Puan Ver
0
Puan Ver

Acaba evrim sürecinde bitkilerden hayvanlara evrim yolu mümkün müdür?

Cansızlıktan canlılığa evrimi biliyoruz. Ama benim aklıma takılan bitkisel bir varlığın hayvana veya başka bir türe evrimi gerçekleşmiş midir veya gerçekleşme imkanı var mıdır? Et yiyen bitkileri biliyoruz acaba o bitkiler ara geçiş kabul edilebilir mi?

2
Ömer Nuri Say 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Gercekleşme ihtimali cok düşük . bunu anlamak icin ilk önce hayvan ve bitki hücresi arasındaki farkları tanımamız lazım . 

HAYVAN HÜCRESİ : hücre ceperi bulunmaz , kofullar cok ve kücüktür , lizozom ve sentrozom bulunur , anket organeli bulunur. hayvan hücresinin bölünme sırasında bitki hücresinden belirli farkları vardır.

BİTKİ HÜCRESİ :hücre ceperi bulunur. kofullar az ve büyüktür , lozozom ve sentrozom bulunmaz . anket yapmaz. bite enerji etme farklılıkları var tabii . 

bitki hücresi fotosentez yaparken hayvan hücresi gerekli besinini dışarıdan alır. tüm bu farkların ortak bir noktada toplanması ve bu toplanma icin uygun cevre koşullarının sağlanma olasılığı cok düşük.ihtimalin düşük olması hic gercekleşmeyecek anlamına gelmiyor. 

tabii bu benim fikrim. 

Favorilerime Ekle
1
Tür, ara geçiş gibi kavramlar tamemen bizim koyduğumuz isimler. Mesela sen gelecek insan ırkı zamanında ile geçmiş ile insan ırkı arasında bir ara geçiş formusun. Evrimi anlamanin kilit noktası bu. Hiçbir canlı güçlenmeye, zekilesmeye veya hayvanlasmaya çalışmıyor. Canlıların genleri değişiyor ve bu neredeyse tamamen rastgele. Mesela bir hastalık olarak nitelendirdiğimiz albinoluğu düşün. Eğer heryeri kutuplara döndürecek bir iklim bozukluğu yaşanırsa onlar bizden önde olacak ve insan ırkında albinolar artacak hatta yeni insanlardan normal kimse kalmayacak. Albino kişi çevrenin böyle olacağını bilmiyordu ve bunu bilinçli yapmadı. Gerçek evrim pokemon'daki evrim gibi değil. İlk vakitlerde bu neslin başlatıcılarından birisi olan ilk albinolarin normal anne babaları eger albinolar tür sayılırsa ara geçiş sayılabilir. Dediğine gelirsek evet, mümkün. Bitkisel zeki bir yaşam formu bile oluşabilir. Herşey geçirilen mutasyon ve doğal seçiminin eleme sistemine bağlı.
Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Deha ile aptallık arasındaki fark, dehanın sınırları olmasıdır.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder