Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Araştırmacılar uzun zamandır Antarktika’daki penguenler arasında bir kuş gribi olduğundan şüpheleniyordu. Kan testi örneklerinde gribe karşı antikorlar bulunuyordu, ancak son zamanlara kadar herhangi bir virüs tespit edilememişti. mBio’da 6 Mayıs 2014’te yayınlanan çalışmaya göre alışılmadık H11N2 virüsü Adélie penguenlerini enfekte ediyordu.

Melbourne, Avusturalya’daki Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) bağlı Collaborating Centre for Refence and Research’te kıdemli araştırma görevlisi olan Aeron Hurt bir basın konuşmasında şunları söyledi:

“Virüsün daha önce Dünya’da keşfedilenlerden tamamen farklı olduğunu bulduk. Virüsün evrimsel akrabalıklarını göstermek için filogenetik ağaçları çizdiğimizde virüsün tüm genlerinin, Güney ve Kuzey yarımkürelerde dolaşan modern grip virüslerinden çok farklı olduğunu gördük.”

Hurt’ün takımı, birkaç yüz penguenin kanlarından, boğaz ve dışkı bezlerinden örnekler topladı ve bu penguenlerden 8 tanesinin virüs tarafından enfekte edildiğini bulundu. Genetik bir analiz 1960’lardan gelen H3N8 soyunun, penguenlerle daha yakından ilişkili olduğunu gösterdi. Yazarlar raporlarına şöyle yazıyor:

“Ayrıca her gen bölümünün, kendisine en yakın gen dizilimlerinden tahmini olarak 49 ila 80 yıl boyunca farklılaşmakta olduğunu bulduk, bu da bizim virüsün bulunduğu bölgedeki grip ile ilgili bilgimizdeki açığı gözler önüne seriyor.”

Takım, enfekte olan kuşların hasta olarak gözükmediklerini belirtiyor. Ayrıca araştırmacılar, gelincikleri bu virüse maruz bıraktıklarında gribe yakalanmadıklarını gözlemlediler, bu da virüsün memelilere geçebilir olmadığına işaret ediyor.

 

Not: Bu yazı The Scientist adresinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/02/2020 19:42:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2479

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ne kadar çok okursanız, o kadar çok bilirsiniz. Ne kadar çok bilirseniz, o kadar çok yere gidebilirsiniz.”
Theodor Seuss Geisel
Geri Bildirim Gönder