi bir yer değil. Belki biraz alaycı tavırlarla karşılaşabilirsiniz ama aşağılamak başka bir kategoriye girer ve bu öyle göreceli bir şey falan değil, aşağılamanın belirleyicisi olan sözler ve üslup oldukça nettir; burada böyle bir tavra rastlamanız çok zor. Alaycı kabul edilebilecek üsluplara gelince; kusura bakmayın ama o kadarı olur ve ne yaparsanız yapın bunun önüne geçemezsiniz. Neden mi? Çünkü "İsteyen istediğine inanır ve bu inanılan şey ne kadar saçma olursa olsun saygı gösterilmek zorundadır" argümanı bir hayaldir ve düşünecek olursanız oldukça tehlikeli bir hayaldir. İpe sapa gelmez şeylere inananlar bir araya toplansın, aşağılansın, hakaret edilsin ve sonra da bir güzel yakılsın demiyor kimse; buradaki çoğu kişinin bunlara karşı olacağına emin olabilirsiniz; ama dünya düzdür derseniz sadece burada değil her ortamda alaya alınma ihtimaliniz var. Neden mi? Çünkü DÜNYA DÜZ DEĞİL DE ONDAN ve bu bir inanç meselesi değil. Konu inançla ilgili ise ya da doğruluğu kanıtlanmamış bir şey ise, o zaman alay edilmesi doğru mudur değil midir tartışılır; ancak konu, artık daha da fazla kanıtlanmasına gerek olmayan bir GERÇEK İSE o zaman tabii ki alaya alınırsınız. Hatta bu kadarı gereklidir bile. Neden mi? Çünkü dünyanın düz olmadığı, evrim yasasının tartışmasız bir gerçek olduğu gibi bir dolu basit ve yalın gerçeği öyle değillermiş gibi göstermeye çalışarak insanları gerçek olmayan yerlere yönlendirmek toplumda çarpık bir hayat görüşünün yayılmasına sebep olur (Bunu yapan insanlar dünyanın düz olduğunu savunanları aşağılayanlardan katbekat daha kötü bir şey yapıyorlar). Bu sebepten dolayı da bazı aklı başında insanlar kimseyi yakmaya çalışmıyor ama en azından bunun karşında duruyor ve bunu yaparken de karşıt görüşteki insanların hoşuna gitmeyecek bazı tavırlar takınabiliyorlar. Dediğim gibi kusura bakmayın ama o kadarı da olur.

Tüm Reklamları Kapat

Siz hem gösterilen tartışmasız kanıtları inkar edip bir tane bile dayanağınız olmadan bir yalanı savunacaksınız, hem de bunu eleştiren insanları Galileo'yu yakmak isteyenlerle aynı kefeye koyacaksınız; yapmayın, bu tehlikeli bir hayal. Görüşünüze karşı olan insanları sizi aşağılamakla suçlamak yerine fikirlerinizi ve kanıt olduğunu düşündüğünüz şeyleri yazarsınız, insanlar da size neden yanıldığınızı göstermeye çalışır. Eğer açıklamalar sizi tatmin ederse gerçeği görmüş olursunuz, eğer etmez ise de fikriniz sizin için daha da sağlamlaşır. Bu platform bu şekilde işliyor, kimsenin kimseyi aşağıladığı falan yok (Aşağılama kategorisine giren sözler o platformdaki herkesi ve platformun kendisini değil, sözleri söyleyeni bağlar).

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.