Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Scelidosaurus, Dinozor Dünyasının "Tankları" Olarak Bilinen Ankylosaurların Atasıydı!

Keşfedilen İlk Eksiksiz Dinozor Fosilinin İncelemesi, 1.5 Asır Sonunda Tamamlandı!

Scelidosaurus, Dinozor Dünyasının "Tankları" Olarak Bilinen Ankylosaurların Atasıydı! Kyoht
3 dakika
3,185
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Tanımlanan ilk eksiksiz dinozor iskeleti, sonunda ayrıntılı olarak incelendi ve dinozor soy ağacında yerini buldu. Böylelikle, 1.5 asırdan fazla bir süre önce başlamış olan proje de tamamlanmış oldu.

Scelidosaurus cinsinden bir bireye ait bu iskelet; 160 yıldan fazla bir süre önce, Batı Dorset'teki Jurassic Coast'ta keşfedilmişti. İçinde fosilleştiği kayaçlar yaklaşık 193 milyon yıl önceye, Dinozorlar Çağı'nın başlangıcına yakın bir zaman dilimine, dayanıyor. Keşfedilen ilk eksiksiz dinozor iskeleti olması bakımından dikkate değer olan bu numune, British Museum'a, "dinozor" kelimesinin mucidi olan Richard Owen'a gönderilmişti. Peki, Owen bununla ne yaptı? Anatomisi üzerine iki kısa makale yayınladı; ama birçok detay kayıtsız kalmıştı. Owen, ne hayvanın fosilini hayattayken nasıl görünmüş olabileceğine dair yeniden düzenleme (rekonstrüksiyon) çalışmaları yaptı ne de o zamanın bilinen diğer dinozorlarıyla olan ilişkisini anlamaya çalıştı. Kısacası, onu tarihin tozlu sayfalarına "yeniden gömdü'' ve fosil, bu yüzden, "bilinen fakat belirsiz ve yanlış anlaşılmış" olarak kaldı.

Cambridge Yerbilimleri Bölümünden Dr. David Norm son üç yıldır, orijinali Londra Doğa Tarihi Müzesi'nde saklanan Scelidosaurus iskeletinin; Bristol Şehir Müzesi ve Cambridge Sedgwick Müzesi'nden diğer örneklerle birlikte ayrıntılı bir açıklamasını ve biyolojik analizlerini hazırlayarak, Owen'ın başlattığı işi bitirmeye çalıştı. Norman'ın, Zoological Journal of the Linnean Society of London'da dört ayrı çalışma olarak yayınlanan çalışmasının sonuçları; Scelidosaurus'un gerçek görünümünün nasıl olduğunu göstermekle kalmayıp, Geç Kretase Dönemi'nin zırhlarla donanmış "tankları" olan Ankylosaurların erken atası olduğunu da ortaya koyuyor.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Yüz yılı aşkın süredir dinozorlar, öncelikli olarak kalça kemiklerinin şekline göre iki sınıfa ayrıldılar: Saurischians (kertenkele kalçalılar) ya da Ornitischians (kuş kalçalılar). Ancak 2017 yılında Norman ve eski doktora öğrencileri Matthew Baron ve Paul Barrett, bu dinozor gruplandırmalarının yeniden düzenlenlenmesi, tanımlanması ve adlandırılması gerektiğini öne sürdüler.

Nature'da yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar kuş kalçalı ve kertenkele kalçalı dinozorların ortak atadan evrimleştiği fikrini ortaya koyarak, potansiyel olarak yüz yıldan eski bir teoriyi altüst ettiler. Dinozor ilişkileri üzerine yaptıkları çalışmanın ortaya çıkardığı bir diğer unsur ise, bilinen en eski kuş kalçalı dinozorların Erken Jura Dönemi'nde ortaya çıktığıydı. Cambridge Christ College üyesi Norman şöyle diyor:

Scelidosaurus, öylesine bir dinozor ki tam da kuş kalçalı dinozorların evrimsel "başlangıcında" veya bu döneme çok yakın bir zamanda ortaya çıkan bir türü temsil ediyor. Bu bağlam göz önüne alındığında, Scelidosaurus hakkında ne biliniyordu? Cevap: Aşırı derecede az şey!

Norman, şimdi, Scelidosaurus'a atfedilebilen tüm materyallerin bir çalışmasını tamamladı ve araştırması birçok ilki ortaya çıkardı. Şunları söylüyor:

Kafatasının arka kenarında boynuzları olduğunu kimse bilmiyordu, daha önce hiçbir dinozorda tanımlanmamış bazı kemiklere sahipti. Kaba dokusundan da anlaşılıyor ki dinozor hayattayken kafatası; günümüz kaplumbağalarının kafatası yüzeylerinde olduğu gibi sertleşmiş, boynuz benzeri pullarla kaplıydı. Hatta, tüm vücudu bir dizi çivi benzeri kemiksi çıkıntılar ve plakalarla bağlantılı bir deriyle kaplıydı.

Artık anatomisi de anlaşıldığına göre, Scelidosaurus'un dinozor soy ağacındaki yerini incelemek mümkün. Onlarca yıldır; dikenli kuyruğu ve sırtındaki kemik plakalarıyla birlikte Stegosaurus'un üyesi olduğu stegosaurları ve dinozorlar döneminin zırhlarla kaplı tankları olan ankylosaurları içeren grubun erken üyelerinden olduğu düşünülüyordu ancak bu Scelidosaurus'un anatomisinin yetersiz anlaşılmasına dayanıyordu. Artık öyle görünüyor ki, Scelidosaurus yalnızca ankylosaurların atası. Norman şöyle diyor:

Dinozor çalışmalarının ilk zamanlarında; böylesine önemli bir dönemde keşfedilen böylesine önemli bir dinozorun, hiçbir zaman düzgünce tanımlanmamış olması büyük bir talihsizlik. Sonunda tanımlandı ve erken dinozorların biyolojileri ve belli başlı ilişkileri hakkında bazı yeni ve beklenmedik anlayışlar sağlıyor. Ne yazık ki bu iş daha önce yapılmamış ancak ne derler bilirsiniz: Geç olsun da güç olmasın.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
20
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 14
 • İnanılmaz 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Muhteşem! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Umut Verici! 3
 • Korkutucu! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: SciTechDaily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/04/2024 00:08:34 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9928

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kontrol
Uydu
Analiz
Ornitoloji
Newton
Yakınsak Evrim
Oyun
Stres
Sağlık Personeli
Göğüs
Doğa Olayları
Nöronlar
Renk
Hastalık Kataloğu
Biyoçeşitlilik
Ölçüm
Komplo
Bağırsak
Sosyal Mesafelendirme
Evrimleşme
Çin
Yörünge
Sıvı
Radyasyon
Diyabet
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. o. Cambridge, et al. Scelidosaurus, Dinozor Dünyasının "Tankları" Olarak Bilinen Ankylosaurların Atasıydı!. (13 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 22 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9928
Cambridge, U. o., Ergül, A., Bakırcı, Ç. M. (2021, January 13). Scelidosaurus, Dinozor Dünyasının "Tankları" Olarak Bilinen Ankylosaurların Atasıydı!. Evrim Ağacı. Retrieved April 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9928
U. o. Cambridge, et al. “Scelidosaurus, Dinozor Dünyasının "Tankları" Olarak Bilinen Ankylosaurların Atasıydı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Ali Ergül, Evrim Ağacı, 13 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/9928.
Cambridge, University of. Ergül, Ali. Bakırcı, Çağrı Mert. “Scelidosaurus, Dinozor Dünyasının "Tankları" Olarak Bilinen Ankylosaurların Atasıydı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Ali Ergül. Evrim Ağacı, January 13, 2021. https://evrimagaci.org/s/9928.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close