Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Parachaela (Parachaela)

Parachaela (Parachaela) Akın Karahasan
Örneklediğimiz Parachaela türü.
3 dakika
1,074
Tüm Reklamları Kapat
Parachaela
 • Bilimsel Adı Parachaela
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Parachaela
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Parachaela
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Parachela, Eutardigrada sınıfındaki bir tardigrad takımıdır. En az 72 milyon yıldır yaşamaktadırlar ve günümüzde de hâlen varlıklarını sürdürmektedirler. Parachela'nın en yaşlı üyesi Beorn cinsidir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Parachaela takımı, Eutardigrada sınıfı içerisinde yer almakta olan 2 takımdan (Parachaela ve Apochela) birisidir. Parachaela takımı Eohypsibioidea, Hypsibioidea, Isohypsibioidea ve Macrobiotoidea olmak üzere toplamda dört üst familyadan oluşmaktadır. Parachaela takımı karasal ekosistemlere ve tatlı su ekosistemlerine adapte olmuş bireyleri bünyesinde barındırır. Toplamda 58 cins 744 türü bünyesinde barındırarak tardigrada şubesinin en kalabalık takımı unvanını elinde bulundurmaktadır.

Parachaela takımı diğer takımlardan nasıl ayırt edebilir?

 • Heterotardigrada sınıfının bir takımı olan Arthrotardigrada’dan ayırt etmek oldukça kolaydır. Öncelikle arthrotardigrada denizel türleri bünyesinde barındırır ve şekil olarak bakıldığında sirrus dediğimiz kütikula uzantılarını, papilla ve clava yapılarını bünyesinde barındırmaktadır. Parachaela takımında bu yapılara rastlanılmaz.
 • Heterotardigrada sınıfının diğer bir sınıfı olan Echiniscoidea’dan ayırt etmek de oldukça kolaydır. Echiniscoidea takımı içerisinde istisna familyalar [Oreellidae (karasal) ve Carphaniidae (tatlı su) ait türler] yer almasına rağmen genel anlamda bu takım zırh dediğimiz kütikula kalınlaşmalarına ve yine kütikula uzatıları olan sirrusları morfolojisinde barındırmaktadır. Parachaela takımında bu tür yapılara rastlanmamakta ve rahatlıkla ilk bakışta ayırt edilebilmektedir.
 • Eutardigrada sınıfının Parachaela dışındaki diğer takımı olan Apochela sınıfı ile ayrımı Heterotardigrada takımlarına göre biraz daha detay barındırmaktadır. İki takım arasında yer almakta olan farkları gözlemleye bilmemiz için örneğimizin baş kısmında yer almakta olan yapılara daha detaylı bakılması gerekmektedir. İki yanal papilla ve altı peribukkal papilla olup olmadığına, pençe kısmında ise Apochela takımının tek familyası olan Milnesiidae familyasına özgü pençe tipini barındırıp barındırılmamasına dikkat edilir. İnceleme sonucu bu yapıların hiçbiri gözlemlenmemekte ise elinizdeki örneğin Parachaela takımına ait olduğunu söyleyebiliriz (o gün şansınız yaver gidip yeni bir takım oluşturmanızı sağlayacak bir tür bulmadıysanız).

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Parachaela takımı sahip olduğu tür çeşitliliği sebebi ile karasal habitatlarda ve tatlı su habitatlarında yapacağınız örnekleme işleminde karşınıza çıkması oldukça muhtemeldir. Genel anlamda en zor olan kısım tür tayini kısmıdır. 744 tane tür içerisinden hangisi olduğunu tespit etmek veya bulduğunuz türün herhangi bir türe benzemediğine kanaat getirip literatüre yeni bir kaydın gerçekleştirilmesini sağlamak işin oldukça yorucu fakat bir o kadar keyifli kısmıdır.

Örneklediğimiz birey.
Örneklediğimiz birey.
Akın Karahasan

Gözlem Bilgileri

Görselde yer almakta olan tardigradın örnekleme çalışması Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin Meşelik kampüsünde Nikon Eclipse i80e adlı mikroskobun 10’luk oküler ve 10’luk objektif ile gerçekleştirilmiştir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesinde konumlanmış olup Eskişehir-Afyonkarahisar kara yolu üzerinde yer almaktadır. Marmara ve İç Anadolu Bölgeleri arasında bir geçiş noktasında bulunan Eskişehir'in farklı ilçelerinde Ege ve İç Anadolu'ya özgü iklim özellikleri görülse de, genel anlamda sert karasal iklim hakimdir.

Örneklememiz tardigradların habitatlarından biri olan karayosunları üzerinden gerçekleştirilmiştir. Örnekleme işlemi yapılırken dikkat etmemiz gereken unsurlardan en önemlisi nemdir. Olabildiğince nemli bir örnekleme alanı seçilmesi toplamış olduğunuz karayosununda tardigrad çıkma oranını doğrudan artıracaktır. Preparat işlemi ve gözlem için hazırlanışı su ayısı (Tardigrada sp.) adlı içeriğimizde yer almaktadır. Söz konusu kaydımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • J. H. Thorp, et al. (2009). Ecology And Classification Of North American Freshwater Invertebrates 3Rd Edition. ISBN: 9780123748553.
 • D. R. Nelson. (2002). Current Status Of The Tardigrada: Evolution And Ecology. Integrative and Comparative Biology, sf: 652-659. doi: 10.1093/icb/42.3.652. | Arşiv Bağlantısı
 • D. R. Nelson, et al. (2003). The Biology And Ecology Of Lotic Tardigrada. Wiley, sf: 93-108. doi: 10.1046/j.1365-2427.2000.00586.x. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/06/2024 11:29:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7818

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Metabolizma
Evrim Ağacı Duyurusu
Çiftleşme
Evrim Tarihi
Uzun
Toprak
Olumsuz
Dinozor
Kartal
Tahmin
Video
Botanik
Diş Sorunları
Sayı
Savaş
Primat
Nöroloji
Allah
Nüfus
Bilim Tarihi
Zeka
Makroevrim
Demir
Avcı
Tohum
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Karahasan, et al. Parachaela (Parachaela). (15 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7818
Karahasan, A., Türkoğlu, P. (2019, June 15). Parachaela (Parachaela). Evrim Ağacı. Retrieved June 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7818
A. Karahasan, et al. “Parachaela (Parachaela).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 15 Jun. 2019, https://evrimagaci.org/s/7818.
Karahasan, Akın. Türkoğlu, Pedram. “Parachaela (Parachaela).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, June 15, 2019. https://evrimagaci.org/s/7818.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close