Panterler (Panthera)

Panterler (Panthera)
Leopar (Panthera pardus).
Süha Derbent
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu SühaDerbent Fotoğrafçı Süha Derbent YavuzKulu Ressam Yavuz Kulu
2 dakika
2,543 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Panterler
 • Bilimsel Adı Panthera
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Panterler
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tanım ve Genel Bilgiler

Pantherinae üyelerinin yarısından fazlasını kapsayan bir cinstir. En büyükleri olan kaplan (Pantera tigris) 120 cm omuz yüksekliğine ve 310 kg ağırlığa ulaşabilir. Tamamı süper avcılardır, yani habitatlarında besin zincirinin en üstünde yer alırlar. Kedigiller içinde kükreyebilmek için gerekli özellikler sadece Pantherinae üyeleri olan sadece Neofelis ve Panthera'dadır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Bilinen kedi türleri ilk olarak 1816'da Lorenz Oken tarafından tanımlanmıştır. 1916'da ise Reginal Innes Pocock tarafından düzenlenip Panthera cinsine dahil edilmişlerdir. Bu tarihe kadar aslan (Panhera leo), leopar/pars (Panthera pardus) gibi Panthera üyeleri (ve diğer büyük kediler) Felis cinsi altında sınıflandırılıyordu.

Fosil bulgularının ışığında Panthera cinsinin ilk olarak Asya'da evrimleştiği düşünülüyor. Neofelis cinsinin Panthera'dan ayrılışı ise 8.66 milyon yıl olarak tahmin ediliyor. Panthera üyelerinin ise 6.55 milyon önce kaplan türlerine, 4.63 milyon önce kar leoparı/parsı ve 4.35 milyon önce de leopara özelleştiği tahmin ediliyor.

Burada kar leoparına/parsına (Panhera uncia) özellikle değinmek gerekiyor. Çünkü yapılan son genetik araştırmalarında bu türde diğer Panthera üyelerine göre bazı genetik farklılık gösterdiği belirlendi. Bunun üzerinde bu türün Uncia uncia olarak ayrı bir cinse dahil edilmesi fikri ortaya konuldu ancak bu konuda hala net bir kanı yok.

Bir de "Kara Panter"den bahsetmek lazım. Bu hayvanlar geçirdikleri bir mutasyon sonucu melanin pigmentlerinin fazla olmasından dolayı siyah posta sahip olan hayvanlardır. Bu nadir mutasyon insanların merakını uyandırmakla beraber kara panterlerin popülerleşmesine ve bazı bilgi kirliliklerine yol açmıştır. Kara panterler aslında bir tür değillerdir. Bu mutasyon jaguarlar, leoparlar ve hatta pumalarda da görülmektedir. Öyle ki bu melanistik özellik sadece kedigiller için geçerli değil, sincaplar gibi kemirgenler ve diğer bazı memelilerde de görülebilir. Bu ilgi çekici hayvanlar tek bir tür sanılıp "panter" diye ağızdan ağza yayılmıştır.

Panthera
Panthera
Yavuz Kulu

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Birçok hayvan gibi Panthera üyelerinin de soyları tehlike altındadır. Büyük vücutlarını kaplayan göz alıcı, desenli kürkleri avcıların dikkatini çekmekte ve bu sürekli bir tehdit olmaya devam etmektedir. IUCN tarafından güvende olarak işaretlenen bir Panthera üyesi bulunmamaktadır.

Davranış ve Etoloji

Büyük cüsseleri, kaslı vücutları ve ihtişamlı duruşlarına rağmen bu kediler aslında çok çekingendirler ve gözlemlemek zordur. Çoğunlukla yalnız yaşamayı tercih etmelerine karşın aslanlar (Panthera leo) sürüler halinde yaşarlar. Seksüel dimorfizm, yani cinsiyetler arası dış görünüş farklılığı bulunur. Çok eşlidirler ve erkekleri ile dişileri arasında genelde belirgin büyüklük farkları bulunur.  Kürkleri kamuflaj için yaşadıkları ortama uygun desenler ve renklere sahiptir, bu avlarına fark edilmeden yaklaşmalarına ciddi katkı sağlar.

Etimoloji

Panthera (klasik Latince) kelimesi Sanskrit kökenli bir kelimedir ve pand-ara (पाण्डर) kelimesinden türemiştir. Açık sarı, beyaz, beyazımsı anlamında gelmektedir. Panthera üyelerinin kürk renklerine bakılırsa kelimenin kökeniyle genel bir uyum gözlenebilir

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 10
 • Tebrikler! 7
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/04/2021 07:40:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7878

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Ana Bulaşma Mekanizması
Ecza
Gezegen
Ay Ve Dünya
Endokrin Sistemi Hastalıkları
Çocuk
Fizik
Su
Darwin
Yumurta
Yavru
Eğitim
Bağışıklık
Balıkçılık
Hastalık Kontrolü
Covıd-19
Uçma
Kuantum
Çağ
Öğrenme
2019-Ncov
Diyet
Fosil
Çevre
Factchecking
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku