Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Roma Hamamları, Antibiyotik Direncine Yönelik Krizi Çözmemize Yardımcı Olabilir!

Roma Hamamları, Antibiyotik Direncine Yönelik Krizi Çözmemize Yardımcı Olabilir! Phys
2 dakika
849
Tüm Reklamları Kapat

Plymouth Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Okulu ve Biyolojik ve Deniz Bilimleri Okulu'ndan öğrenciler ve akademisyenlerin The Microbe dergisinde yayınladıkları bir araştırma, İngilitere’nin Bath kentinde bulunan Roma hamamlarındaki bakterileri ve arkeleri inceledi.[1] Bu turistik cazibe merkezleri, antimikrobiyal dirence karşı küresel mücadelede kritik öneme sahip olabilecek çeşitli mikroorganizmalara ev sahipliği yapıyor.

Bilim insanları, suyun yaklaşık 45°C'ye ulaştığı Kral Pınarı ve sıcaklığın 30°C'ye yakın olduğu Büyük Hamam da dahil olmak üzere Roma Hamamları kompleksi içindeki yerlerden su, tortu ve biyofilm örnekleri topladı. Bu örnekler daha sonra ileri düzey dizileme teknolojisi kullanılarak analiz edildi.

Alanda, antibiyotik üretimi ile bilinen Actinobacteria ve Myxococcota gibi kritik önemdeki gruplar da dahil olmak üzere, yaklaşık 300 farklı bakteri türü izole edildi.

Tüm Reklamları Kapat

Sonraki testler, Proteobacteria ve Firmicutes örnekleri de dahil olmak üzere izole edilen 15 türün E.coli, Staphylococcus aureus ve Shigella flexneri gibi insanlarda hastalık yapan türleri değişen seviyelerde engellediğini ortaya koydu.

Bu araştırmanın önemini şuradan anlayabilirsiniz. Bakterilerin şu an kullanılan ilaçlara karşı dirençli olması, dünya çapında her yıl 1.25 milyondan fazla ölümüne sebep oluyor.

Araştırmacılar yine de Roma hamamlarında bulunan mikroorganizmaları küresel hastalık ve enfeksiyonla mücadelede kullanmadan önce daha fazla ek araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor. Çalışma, bu bakterilerin ve sıcak su kaynaklarının potansiyelinin görülmesi için oldukça önem arz ediyor. Plymouth Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Bölümü’nde öğretim görevlisi ve aynı zamanda çalışmanın kıdemli yazarı olan Dr. Lee Hutt, şöyle anlatıyor:

Bu, gerçekten önemli ve çok heyecan verici bir araştırma. Antimikrobiyal direnç, küresel sağlığa yönelik en önemli tehditlerden biri olarak kabul ediliyor. Bu durum, yeni antimikrobiyal doğal ürünlerin bulunması için olan yarışı da hızlandırıyor. Çalışmamız, Roma hamamında bulunan bazı mikroorganizmaların yeni antimikrobiyal keşifler için potansiyel bir kaynak olduğunu ortaya çıkarmıştır. Roma hamamlarındaki su kaynakları uzun süredir tıbbi özellikleri ile meşhur ve şimdi, modern bilimdeki ilerlemeler sayesinde onların haklı olabileceğini keşfetmenin eşiğinde olabiliriz.

Roma Hamamları, neredeyse iki bin yıldır ziyaretçileri ağırlıyor. 2023 yılında bir milyondan fazla kişinin burayı ziyaret ettiğini de not düşmek gerek. Çalışmanın yazarlarından Roma Hamamları Koleksiyon Yöneticisi Zofia Matyjaszkiewicz, şöyle anlatıyor:

İnsanlar, binlerce yıldır burayı ziyaret etti, burada ibadetlerini gerçeklerdi, yıkandı ve yüzyıllar boyunca bu kaynaklardan su içti. Viktorya döneminde bile, buradaki doğal kaynak suları çeşitli duş, banyo ve tedavilerde iyileştirici olması umuduyla kullanıldı. Bu kadar çok hikayesi olan bir yerde, bu tür ileri düzey bilimsel araştırmaların yapılması gerçekten heyecan verici.

Araştırmanın kapsamı, Ekim 2024’te başlayacak olan bir çalışma için genişletiliyor. Çalışmada Roma hamamlarında bulunan mikroorganizmaların antimikrobiyal aktivite açısından taranması için çeşitli teknikler uygulanacak ve hangilerinin gelecekte klinik kullanım potansiyeline sahip olabileceğinin belirlenmesi amaçlanacak.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ E. Fina, et al. (2024). Physicochemical And Metagenomic Analysis Of Samples From The Roman Baths (Bath, Uk) Reveals High Bacterial And Archaeal Diversity And A Potential For Antimicrobial Discovery. Elsevier BV, sf: 100075. doi: 10.1016/j.microb.2024.100075. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/06/2024 03:24:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17791

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uterus
Göç
Evrenin Genişlemesi
Sağlık Personeli
Fizyoloji
Ara Tür
Deri
Kimyasal Bağ
Allah
Şeker
Lazer
Kalp
İletişim
Tekillik
Doku
Özel Görelilik
Plastik
Primatlar
Diş Hekimliği
Hastalık Yayılımı
Tohum
Karbonhidrat
Yörünge
Doğal
Kamuflaj
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Roma Hamamları, Antibiyotik Direncine Yönelik Krizi Çözmemize Yardımcı Olabilir!. (4 Haziran 2024). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17791
Derin, U. (2024, June 04). Roma Hamamları, Antibiyotik Direncine Yönelik Krizi Çözmemize Yardımcı Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved June 14, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17791
U. Derin. “Roma Hamamları, Antibiyotik Direncine Yönelik Krizi Çözmemize Yardımcı Olabilir!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 04 Jun. 2024, https://evrimagaci.org/s/17791.
Derin, Ufuk. “Roma Hamamları, Antibiyotik Direncine Yönelik Krizi Çözmemize Yardımcı Olabilir!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, June 04, 2024. https://evrimagaci.org/s/17791.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close