Sevimli ve Tecavüzcü Su Samurları!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Görselden de görebileceğiniz gibi, su samurları, su yüzeyinde uyurken birbirlerinden uzaklaşmamak için el tutuşarak uyurlar… 

Ne kadar da sevimli hayvanlar değil mi? 

Ancak öte yandan, tüm bu sevimliliklerine karşılık, arada sırada yavru foklara öldürene kadar tecavüz ediyorlar. 

Sadece 2 yılda su samurlarının foklara yönelik 19 tecavüz vakası bizzat fotoğraflarla raporlandı ve bu vakalardan 15 tanesi bebek fokların ölümüyle sonuçlandı. Kaynaklarımızdaki makaleden daha fazla bilgi alabilir, görsellere bakabilirsiniz. Ancak uyaralım, makale içerisinde bazı okurlarımıza rahatsızlık verebilecek fotoğraflar bulunabilir. Dediğimiz gibi, öldüresiye tecavüzlerden bahsediyoruz.

Bu tecavüzlerin sebepleri tam olarak bilinmiyor. Bazen bu tecavüzler öylesine vahşileşiyor ki, yavru foklar öldükten yaklaşık 7 gün sonra, ölü fok yavrularına tecavüz etmeyi sürdürdükleri biliniyor. Ancak deniz biyologlarının bu konuyla ilgili bir açıklaması bulunuyor: yapılan incelemelerde, su samurlarının kendi içlerindeki sekslerinin de oldukça sert geçtiği ve erkekler arası çok sert mücadelelere sahne olduğu görülüyor. Ve bu su samurlarından birçoğu, yeterince güçlü olmadıkları sebebiyle dişilerce reddediliyorlar. Özellikle reddedilen su samurlarında, foklara tecavüz davranışı görülüyor. Dolayısıyla araştırmacılar, su samurlarının reddedilmenin öfkesini ve üreyememenin yarattığı psikolojik baskıyı, su samuru dişilerinden çok daha kolay bir hedef olan yavru foklardan çıkarıyor olabilirler.

Bu durum, doğanın tüm sevimliliğine rağmen ne kadar vahşi bir ortam olabileceğini bizlere bir kere daha hatırlatıyor. 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Aquatic Mammals Journal
  2. Discovery News
  3. Skeptics
  4. IFLS

 

Sperm Mücadelesinin Yeni Türlerin Evrimindeki Rolü

Çekinik Gen... Baskın Gen...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim