Evrim Ağacı

Ralph: Dünya'nın En Büyük Tavşanı!

Ralph: Dünya'nın En Büyük Tavşanı!

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Fotoğrafta gördüğünüz, 25 kilogram ağırlığında, Guinness Rekorlar Kitabı'nda "en ağır tavşan" olarak bilinen Ralph! Hakkında çok fazla detay bulunmuyor; ancak 2010 senesinde 25 kilogramdan birazcık hafif olan bir diğer tavşan tarafından kısa bir süre geçildikten sonra, yeniden "en ağır tavşan" unvanını geri kazandığı biliniyor.

Bu devasa tavşanı beslemek kolay bir iş değil. Haftada 90 dolarlık lahana, brokoli, mısır, salatalık, havuç, ekmek, elma ve kraker tüketiyor. Bunların hepsinin miktarı ona özel olarak ayarlanıyor.

Bu tavşan, Flaman Dev Tavşanları olarak bilinen, Yapay Seçilim ile insanlar tarafından yaratılmış özel bir türden (Oryctolagus cuniculus) geliyor. Bu soyun yetişkinlerinin ortalama ağırlığı 6.4 kilogram civarında oluyor. Dolayısıyla Ralph'ın, varyasyonun ne kadar ucunda olduğu kolaylıkla görülebilir. Sahibi Pauline Grant şöyle söylüyor:

Ralph artık bir yetişkin ve var olmuş en büyük tavşan. Evimiz son derece geniş ve istediği yere gitmesine izin veriyoruz. Harika bir yaşamı var ve inanılmaz bir diyete sahip.

Ralph'ın annesi olan ve bir önceki rekoru elinde tutan Amy, 2009 senesinde kalp krizi geçirerek ölmüştü. Annesinin ölümüyle babası, Dünya'nın en iri tavşanı haline gelmişti. Ancak şimdi, boynuz kulağı geçti ve Ralph, Dünya'nın en büyük tavşanı olarak kayıtlarda yer alıyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • HuffPost. Ralph, World’s Largest Bunny Rabbit, Weighs 55 Pounds And Eats $90 Of Food A Week. (2013, Nisan 03). Alındığı Tarih: 10 Mayıs 2020. Alındığı Yer: HuffPost | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/05/2020 17:55:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2860

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Doğum
Şüphecilik
Aminoasit
Genetik Müdahale
Böcek Bilimi
Bağışıklık
Tarih
Kütleçekimi
2019-Ncov
Ağız
Maymun
Beyin
Üreme
Enfeksiyon
Sahtebilim
Sinek
Aşı
Genetik Mühendisliği
Mitler Ve Gerçekler
Zehir
Tekillik
Işık Hızı
Memeli
Sıcaklık
Factchecking
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Atomlar ve uzay boşluğundan başka hiçbir şey yoktur. Geriye kalan her şey şahsi fikirdir.”
Democritus
Geri Bildirim Gönder