Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Acaba evrim sürecinde bitkilerden hayvanlara evrim yolu mümkün müdür?

Cansızlıktan canlılığa evrimi biliyoruz. Ama benim aklıma takılan bitkisel bir varlığın hayvana veya başka bir türe evrimi gerçekleşmiş midir veya gerçekleşme imkanı var mıdır? Et yiyen bitkileri biliyoruz acaba o bitkiler ara geçiş kabul edilebilir mi?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Gercekleşme ihtimali cok düşük . bunu anlamak icin ilk önce hayvan ve bitki hücresi arasındaki farkları tanımamız lazım . 

HAYVAN HÜCRESİ : hücre ceperi bulunmaz , kofullar cok ve kücüktür , lizozom ve sentrozom bulunur , anket organeli bulunur. hayvan hücresinin bölünme sırasında bitki hücresinden belirli farkları vardır.

BİTKİ HÜCRESİ :hücre ceperi bulunur. kofullar az ve büyüktür , lozozom ve sentrozom bulunmaz . anket yapmaz. bite enerji etme farklılıkları var tabii . 

bitki hücresi fotosentez yaparken hayvan hücresi gerekli besinini dışarıdan alır. tüm bu farkların ortak bir noktada toplanması ve bu toplanma icin uygun cevre koşullarının sağlanma olasılığı cok düşük.ihtimalin düşük olması hic gercekleşmeyecek anlamına gelmiyor. 

tabii bu benim fikrim. 

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Tür, ara geçiş gibi kavramlar tamemen bizim koyduğumuz isimler. Mesela sen gelecek insan ırkı zamanında ile geçmiş ile insan ırkı arasında bir ara geçiş formusun. Evrimi anlamanin kilit noktası bu. Hiçbir canlı güçlenmeye, zekilesmeye veya hayvanlasmaya çalışmıyor. Canlıların genleri değişiyor ve bu neredeyse tamamen rastgele. Mesela bir hastalık olarak nitelendirdiğimiz albinoluğu düşün. Eğer heryeri kutuplara döndürecek bir iklim bozukluğu yaşanırsa onlar bizden önde olacak ve insan ırkında albinolar artacak hatta yeni insanlardan normal kimse kalmayacak. Albino kişi çevrenin böyle olacağını bilmiyordu ve bunu bilinçli yapmadı. Gerçek evrim pokemon'daki evrim gibi değil. İlk vakitlerde bu neslin başlatıcılarından birisi olan ilk albinolarin normal anne babaları eger albinolar tür sayılırsa ara geçiş sayılabilir. Dediğine gelirsek evet, mümkün. Bitkisel zeki bir yaşam formu bile oluşabilir. Herşey geçirilen mutasyon ve doğal seçiminin eleme sistemine bağlı.
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanın geleceği yıldızlardadır ve bu gelecek, çocukça bir budalalık ve cahil bir batıllığa heba etmek için fazlasıyla önemlidir.”
Isaac Asimov