Şempanzeler Tatlı Ödülü İçin İşbirliği Yapıyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hazır, kur, çek! Bu fotoğraf 12 Haziran 2014’ te PeerJ dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmadan 3 şempanzenin ancak birlikte çalışarak kullanılabildiği yemek dağıtan bir aygıttan atıştırmalıkları almalarını gösteriyor. 11 şempanze ile yapılan çalışma aynı zamanda maymunların beraber çalışacakları partnerleri seçerken ne kadar zor beğenir olduklarını ve kendi sosyal seviyelerine yakın olanları seçtiklerini gösteriyor. Çalışmayı yürüten Emory Üniversitesi’nden (Şimdi Canisius Koleji'nde profesör) Malini Suchak şöyle söylüyor:

Bu şempanzelerin kendi partnerlerini seçebildikleri ve öncü bir eğitim almadan başarılı bir şekilde koordine oldukları ilk çalışma.

Bu çalışmada şempanzelerin aygıtın her iki tarafındaki çelik çubukları çekmeleri gerekiyor. Onları çekmek ortadaki şempanzenin çekip alabileceği bir yiyecek tepsisini serbest bırakıyor. Deneyin bir diğer versiyonunda tek bir kolu çekmek ve yiyecek tepsisini almak için iki tane primat yeterli. Böylesine bir işbirliği için onlara ilham veren şey ne? Şempanzeler salkım üzüm, kuru üzüm, muz ve tatlı patates için uğraşıyorlar. Suchak diyor ki:

Bu primatlara has bir özellik, bizde şekerli şeyleri seviyoruz dolayısıyla onlar da.

Emory’de primat uzmanı olarak çalışan ve makalenin baş yazarı Frans de Wall şöyle diyor:

Tatlı bir damak zevki bütün insanların ve onların maymunsu kuzenlerinin ortak paylaştığı bir şey. Biz insanların çok iyi bir işbirliği yapma potansiyeli var. Yapılan çalışma bize bunu başarabilen tek primat olmadığımızı gösterdi, bu büyük ihtimalle eski bir primat özelliği.


Yazan: Ben Fogelson

Görsel: Yerkes National Primate Research Center

Kaynak: Bu yazı Mustafa Melih Yüksel tarafından Scientific American sitesinden çevrilmiştir.

Görüşü Engellemeyen, Saydam Güneş Yoğunlaştırıcıları Üretildi!

Şempanze ve İnsan Parmakları...

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder