Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Azra Demir
Üye
1

{0,1,2,3,4,5} kümesindeki rakamlar kullanılarak rakamları farklı,4 basamaklı kaç tane çift sayı yazılabilir?

12,037 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tugay Kara
Tugay Kara
113K UP
Öğrenci

Burada durumu 2 şekilde inceleyeceğiz.

İlk durum : Sonu 2 ve 4 ile biten

İkinci durum : Sonu 0 olarak biten

Tüm Reklamları Kapat

Soru bizden 4 basamaklı sayı istediğinden 4 çizgi çiziyoruz ve ilk durum için yerleştirmeye başlıyoruz. Birler basamağına gelecek 2 sayı olduğu için _ _ _ 2 diyoruz. Rakamları farklı olarak belirttiği için 6 rakamdan biri kullanıldığı için sıra sıra eksilterek ilerliyoruz. _ 4 5 2 diyoruz. Bu noktada ise binler basamağı 0 olamayacağı için 3 değil, 2 yazıyoruz. Eğer binler basamağı 0 olursa sayı üç basamaklı bir sayı olur. 2 4 5 2 , bu sayıları çarpıyoruz. 2.4.5.2= 80 . Sonu 2 ve 4 ile biten 80 tane çift sayı oluşmuş oldu.

İkinci durum için birler basamağına 1 yazıyoruz. Çünkü sadece 0 bulunacak. _ _ _ 1 geri kalan basamaklara ise ilk durumda uyguladığımız aynı basamakları uyguluyoruz fakat burada 0'ı kullandığımız için binler basamağına 0 gelemeyecek. O yüzden normal bir şekilde yazmaya devam ediyoruz. 3 4 5 1 , bu sayıları çarpıyoruz. 3.4.5.1 = 60.

Birinci durumda 80, ikinci durumda 60 tane çift sayı oluşmuş oldu. Bu ikisini topluyoruz. 80+60 = 140 . Yani toplam 140 tane çift sayı yazmış olduk. Kendi matematiksel çözümüm :

Çözümüm
Çözümüm
631 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close