Bu Reklamı Kapat

Scelidosaurus, Dinozor Dünyasının "Tankları" Olarak Bilinen Ankylosaurların Atasıydı!

Keşfedilen İlk Eksiksiz Dinozor Fosilinin İncelemesi, 1.5 Asır Sonunda Tamamlandı!

Scelidosaurus, Dinozor Dünyasının "Tankları" Olarak Bilinen Ankylosaurların Atasıydı! Kyoht
Bu Reklamı Kapat
Yazar University of Cambridge Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı BerkayMorkan 2. Editör Berkay Morkan
3 dakika
2,300 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tanımlanan ilk eksiksiz dinozor iskeleti, sonunda ayrıntılı olarak incelendi ve dinozor soy ağacında yerini buldu. Böylelikle, 1.5 asırdan fazla bir süre önce başlamış olan proje de tamamlanmış oldu.

Scelidosaurus cinsinden bir bireye ait bu iskelet; 160 yıldan fazla bir süre önce, Batı Dorset'teki Jurassic Coast'ta keşfedilmişti. İçinde fosilleştiği kayaçlar yaklaşık 193 milyon yıl önceye, Dinozorlar Çağı'nın başlangıcına yakın bir zaman dilimine, dayanıyor. Keşfedilen ilk eksiksiz dinozor iskeleti olması bakımından dikkate değer olan bu numune, British Museum'a, "dinozor" kelimesinin mucidi olan Richard Owen'a gönderilmişti. Peki, Owen bununla ne yaptı? Anatomisi üzerine iki kısa makale yayınladı; ama birçok detay kayıtsız kalmıştı. Owen, ne hayvanın fosilini hayattayken nasıl görünmüş olabileceğine dair yeniden düzenleme (rekonstrüksiyon) çalışmaları yaptı ne de o zamanın bilinen diğer dinozorlarıyla olan ilişkisini anlamaya çalıştı. Kısacası, onu tarihin tozlu sayfalarına "yeniden gömdü'' ve fosil, bu yüzden, "bilinen fakat belirsiz ve yanlış anlaşılmış" olarak kaldı.

Cambridge Yerbilimleri Bölümünden Dr. David Norm son üç yıldır, orijinali Londra Doğa Tarihi Müzesi'nde saklanan Scelidosaurus iskeletinin; Bristol Şehir Müzesi ve Cambridge Sedgwick Müzesi'nden diğer örneklerle birlikte ayrıntılı bir açıklamasını ve biyolojik analizlerini hazırlayarak, Owen'ın başlattığı işi bitirmeye çalıştı. Norman'ın, Zoological Journal of the Linnean Society of London'da dört ayrı çalışma olarak yayınlanan çalışmasının sonuçları; Scelidosaurus'un gerçek görünümünün nasıl olduğunu göstermekle kalmayıp, Geç Kretase Dönemi'nin zırhlarla donanmış "tankları" olan Ankylosaurların erken atası olduğunu da ortaya koyuyor.[1]

Bu Reklamı Kapat

Yüz yılı aşkın süredir dinozorlar, öncelikli olarak kalça kemiklerinin şekline göre iki sınıfa ayrıldılar: Saurischians (kertenkele kalçalılar) ya da Ornitischians (kuş kalçalılar). Ancak 2017 yılında Norman ve eski doktora öğrencileri Matthew Baron ve Paul Barrett, bu dinozor gruplandırmalarının yeniden düzenlenlenmesi, tanımlanması ve adlandırılması gerektiğini öne sürdüler.

Nature'da yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar kuş kalçalı ve kertenkele kalçalı dinozorların ortak atadan evrimleştiği fikrini ortaya koyarak, potansiyel olarak yüz yıldan eski bir teoriyi altüst ettiler. Dinozor ilişkileri üzerine yaptıkları çalışmanın ortaya çıkardığı bir diğer unsur ise, bilinen en eski kuş kalçalı dinozorların Erken Jura Dönemi'nde ortaya çıktığıydı. Cambridge Christ College üyesi Norman şöyle diyor:

Scelidosaurus, öylesine bir dinozor ki tam da kuş kalçalı dinozorların evrimsel "başlangıcında" veya bu döneme çok yakın bir zamanda ortaya çıkan bir türü temsil ediyor. Bu bağlam göz önüne alındığında, Scelidosaurus hakkında ne biliniyordu? Cevap: Aşırı derecede az şey!

Norman, şimdi, Scelidosaurus'a atfedilebilen tüm materyallerin bir çalışmasını tamamladı ve araştırması birçok ilki ortaya çıkardı. Şunları söylüyor:

Kafatasının arka kenarında boynuzları olduğunu kimse bilmiyordu, daha önce hiçbir dinozorda tanımlanmamış bazı kemiklere sahipti. Kaba dokusundan da anlaşılıyor ki dinozor hayattayken kafatası; günümüz kaplumbağalarının kafatası yüzeylerinde olduğu gibi sertleşmiş, boynuz benzeri pullarla kaplıydı. Hatta, tüm vücudu bir dizi çivi benzeri kemiksi çıkıntılar ve plakalarla bağlantılı bir deriyle kaplıydı.

Artık anatomisi de anlaşıldığına göre, Scelidosaurus'un dinozor soy ağacındaki yerini incelemek mümkün. Onlarca yıldır; dikenli kuyruğu ve sırtındaki kemik plakalarıyla birlikte Stegosaurus'un üyesi olduğu stegosaurları ve dinozorlar döneminin zırhlarla kaplı tankları olan ankylosaurları içeren grubun erken üyelerinden olduğu düşünülüyordu ancak bu Scelidosaurus'un anatomisinin yetersiz anlaşılmasına dayanıyordu. Artık öyle görünüyor ki, Scelidosaurus yalnızca ankylosaurların atası. Norman şöyle diyor:

Dinozor çalışmalarının ilk zamanlarında; böylesine önemli bir dönemde keşfedilen böylesine önemli bir dinozorun, hiçbir zaman düzgünce tanımlanmamış olması büyük bir talihsizlik. Sonunda tanımlandı ve erken dinozorların biyolojileri ve belli başlı ilişkileri hakkında bazı yeni ve beklenmedik anlayışlar sağlıyor. Ne yazık ki bu iş daha önce yapılmamış ancak ne derler bilirsiniz: Geç olsun da güç olmasın.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 11
 • İnanılmaz 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Muhteşem! 3
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Korkutucu! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: SciTechDaily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/01/2022 08:44:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9928

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Maymun
Savunma
Eşey
Evren
Ana Bulaşma Mekanizması
Bilim İnsanı
Elementler
Üreme
Sinir
Ateş
Savaş
Alan
Yüz
Evrimsel Biyoloji
Radyasyon
Görme
Nobel Ödülü
Organ
Coğrafya
Carl Sagan
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Normal Doğum
Obezite
Saldırı
Diş
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et