Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tamer Er
Tamer Er
24K UP
Üye
1

Aleister Crowley Gerçekte Kimdir?

Wikipedi Aleister Crowley için İngiliz okültist, yazar, mistik, satranç ustası, dağcı, şair, ressam ve astrolog diyor. Ama insanlar bu adam için kötü unvanlar kullanıyor. Bir de "Aleister Crowley'in lamı" diye bir şey var. Birçok yerde (genellde illuminati teorisyenlerinden) adını duydum. Gerçekten kimdir?
2,400 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Elif Erdoğan
Elif Erdoğan
38K UP
bilim sever

İnsanların kötü ünvanlar kullanmasının sebebi sadistlik ,satanizm vb ..gibi kavramlarla beraber anılması .Ayrıntı için kaynak bıraktım aşağıya orada lam hakkında da bilgi veriyor.

Kısaca hayatına bakacak olursak ;

Aleister Crowley ya da doğum adıyla Edward Alexander Crowley, 1875 yılında İngiltere, Warwickshire'de doğdu.

Tüm Reklamları Kapat

Babası Edward Crowley bira fabrikası işletmiş ve Aleister doğduğunda emekliye ayrılmıştı. Kökleri Devon ve Somerset ailelerine dayanan annesi Emily Bertha Bishop ve babası Protestanlığın en uç kanadı olan ve Exclusive Brethren olarak bilinen Darbyte'nin üyesiydiler.

Babası Edward Crowley günlük işlerini bitirdikten sonra vaazlar verirdi ve çocuğu için de gündelik Kitâb-ı Mukaddes çalışmaları için özel öğretmen tutmuştu. Babasının ölümünden sonra annesinin oğlu üzerindeki denetimi Crowley'in Hristiyanlığa olan şüphesini arttırmaktan başka bir işe yaramamıştı. Asi oğlunu "The Beast" (canavar) diye çağırmaya başlamıştı ve Crowley hayatının ileriki yıllarında annesinin kendisine İncil'in Vahiy bölümünden alarak taktığı bu lakabı daha sonra kendisi için severek kullanacak ve "günah" olarak değerlendirilen eylemleri hayatın en önemli ve keyifli aktiviteleri olarak görecekti.

1895'te Trinity Koleje gitti. Kolejde felsefe, psikoloji ve ekonomi okudu. Okul yıllarında çeşitli cinsel aktivitelere kendini vermişti.

1896'da üstü kapalı olarak geçtiği bir olay sonrasında kendini okültizm ve mistisizme verdi. Bir sonraki yıl simyacı, mistiklerin eserleri ve büyü üzerine okumaya başladı.

Crowley, yaptığı çalışma ve büyülerle sayısız katliama neden olmuştur. Yaptığı kara büyü ve ayinler sebebiyle İtalya ve Fransa gibi birçok ülkeden sınır dışı edilen Crowley, yaptığı çalışmalar sebebiyle 20. yüzyılın şeytanı olarak da anılmıştır.

661 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Aleister Crowley. (23 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 23 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ömer Özaslan
Ömer Özaslan
2,725 UP
Müstakil araştırmacı

Asrın en kötü adamı unvanlı bir hedonist. Ozzy Osbourne'nin Mr. Crowley şarkısı da bu adama ithafen yazılmıştır. Kendisinin en büyük hayali şeytanın oğlu Golem'i dünyaya getirmekti, bunun için birçok kadını ayin esnasında dölledi; fakat muhtemelen amacına ulaşamadı.

Aleister Crowley, orgazm esnasında Lucifer'i düşünüp onu çağırmaya yeltenirdi, zira ancak orgazm anında tanrısallığının en yüksek noktaya ulaşacağını zannediyordu.

Crowley metafizik varlıklarla irtibat kurduğunu iddia etmektedir. Lam Crowley'in irtibat kurduğu(?) ilk varlıktır. 1917'de Crowley tarafından portresi çizilmiştir Lam'ın.

Tüm Reklamları Kapat

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/31/Supposed_channeled_entity_by_occultist_crowley.jpg

Crowley Lam'ın portresini 1917'de çizer ve 1945'te öğrencisi Kenneth Grant'a verir.

Crowley Golden dawn (altın şafak) adlı masonik satanist cemiyetin kurucusudur.

İlginçtir ki Crowley Atatürk hayranlığı sebebiyle oğluna Atatürk ismini vermiştir.

Kaynaklar

 1. Michael Sikkofield (Cemre Demirel). Piyon.
 2. Michael Sikkofield (Cemre Demirel). Aleister Crowley. Alındığı Tarih: 16 Haziran 2024. Alındığı Yer: Michael Sikkofield Blogpost | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close