Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Samaryum

Samaryum Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Samaryum Wikipedia Commons
Samaryum
2 dakika
2,728
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 62. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Özellikler

Samaryum, "Sm" sembolü ile gösterilen ve atom numarası 62 olan kimyasal bir elementtir. Havada yavaşça oksitlenebilen ve nispeten sert, gümüşe benzer bir metaldir. Lantanit serisinin tipik bir üyesi olarak nitelendirilebilir.

Fiziksel Özellikleri

Samaryum, erime noktası 1,072°C (1,962°F) ve kaynama noktası yaklaşık 1,900°C (3,450°F) olan sarımsı bir metaldir. Yoğunluğu santimetre küp başına 7.53 gramdır. Samaryum, nadir toprak elementlerinin en sert ve en kırılganı olarak da bilinir.

Kimyasal Özellikleri

Samaryum oldukça reaktif bir metaldir. Nispeten hafif koşullar altında diğer birçok elementle bileşik oluşturma eğilimindedir. Örneğin, hidrojen gazı açığa çıkarmak için su ile reaksiyona girer. Ayrıca oksijenle kolayca birleşir ve yaklaşık 150°C'de (300°F) tutuşur (alev alır).

Bulunma Sıklığı ve Üretimi

Diğer nadir toprak elementlerinde olduğu gibi, samaryumun birincil kaynakları mineral monazit ve bastnazittir. Ayrıca samarskite, cerite, orthite, iterbite ve fluorsparda da bulunur. Samaryum, nispeten bol miktarda bulunan bir lantanit olarak kabul edilir. Yer kabuğunda milyonda yaklaşık 4,5 ila 7 birim oranında bulunur. Bu, onu bor ve diğer iki lantanit olan, tulium ve gadolinyum kadar yaygın kılar. Doğada asla serbest bulunmaz. Samaryum içeren cevherler ABD, Çin, Brezilya, Hindistan, Avustralya ve Sri Lanka'da bulunmaktadır. Dünya samaryum oksit üretimi yılda yaklaşık 700 tondur ve dünya çapındaki rezervlerin yaklaşık 2 milyon ton olduğu tahmin edilmektedir.

Uygulama ve Kullanım Alanları

Samaryumun diğer nadir toprak elementlerine benzer bazı kullanımları vardır. Örneğin, renkli veya özel optik (ışık) özellikleri için cama eklenebilir. Özel uygulamalar için lazer yapımında da kullanılır. Samaryumun en önemli kullanım alanlarından bir diğeri, güçlü mıknatısların üretilmesinde kullanılmasıdır. Samaryum, samaryum-kobalt mıknatısları yapmak için kobalt elementi ile birleştirilir. Üretilebilen en güçlü mıknatıslardan biri olarak da bilinmektedir. Yüksek sıcaklıklarda kullanılabilirler ve etrafındaki maddelerle kolay reaksiyona girmezler. Samaryum-kobalt mıknatısları motorlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Özel uçak türlerine güç sağlamak amacıyla kullanılması bunun bir örneği olarak gösterilebilir.

Tarihi

1880'de Fransız kimyager Paul-Émile Lecoq de Boisbaudran (1838-1912) didimyum olarak bilinen bir maddeyi inceliyordu. Daha önce bu alanda çalışmalar yapan kimyagerler didimyumun yeni bir element olabileceğine inanıyordu. Boisbaudran ise didimyumda en az iki yeni elementin bulunduğunu iddia etti.

Aynı dönemde Fransız kimyager Jean-Charles-Galissard de Marignac (1817-1894) da didimyum üzerinde çalışıyordu. Didimyumu, didimyum ve samaryum olarak adlandırdığı iki parçaya ayırmayı başardı. Böylelikle samaryumun yeni bir element olduğunu duyurdu.

Tüm Reklamları Kapat

Etimolojisi

Elementin ismi, ilk izole edildiği mineralin adı olan "samarskite"den türetilmiştir.

Önlem ve Güven

Sağlık Etkileri

Çözünür samaryum hafif derecede zehirli özelliklere sahip olduğundan dolayı tehlikelidir. Aynı zamanda ilişkili başka sağlık tehlikeleri de vardır çünkü samaryuma dokunarak maruz kalmak cilt ve göz tahrişine neden olur.

Çevresel Etkileri

Samaryum bitkiler veya hayvanlar için bilinen herhangi bir tehdit oluşturmaz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 62. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
15
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • chemistry explained. Samarium, Chemical Element - Water, Uses, Elements, Metal, Gas, Number, Name, Symbol. Alındığı Tarih: 17 Şubat 2021. Alındığı Yer: chemistry explained | Arşiv Bağlantısı
 • Lenntech. Samarium (Sm) - Chemical Properties, Health And Environmental Effects. Alındığı Tarih: 17 Şubat 2021. Alındığı Yer: Lenntech | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Chemical Element Of Samarium. (17 Mayıs 2001). Alındığı Tarih: 17 Şubat 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • Royal Society of Chemistry. Samarium - Element Information, Properties And Uses | Periodic Table. Alındığı Tarih: 17 Şubat 2021. Alındığı Yer: Royal Society of Chemistry | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2024 14:38:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10158

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Wuhan Koronavirüsü
Mutasyon
Toprak
Albert Einstein
Diş Hekimi
Adaptasyon
Büyük
Evrim Kuramı
Aşılar
Okyanus
Semptom
Test
Tutarlılık
Genler
Retrovirüs
Mühendislik
Yaşamın Başlangıcı
Doğal Seçilim
Buzul
Uzun
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Yılan
Kültür
Kuşlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. Ölçer, et al. Samaryum. (31 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10158
Ölçer, M., Bakırcı, Ç. M. (2021, January 31). Samaryum. Evrim Ağacı. Retrieved June 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10158
M. Ölçer, et al. “Samaryum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 31 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/10158.
Ölçer, Metehan. Bakırcı, Çağrı Mert. “Samaryum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 31, 2021. https://evrimagaci.org/s/10158.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close