Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Görselde yer almakta olan tardigradın örnekleme çalışması Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin Meşelik kampüsünde Nikon Eclipse i80e adlı mikroskobun 10’luk oküler ve 10’luk objektif ile gerçekleştirilmiştir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesinde konumlanmış olup Eskişehir-Afyonkarahisar kara yolu üzerinde yer almaktadır. Marmara ve İç Anadolu Bölgeleri arasında bir geçiş noktasında bulunan Eskişehir'in farklı ilçelerinde Ege ve İç Anadolu'ya özgü iklim özellikleri görülse de, genel anlamda sert karasal iklim hakimdir.

Örneklememiz tardigradların habitatlarından biri olan karayosunları üzerinden gerçekleştirilmiştir. Örnekleme işlemi yapılırken dikkat etmemiz gereken unsurlardan en önemlisi nemdir. Olabildiğince nemli bir örnekleme alanı seçilmesi toplamış olduğunuz karayosununda tardigrad çıkma oranını doğrudan artıracaktır. Preparat işlemi ve gözlem için hazırlanışı su ayısı (Tardigrada sp.) adlı içeriğimizde yer almaktadır. Söz konusu kaydımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Örneklediğimiz birey.
Örneklediğimiz birey.
Akın Karahasan

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Parachaela takımı, Eutardigrada sınıfı içerisinde yer almakta olan 2 takımdan (Parachaela ve Apochela) birisidir. Parachaela takımı Eohypsibioidea, Hypsibioidea, Isohypsibioidea ve Macrobiotoidea olmak üzere toplamda dört üst familyadan oluşmaktadır. Parachaela takımı karasal ekosistemlere ve tatlı su ekosistemlerine adapte olmuş bireyleri bünyesinde barındırır. Toplamda 58 cins 744 türü bünyesinde barındırarak tardigrada şubesinin en kalabalık takımı unvanını elinde bulundurmaktadır.

Parachaela takımı diğer takımlardan nasıl ayırt edebilir?

 • Heterotardigrada sınıfının bir takımı olan Arthrotardigrada’dan ayırt etmek oldukça kolaydır. Öncelikle arthrotardigrada denizel türleri bünyesinde barındırır ve şekil olarak bakıldığında sirrus dediğimiz kütikula uzantılarını, papilla ve clava yapılarını bünyesinde barındırmaktadır. Parachaela takımında bu yapılara rastlanılmaz.
 • Heterotardigrada sınıfının diğer bir sınıfı olan Echiniscoidea’dan ayırt etmek de oldukça kolaydır. Echiniscoidea takımı içerisinde istisna familyalar [Oreellidae (karasal) ve Carphaniidae (tatlı su) ait türler] yer almasına rağmen genel anlamda bu takım zırh dediğimiz kütikula kalınlaşmalarına ve yine kütikula uzatıları olan sirrusları morfolojisinde barındırmaktadır. Parachaela takımında bu tür yapılara rastlanmamakta ve rahatlıkla ilk bakışta ayırt edilebilmektedir.
 • Eutardigrada sınıfının Parachaela dışındaki diğer takımı olan Apochela sınıfı ile ayrımı Heterotardigrada takımlarına göre biraz daha detay barındırmaktadır. İki takım arasında yer almakta olan farkları gözlemleye bilmemiz için örneğimizin baş kısmında yer almakta olan yapılara daha detaylı bakılması gerekmektedir. İki yanal papilla ve altı peribukkal papilla olup olmadığına, pençe kısmında ise Apochela takımının tek familyası olan Milnesiidae familyasına özgü pençe tipini barındırıp barındırılmamasına dikkat edilir. İnceleme sonucu bu yapıların hiçbiri gözlemlenmemekte ise elinizdeki örneğin Parachaela takımına ait olduğunu söyleyebiliriz (o gün şansınız yaver gidip yeni bir takım oluşturmanızı sağlayacak bir tür bulmadıysanız).

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Parachaela takımı sahip olduğu tür çeşitliliği sebebi ile karasal habitatlarda ve tatlı su habitatlarında yapacağınız örnekleme işleminde karşınıza çıkması oldukça muhtemeldir. Genel anlamda en zor olan kısım tür tayini kısmıdır. 744 tane tür içerisinden hangisi olduğunu tespit etmek veya bulduğunuz türün herhangi bir türe benzemediğine kanaat getirip literatüre yeni bir kaydın gerçekleştirilmesini sağlamak işin oldukça yorucu fakat bir o kadar keyifli kısmıdır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • J. H. Thorp, et al. (2009). Ecology And Classification Of North American Freshwater Invertebrates 3Rd Edition. ISBN: 9780123748553.
 • D. R. Nelson. (2002). Current Status Of The Tardigrada: Evolution And Ecology. | Arşiv Bağlantısı, sf: 8.
 • D. R. Nelson, et al. (2001). The Biology And Ecology Of Lotic Tardigrada. | Arşiv Bağlantısı, sf: 16.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/04/2020 11:15:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7818

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji, Dünya'nın ve üzerindeki tüm yaşamın tarihidir. Geçmişi, bugünü, geleceğidir.”
Rachel Carson
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder