Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Makro tekniği nedeniyle büyük gözükse de, tırnak boyutunda oldukça ufak örümceklerdir.
Makro tekniği nedeniyle büyük gözükse de, tırnak boyutunda oldukça ufak örümceklerdir.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

İstanbul/Beylikdüzü'nde, çiçeğin altında rastladığımız bir Philodromus cinsi örümcek. Tür seviyesinde tanımlanması için anatomik özellikleri daha yakından incelenmeli.

Tanım ve Genel Bilgiler

Gerçek yengeç örümceklerine (Thomisidae) dış görünüş ve davranış olarak benzerler. Vücutları daha yassıdır ve durduklarında 1. bacaklar öne, 2. ve 3. bacaklar yana, 4. bacaklar ise arkaya uzanır. Ayrıca genelde 2. bacaklar, diğer bacaklardan daha uzundur. Birçok renk aralığında bulunabilirler. Makro tekniği nedeniyle büyük gözükse de, tırnak boyutunda oldukça ufak örümceklerdir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Yaklaşık 530 tür ve 30 cins içeren Philodromidae ailesine üye olan bu cins, yüzeysel olarak Thomisidae ailesi olan gerçek yengeç örümceklerine çok benzer. Fakat anatomik olarak incelendiğinde aralarındaki farklar anlaşılır. Örneğin Thomisidae ailesinin aksine, vücutlarının belli bölümlerinde setae isimli birkaç kıl benzeri çıkıntı bulundururlar. Aynı şekilde gözlerdeki tüberküllerden yoksundurlar. Ayrıca Thomisidae ailesinin aksine sadece önden ikinci bacaklar, diğer bacaklara nazaran daha uzundur. Hatta Ebo cinsi Philodromidae üyelerinde bu bacaklar, diğer bacakların neredeyse iki katı uzunluğuna erişebilir. Gözlemlediğimiz bir gerçek yengeç örümceği kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Philodromidae ailesinin, Türkiye'de 3 cins (Philodromus, Thanatus, Tibellus) içerisinde yaklaşık 40 türü bulunur. Philodromus cinsi içerisinde sadece Philodromus traviatus türünün Güney Amerika'da kaydı vardır.

Davranış ve Etoloji

Araneidae veya diğer örümcek aileleri gibi avlanmak için ağ örmezler. Sadece yumurtalarını saklamak veya bir yere tırmanmak için örebilirler. Genelde gerçek yengeç veya çiçek örümcekleri diye bilinen Thomisidae ailesi gibi çiçeklerin altında nektar toplamaya gelen böcekleri beklerler.

Diyet ve Metabolizma

Çiçeklerin altında pusuya yatarak, nektar toplamaya gelen kelebek, güve ve sinek gibi böcekleri yakalarlar.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 12:50:32 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7290

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatta bizi zengin yapan aldıklarımız değil, verdiklerimizdir.”
Beecher
Geri Bildirim Gönder