Evrim Ağacı

Şempanzeler Tatlı Ödülü İçin İşbirliği Yapıyor!

Şempanzeler Tatlı Ödülü İçin İşbirliği Yapıyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hazır, kur, çek! Bu fotoğraf 12 Haziran 2014’ te PeerJ dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmadan 3 şempanzenin ancak birlikte çalışarak kullanılabildiği yemek dağıtan bir aygıttan atıştırmalıkları almalarını gösteriyor. 11 şempanze ile yapılan çalışma aynı zamanda maymunların beraber çalışacakları partnerleri seçerken ne kadar zor beğenir olduklarını ve kendi sosyal seviyelerine yakın olanları seçtiklerini gösteriyor. Çalışmayı yürüten Emory Üniversitesi’nden (Şimdi Canisius Koleji'nde profesör) Malini Suchak şöyle söylüyor:

Bu şempanzelerin kendi partnerlerini seçebildikleri ve öncü bir eğitim almadan başarılı bir şekilde koordine oldukları ilk çalışma.

Bu çalışmada şempanzelerin aygıtın her iki tarafındaki çelik çubukları çekmeleri gerekiyor. Onları çekmek ortadaki şempanzenin çekip alabileceği bir yiyecek tepsisini serbest bırakıyor. Deneyin bir diğer versiyonunda tek bir kolu çekmek ve yiyecek tepsisini almak için iki tane primat yeterli. Böylesine bir işbirliği için onlara ilham veren şey ne? Şempanzeler salkım üzüm, kuru üzüm, muz ve tatlı patates için uğraşıyorlar. Suchak diyor ki:

Bu primatlara has bir özellik, bizde şekerli şeyleri seviyoruz dolayısıyla onlar da.

Emory’de primat uzmanı olarak çalışan ve makalenin baş yazarı Frans de Wall şöyle diyor:

Tatlı bir damak zevki bütün insanların ve onların maymunsu kuzenlerinin ortak paylaştığı bir şey. Biz insanların çok iyi bir işbirliği yapma potansiyeli var. Yapılan çalışma bize bunu başarabilen tek primat olmadığımızı gösterdi, bu büyük ihtimalle eski bir primat özelliği.


Yazan: Ben Fogelson

Görsel: Yerkes National Primate Research Center

Kaynak: Bu yazı Mustafa Melih Yüksel tarafından Scientific American sitesinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 08:41:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2643

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Hasta
Tedavi
Deri
Aslan
Büyük Patlama
Hastalık
Carl Sagan
Mers
Sürüngen
Kromozom
Balık Çeşitliliği
Mantar
Video
Maskeler
İspat Yükü
Biyokimya
Evrimleşme
Bağışıklık Sistemi
Bakteri
Jinekoloji
Ses
Organ
Çiftleşme
Evrimsel Psikoloji
Biyoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki bir yetişkinseniz ve bilimsel gerçekleri kabul etmek istemiyorsanız, peki, öyle olsun. Ama lütfen çocuklarımızın gerçekleri öğrenmesinin ve onlardan kendi sonuçlarını çıkarmasının önüne geçmeyin!”
Bill Nye
Geri Bildirim Gönder