Puan Ver
1
Puan Ver

Amerika ve avustralya kıtalarında insan yaşamı nasıl başladı?

Amerika ve avustralya kıtalarına ulaşmak için açık denizi geçmek lazım nasıl geçip de buraya yerleştiler?

2
Furkan Kandemir 1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Sapiensin Bering boğazını geçerek Amerika kıtasına ulaştığı düşünülüyor ayrıca kıtanın kuzey batısından deniz yoluyla da gelmiş olabileceklerine dair düşünceler var.

Avustralya'ya ise çevre adacıkları kullanarak deniz yoluyla geçildiği tahmin ediliyor. Fakat bunu nasıl başardıkları şimdilik gizemini koruyor.

Bu konuda pek çok Türkçe kaynağa rahatça ulaşabilirsin. Özellikle Harari'nin Sapiens kitabı çok popüler oldu. Yanlış hatırlamıyorsam orada bundan bahseden bir bölüm vardı.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. antiktarih.com Özet bilgi

Yaşam Dünya'da yaklaşık olarak 1 milyar yıldır var ve Pangea (tüm kıtaların tek bir kıta hali)yaklaşık 175 milyon yıl önce parçalanmya başladı. 

Kıtalar ayrıldığında ise zaten üstünde yaşam vardı Antartika dahil!(Şu anda Antartika'da yaşam olmamasının sebebi kutuba doğru kayınca üstündeki yaşamın uyum sağlayamamış olmasıdır.)

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Söz konusu bilimse, binlercesinin otoritesi tek bir bireyin mütevazı mantığından daha değerli değildir.”
Galileo Galilei
Geri Bildirim Gönder