Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Pedofili, Tecavüz ve Erken Ergenlik: Lina Medina, 5 Yaşında Doğum Yaparak İnsan Türünün Bilinen En Genç Annesi Oldu!

Pedofili, Tecavüz ve Erken Ergenlik: Lina Medina, 5 Yaşında Doğum Yaparak İnsan Türünün Bilinen En Genç Annesi Oldu!
5 dakika
87,915
Tüm Reklamları Kapat

İddia

Bu fotoğraf, insanlık tarihinde görülmüş en erken gebeliği göstermektedir. Fotoğraftaki Lina Medina, sadece 5 yaşındayken hamile kalmıştır ve doğum yapmıştır.

Gerçek mi?

Gerçek
Gerçek

İddianın Kökeni

Çoğu zaman bu tarz erken yaşlarda hamilelik benzeri karın şişkinlikleri tümör oluşumları olsa da, bu vakada insanlık tarihinin en genç gerçek gebeliği olduğu doğrudur.[1]

Bilgiler

Her türün, milyonlarca ayrı fiziksel, davranışsal, kimyasal, biyolojik vb. özelliğinin neredeyse istisnasız olarak her birinde tür içerisinde farklılıklar olduğunu bilmekteyiz. Bunlara varyasyon (çeşitlilik) demekteyiz.[2] İşte bu varyasyonların varlığı (ki bunlar mutasyonlar, crossing-over, viral etkiler, plazmidler, yatay gen transferi, genetik göç, transpozonlar vb. evrim mekanizmalarıyla oluşurlar), evrimin hammaddesini oluşturmaktadır. Değişen çevre koşulları, evrimin, rastgele oluşan bu varyasyonlardan en uyumlu olanları seçmesine, uyumsuz olanları elemesine neden olur. Eğer bir grup uyumlu birey varsa türün evrimi ve varlığı sürer; eğer yeni ortamlara ve çevre koşullarına uyumlu hiçbir çeşitlilik bulunmuyorsa, o tür büyük ihtimalle yok olacaktır. Evrimin özü budur.

İnsan da bir hayvan türü olarak bu diğer canlılardan hiçbir yönden farklı değildir. Her ne kadar insan türü, diğer tüm hayvanlardan çok daha dar bir çeşitliliğe sahip olsa da, o dar çeşitlilik içerisinde bile ürpertici ve uç düzeyde sayılabilecek varyasyon örnekleri bulmak mümkündür. Ergenliğe erişme, bunlardan sadece bir tanesidir: Lina Medina isimli dişi insan bireyinin hikayesi de, bu varyasyonlar ile ilgilidir.

Tüm Reklamları Kapat

İnsanlıkta Görülen En Erken Ergenlik ve En Genç Gebelik

Lina, tıp tarihinin gördüğü ve kayıt altına alabildiği en genç anne ünvanına sahiptir. 5 yaş, 7 ay, 17 günlükken doğum yapmış ve bir erkek çocuğu dünyaya getirmiştir.[3] Bu, bugüne kadar keşfedilen en genç gebeliktir (bir sonraki örnek, Rusya'da 6.5 yaşında doğum yapmış olan bir çocuktur). Bu üzücü istatistiğin başrolünde yer alan Lina, günümüzde Peru'nun başkenti olan Lima kentinde halen yaşamaktadır.

Lina, 23 Eylül 1933'te Peru'nun And Dağları'ndaki Ticrapo kentinde 9 çocuklu bir aileye doğmuştur. 5 yaşındayken, bir gümüşçü olan babası Tiburelo Medina ve annesi Victoria Losea tarafından, "giderek artan karın hacmi" sebebiyle doktora götürülmüştür.[4]

İlk tanıyı yapan doktorlar, kızın hamile olabileceğine imkan vermediklerinden ve akıllarına dahi getirmediklerinden, ciddi bir tümör vakasıyla karşı karşıya olduklarını düşünmüşlerdir.[5] Ancak sonradan Dr. Gerardo Lozada tarafından incelenen Lina'nın, aslında 7 aylık hamile olduğu tespit edilmiştir. Lima'daki başka doktorların da teşhisi onaylaması sonucu, kızın takibe alınmasına karar verilmiştir.

Bu olay, civardaki ve ötedeki birçok yerleşim yerinde fazlasıyla dikkat çekmiştir. Örneğin Texas'taki San Antonio Light gazetesinin 16 Temmuz 1939 sayısında, Perulu bir doğum uzmanı ve ebe birliğinin Lima'nın ulusal gebelik hastanesine taşınmasını talep ettikleri yazmaktadır. Texas gazetesi, Perulu bir gazete olan La Crónica'dan alıntı yaparak, Amerikalı bir film stüdyosunun 5.000$ karşılığında genç kızın videolarını çekme haklarını almak istediğini yazmıştır. Ancak bu teklif reddedilmiştir.[6]

Tüm Reklamları Kapat

Lina, 14 Mayıs 1939 tarihinde, yani hamilelik teşhisinin konulmasından 1.5 ay sonra, sezaryen yoluyla doğum yapmıştır. 8.5 aylık erkek yavrusunun sezaryen ile alınma sebebi, kızın pelvisinin doğumu yapmaya yetecek kadar geniş olmamasıdır. Yetişkin kadınlarda bile pelvis, çoğu zaman bir bebeğin rahatça geçebilmesi için yeterince geniş değildir ve bu sebeple doğum sancıları yaşanır.

Lina'nın doktoru Lozada, doğum öncesinde ve sonrasında, Peru Ulusal Tıp Akademisi'nde sunmak üzere video kayıtlar almıştır. Ne yazık ki bu kayıtları taşıyan çantaların bir kısmı, kızın evine ziyarete giderken nehre düştü; ancak yine de geriye kalanlar uzmanların ilgisini çekecek kadar fazlaydı. Ayrıca dönemin en önde gelen hekimlerinden ve Fransız Bilimler Akademisi üyelerinden Edmundo Escomel'in vakayla bizzat incelemeye karar vermesi ve detaylı kayıtları sayesinde, Lina'nın gebeliğine dair dair birçok bilgiye sahibiz.

Gerardo, annesinin kardeşi olduğunu sanarak büyümüştür.
Gerardo, annesinin kardeşi olduğunu sanarak büyümüştür.

Lina'nın çocuğu 2.7 kilogram olarak, tamamen sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmiştir. Doğum öncesi, sırası ve sonrasında yapılan incelemelerde, genetik olduğu düşünülen bir sebeple Lina'nın erken ergenliğe girdiği tespit edilmiştir. Hatta buna paralel olarak, normal ergenliklerdeki gibi pelvis genişliği artmış, kemik irileşmesi yaşanmış ve cinsel organları henüz 2.5-3 yaşındayken neredeyse tam olarak olgunlaşmıştır.[7], [8]

10 yıl boyunca küçük Gerardo (çocuğa teşhisi doğru yapan doktorun adı verilmiştir), Lina'yı annesi değil de kardeşi olarak bilmiş; ancak gerçeği 10 yaşında öğrenmiştir. Gerardo tamamen sağlıklı olmasına rağmen, 40 yaşındayken kemik iliği hastalığına yakalanarak ölmüştür.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Pedofili ve Tecavüz!

Hikayenin diğer yüzündeyse, bir pedofili vakası bulunmaktadır: Gerardo'nun "babası" kimdi? Kızı hamile bırakan pedofilik erkek, hiçbir zaman teşhis edilememiştir. Şüpheliler arasında Lina'nın babası, o zamanlar 9 yaşında olan zihinsel engelli abisi, sarhoş bir köylü ve daha önceden cinsel istismar vakalarında adı geçen bir akrabası bulunmaktadır. 1955 yılında vakayı inceleyen bir makalede şöyle yazıyor:

Bazı uzmanların işaret ettiği gibi, Lina'nın doğduğu yerde de olduğu gibi, And Dağları'ndaki köylerdeki yerliler sıklıkla kutlamalar yaparlardı ve bunların sonucunda büyük seks partileri (orgiler) düzenlenirdi. Bu partilerde tecavüz çok sık rastlanan bir durumdu.
Lina'nın 2 yaşındaki oğlu Gerardo ve sandalye üzerinde oyuncak bir bebek.
Lina'nın 2 yaşındaki oğlu Gerardo ve sandalye üzerinde oyuncak bir bebek.

Lina, genç yetişkinliği sırasında Dr. Lozada'nın kliniğinde bir sekreter olarak çalışmıştır. Burada kendini eğitmiş ve oğlunu liseye kadar okutmuştur. Sonradan Raúl Jurado ile evlenmiş ve ilk çocuğundan 33 yıl sonra, 1972 yılında ikinci bir doğum yapmıştır.

2002 senesinde hikayesi meşhur olduğunda, ne Reuters gibi büyük haber firmalarının, ne de diğer yerel habercilerin röportaj tekliflerini kabul etmiştir. Bu yüzden konuyla ilgili bilinmeyen pek çok nokta bulunmaktadır. Hatta her ne kadar birçokları bu hikayenin bir uydurma olduğunu iddia etseler de; fotoğraf, biyopsi ve X-ışını taramalarını inceleyen hekimler, vakanın tamamen gerçek olduğunu doğrulamışlardır.[9]

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
18
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 76
 • İnanılmaz 39
 • Grrr... *@$# 34
 • Üzücü! 24
 • İğrenç! 17
 • Tebrikler! 7
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ D. Mikkelson. Was The World’s Youngest Mother Only 5 Years Old?. (21 Temmuz 2004). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Snopes | Arşiv Bağlantısı
 • ^ C. G. Fraser. (2001). Biological Variation: From Principles To Practice. ISBN: 9781890883492. Yayınevi: AACC Press.
 • ^ Rare Historical Photos. Lina Medina, The Youngest Confirmed Mother In Medical History, 1939 - Rare Historical Photos. (7 Ağustos 2016). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: Rare Historical Photos | Arşiv Bağlantısı
 • ^ E. Brown. (Gazete, 1939). American Scientists Await U.s. Visit Of Youngest Mother: Peruvian Girl And Baby Will Be Exhibited. Not: San Antonio Light, sf. 2A.
 • ^ History Channel. 5-Year-Old Gives Birth. (19 Haziran 2016). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: History Channel | Arşiv Bağlantısı
 • ^ E. Brown. (Gazete, 1939). Wide Sympathy Aroused By Plight Of Child-Mother: Opportunity Seen To Make Lina Independent. Not: San Antonio Light, sf. 4.
 • ^ The Telegraph. Six Decades Later, World’s Youngest Mother Awaits Aid. (22 Temmuz 2009). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: The Telegraph | Arşiv Bağlantısı
 • ^ J. Delaney, et al. (1988). The Curse: A Cultural History Of Menstruation. ISBN: 9780252014529. Yayınevi: University of Illinois Press.
 • ^ A. Montagu. (2020). The Reproductive Development Of The Female: A Study In The Comparative Physiology Of The Adolescent Organism. ISBN: 0884162184. Yayınevi: PSG Pub. Co..
 • Time. Little Mother. (16 Aralık 1957). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Time | Arşiv Bağlantısı
 • J. Delaney, et al. (1988). The Curse: A Cultural History Of Menstruation. ISBN: 9780252014529. Yayınevi: University of Illinois Press.
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/05/2024 02:34:18 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1029

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Genetik
İspat Yükü
Tahmin
Madde
Ana Bulaşma Mekanizması
Doğa Yasaları
Yas
Mutasyon
Gelişim
Kuşlar
Dalga Boyu
Sinir
Biyografi
Endokrin Sistemi
Sars-Cov-2
Oksijen
Gen İfadesi
Tehdit
Şehir Hastanesi
Elektrik
Fotoğraf
Yılan
Nüfus
Nükleik Asit
Antikor
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Pedofili, Tecavüz ve Erken Ergenlik: Lina Medina, 5 Yaşında Doğum Yaparak İnsan Türünün Bilinen En Genç Annesi Oldu!. (26 Şubat 2013). Alındığı Tarih: 23 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1029
Bakırcı, Ç. M. (2013, February 26). Pedofili, Tecavüz ve Erken Ergenlik: Lina Medina, 5 Yaşında Doğum Yaparak İnsan Türünün Bilinen En Genç Annesi Oldu!. Evrim Ağacı. Retrieved May 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1029
Ç. M. Bakırcı. “Pedofili, Tecavüz ve Erken Ergenlik: Lina Medina, 5 Yaşında Doğum Yaparak İnsan Türünün Bilinen En Genç Annesi Oldu!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 26 Feb. 2013, https://evrimagaci.org/s/1029.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Pedofili, Tecavüz ve Erken Ergenlik: Lina Medina, 5 Yaşında Doğum Yaparak İnsan Türünün Bilinen En Genç Annesi Oldu!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, February 26, 2013. https://evrimagaci.org/s/1029.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close