Bu Reklamı Kapat

Siğilli kurbağa (Bufo bufo)

Siğilli kurbağa (Bufo bufo)
Siğilli kurbağa (Bufo bufo)
Gökhan Eren
Bu Reklamı Kapat
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
5 dakika
8,953 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Siğilli kurbağa
 • Bilimsel Adı Bufo bufo
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Siğilli kurbağa
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Common Toad
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Halk arasında Siğilli kurbağa ya da Göden olarak bilinen Bufu bufo türünü, 30 Kasım 2018 tarihinde Samsun ilinde bulunan, Türkiye'nin ilk ''Tabiat Koruma Alanı'' ilan edilen Hacıosman Ormanı'nda gözlemledik.

Siğilli kurbağa (Bufo bufo) erişkin birey sırtında bulunan siğil benzeri epidermal kabarcıklar, (Samsun).
Siğilli kurbağa (Bufo bufo) erişkin birey sırtında bulunan siğil benzeri epidermal kabarcıklar, (Samsun).
Gökhan Eren

Tanım ve Genel Bilgiler

Sırt kısmı genellikle kahverengi, zeytuni kahverengi veya grimsi kahverengidir. Karın kısmı kirli beyaz veya grimsi kahverengidir. Gövde büyüklüğü erkeklerde 10 cm, dişilerde ise 15 cm'ye kadar ulaşabilir. Gövdelerinde koyu renkli benekler bulunabilir. Gözün iris kısmı altın veya bakır kırmızısı renktedir. Göz bebeği (pupilla) yatay konumdadır. Çenelerinde diş bulunmaz. Erkeklerde ses kesesi bulunmaz. Derilerinde, özellikle de sırt bölgesinde siğil benzeri deri kabartıları bulunur. Erkeklerde dişilere göre daha az bulunur. Dişiler erkeklerden daha büyüktür. Bacaklarda az gelişmiş yüzme zarları bulunur. Gözlerin hemen arkasında gelişmiş paratoid bezler bulunur. Potansiyel avcıları caydırmak için kullanılan zararlı bir madde olan bufotoksin içerirler.

Siğilli kurbağa (Bufo bufo) erişkin bireyinde ki yatay göz bebeği (pupilla) ve bakır kırmızısı iris dikkat çekiyor. Gözün arkasında bulunan şişkin bölgede ki parotid bezi ve derisindeki siğil benzeri deri kabartıları belirgin bir şekilde görülüyor.
Siğilli kurbağa (Bufo bufo) erişkin bireyinde ki yatay göz bebeği (pupilla) ve bakır kırmızısı iris dikkat çekiyor. Gözün arkasında bulunan şişkin bölgede ki parotid bezi ve derisindeki siğil benzeri deri kabartıları belirgin bir şekilde görülüyor.
Gökhan Eren

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Siğilli kurbağa, ilk olarak 1758 yılında Systema Naturaea adlı eserin 10. baskısında İsveçli biyolog Carl Linnaeus tarafından Rana bufo olarak adlandırılmıştır. Linnaeus, bu eserinde bütün kurbağaları (frog) ve siğili kurbağaları (toad) Rana cinsine yerleştirmiştir. Daha sonra bu cinsin bölünmesi gerektiği ortaya çıkmış ve 1768 yılında Avusturyalı doğa bilimci Josephus Nicolaus Laurenti tarafından Siğilli kurbağa, Bufo bufo olarak adlandırılmış ve Bufo cinsine (genus) eklenmiştir. Bu cinsin kurbağaları, Kara kurbağasıgiller olan Bufonidae ailesine dahil edilmiştir. Türkiye'de iki alttürü vardır. Bunlar Orta Anadolu'da yayılış gösteren Bufo bufo bufo ve Trakya’nın güneyi ve Batı Anadolu’da yayılış gösteren Bufo bufo spinosus.

Siğili kurbağa (Bufo bufo) erişkin bireyin önden görünümü, (Sakarya).
Siğili kurbağa (Bufo bufo) erişkin bireyin önden görünümü, (Sakarya).
Gökhan Eren

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Az bitkili veya ormanlık kısımlarda nemli taşlık bölgelerde yaşarlar. Yılda bir defa üremek için göl, havuz gibi alanlara giderler. Küresel ölçekte baktığımızda Avrupa, Asya gibi geniş alanlara yayılan (kozmopolit) bu tür ülkemizde Orta Anadolu'da, Trakya'nın güneyi ve Batı Anadolu'da ve Kuzeydoğu Anadolu'da yaşam alanının uygun olduğu yerlerde dağılım göstermektedir.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN Kırmızı Liste içerisinde LC yani Asgari Endişe (Least Concern) kategorisinde sınıflandırılmakla birlikte popülasyon eğilimi sabit olarak gösterilmektedir. Bunun nedeni geniş bir dağılıma sahip olmasıdır. Yaprak döken ve iğne yapraklı ormanlarda, çalılıklarda, çayırlarda, parklarda, bahçelerde ve özellikle de yoğun yapraklı nemli alanları tercih ederler. Karşı karşıya olduğu en büyük tehditler arasında habitat (yaşam alanlarının) kaybı, sulak alanların drenajı, tarımsal faaliyetler, kirlilik ve yollardaki ölümler bulunmaktadır. Avrupa'da bazı ülkelerde, kurbağalarda bulaşıcı bir amfibi hastalığı olan Chitridiomycosis'in bazı popülasyonları etkileyebileceği bildirilmiştir.

Siğilli kurbağa (Bufo bufo) bireylerindeki aksiller ampleksus üreme davranışı.
Pedram Türkoğlu

Davranış ve Etoloji

Karasal olan bu türler geceleri aktiftirler. Üreme zamanında, erkeklerde ilk üç parmakta nuptial pedler gelişir. Bunları çiftleşirken dişiyi kavramak için kullanır. Arka ayaklar diğer kurbağaların bacaklarına göre daha kısadır ve arka ayaklarda uzun, açılmamış ayak parmakları vardır. Fazla sıçrayamazlar, karadaki hareketleri yavaştır. Siğilli kurbağalar cinsel olarak dimorfik olma eğilimindedir, dişiler kahverengi olurken erkekler grileşir. Ampleksus (kucaklaşma davranışı) aksiller (koltuktan) tiptedir. Cinsel olgunluğa 4. yılda erişirler. Çiftleşme bir hafta kadar devam edebilir. Yumurtalar iki kordon halinde çıkar (erkekler ayaklarıyla çıkmasına yardım eder) ve dişi tarafından su bitkilerine sarılır. Bir dişi 3000-6000 yumurta bırakabilir. Embriyonik ve larva gelişimi genellikle 1,5-2,5 ay sürer.

Bu Reklamı Kapat

Şubat 2016'da Sakarya'nın Karasu ilçesinde gözlemlediğimiz Siğili kurbağa (Bufo bufo) çiftindeki aksiller (koltuktan) tipteki ampleksus (kucaklaşma davranışı). Erkek ve dişi bireyler arasındaki boyut farkı dikkat çekiyor.
Şubat 2016'da Sakarya'nın Karasu ilçesinde gözlemlediğimiz Siğili kurbağa (Bufo bufo) çiftindeki aksiller (koltuktan) tipteki ampleksus (kucaklaşma davranışı). Erkek ve dişi bireyler arasındaki boyut farkı dikkat çekiyor.
Gökhan Eren

Gündüzleri nemli yerlerde, taş altlarında ve oyuklarda gizlenir, geceleri avlanmak için bulundukları yerleri terk ederler. Yağmurlu havalarda çok aktiftirler. Potansiyel bir avcıyla karşı karşıya kalırsa, erişkin kurbağa gövdesini düz bir şekilde kaldırır başı yönünde tehlikeye doğru fırlatır. Hızlı hareket eden küçük boyutlardaki avlarını, dilleriyle hafifçe vurarak yakalarken, daha büyük boyutlardaki avlarını çeneleriyle yakalarlar.

Diyet ve Metabolizma

Sümüklü böcek, böcek, tırtıl, sinek, solucan ve hatta küçük fareleri bile yiyebilirler.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Halk arasında yaygın bir şekilde bu türlere dokunulduğunda ellere siğil geçecek endişesi vardır. Bu düşünce muhtemelen siğilli kurbağaların derisinde bulunan siğillerin dokunulduğunda kurbağanın derisinden insanın eline geçecekmiş gibi düşünülmüş olmasından kaynaklanabilir. Aslında insan derisinde görülen siğillerin kurbağa derisinde bulunan siğillerle hiçbir ilgisi yoktur. İnsan elindeki veya genital bölgesindeki siğiller derimizde bulunan epidermis hücrelerinin HPV ailesindeki virüsler ile enfeksiyonu sonucu aşırı çoğalması sonucu oluşan kabarcıklardır. Dolayısı ile farklı yapılar olup, birbiri ile ilişkisi yoktur. Kurbağadaki siğiller zehirli deri bezlerinin sık olarak bir arada bulunmasıyla oluşur. Bu nedenle kurbağaya dokunduktan sonra ellerin yıkanmasında yarar var. Aksi halde eldeki zehirli salgı kalıntısı göz ve dudak gibi ince derili kısımlarda hafif yakıcı etki gösterebilir. Fakat kurbağalar HPV taşımadığı için size bulaştırma olasılığı, herhangi bir yüzeye dokunmanız ile aynıdır. Bazı kurbağalar yakalandıklarında korunma davranışı olarak idrarlarını bırakırlar. Böyle bir olayda da elleri yıkamak yeterli olacaktır.

Siğilli kurbağa (Bufo bufo) erişkin birey, Samsun.
Siğilli kurbağa (Bufo bufo) erişkin birey, Samsun.
Gökhan Eren

Etimoloji

İngilizcede kurbağa ''frog'' olarak adlandırılırken, Bufonidae ailesinde bulunan türler ise ''toad'' olarak adlandırılmıştır. Türkçe de ise bu tür için ''siğilli kurbağa'' yaygın olarak kullanılmakla birlikte bazı yörelerde ''göden'' de kullanılmaktadır, hatta bazı bölgelerde ''göden gözlü'' deyimi de kullanılmaktadır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Muhteşem! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Turkherptil. Bufo Bufo / Siğilli Kurbağa / Common Toad. (15 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 15 Nisan 2019. Alındığı Yer: Turkherptil | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Comman Toad. (15 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 15 Nisan 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • A. BUDAK, et al. (2005). Herpetoloji. ISBN: 975-483-658-2. Yayınevi: EGE ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/01/2022 22:24:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7754

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Hastalık Kontrolü
Tarih
Kemik
Irk
Dil
Bilgi Felsefesi
Kertenkele
Mikroevrim
Diş
Tutarlılık
Avrupa
Balık
Teori
Kamuflaj
Etimoloji
Balıklar
Bilgi
Skeptisizm
Stres
Kozmoloji
Tür
Karadelik
Astronomi
Görüş
Sürüngen
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et