Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Paleontologlar, Arjantin'de Yeni Bir Ornithopod Dinozor Türü Keşfetti!

Paleontologlar, Arjantin'de Yeni Bir Ornithopod Dinozor Türü Keşfetti! SciNews
1 dakika
363
Tüm Reklamları Kapat

Bu ayın başında Cretaceous Research dergisinde yayımlanan bir makale, orta boyutlu bir ornithopod dinozorun daha önce belgelenmemiş bir cins ve türünün keşfedildiğini duyurdu.[1]

Yeni dinozor, Geç Kretase döneminde, 100 ila 90 milyon yıl önce, günümüzdeki Arjantin'in Patagonya bölgesinde yaşamış.

Chakisaurus nekul adı verilen bu tür, 2,5 ila 3 metre uzunluğunda ve yaklaşık 0,7 metre boyundaydı.

Tüm Reklamları Kapat

Bu antik yaratık, Güney Amerika, Antarktika ve Avustralya'nın Kretase tortullarından bilinen bir ornithopod dinozorlar kladı olan Elasmaria'ya aittir. Makalenin başyazarı Dr. Rodrigo Alvarez Nogueira şöyle söylüyor:

Elasmaryenler Güney Amerika, Avustralya, Antarktika ve Güney Afrika'daki Kretase yatakları boyunca yaygın olmasına rağmen, anatomileri ve çeşitlilikleri hakkında birçok yön hala belirsizdir. Örneğin, kuyruk anatomisi, özellikle Güney Amerika'daki klad üyeleri için yeterince incelenmemiştir. Öte yandan, elasmaryenlerin filogenetik ilişkileri ve karakter dağılımı yeterince araştırılmamıştır.

Chakisaurus nekul'un birden fazla bireyine ait postkraniyal kalıntılar, Arjantin'in kuzeyindeki Río Negro eyaletindeki Pueblo Blanco Doğa Rezervi'ndeki Huincul Formasyonu'nda bulunmuştur.

Paleontologlar, Huincul Formasyonu'nun balıklar, kaplumbağalar, timsahlar ve dinozorlar dahil olmak üzere en çeşitli omurgalı topluluklarından birini barındırdığını belirtiyor.

Dinozorlarla ilgili olarak, sauropodlar ve theropodlar gibi birçok türe sahip saurischianlar baskındır. Öte yandan, Huincul Formasyonu'ndan ornithischian kalıntıları yalnızca belirlenemeyen bir ornithopodun izole ungual falanksı ile temsil edilmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Ekibe göre, Chakisaurus nekul, Huincul Formasyonu'ndan adlandırılmış ilk ornithischian türünü oluşturmaktadır. Bu da elasmaryenlerin kuyruk ve humeral anatomisine ışık tutuyor. Araştırmacılar şöyle devam ediyor:

Elasmaryenlerin ve genel olarak ornithopodların kaudal anatomisi hakkında çok az şey bilindiğinden Chakisaurus nekul, ornithopod vücudunun bu bölgesine dair önemli bir katkı sağlıyor. Ayrıca, humeral şekli diğer orta boy elasmaryenlerden çok farklı. Bu da daha küçük taksonları andırıyor. Bu farklılık, bu kladın farklı lokomotor alışkanlıklara sahip türleri içerdiğini de düşündürüyor.

Bu bağlamda, daha büyük elasmaryenler, kladın bazı üyelerinin dört ayaklı veya graviportal alışkanlıklara sahip olduğunu ve muhtemelen kendi başlarına bir alt klad oluşturduklarını gösteren bir karakter kombinasyonu gösteriyor. Bu aynı zamanda, elasmaryenlerin anatomik çeşitliliğinin henüz tam olarak anlaşılmadığını da gözler önüne seriyor. Chakisaurus nekul'un sağladığı yeni anatomik bilgiler, elasmaryenlerin diğer ornithopod soy hatlarından çok farklı olduğu ve güney kara kütlelerindeki çeşitliliklerini tanımak ve eşsizliğini belirlemek için daha fazla çalışmanın gerektiği fikrini desteklemektedir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ R. A. Nogueira, et al. (2024). A New Ornithopod From The Upper Cretaceous (Huincul Formation) Of Northwestern Patagonia, Argentina: Implications On Elasmarian Postcranial Anatomy. Elsevier BV, sf: 105874. doi: 10.1016/j.cretres.2024.105874. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/06/2024 22:41:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17665

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Bilişsel
Veri
Protein
Astrobiyoloji
Astronot
Sağlık
Primat
Yok Oluş
Yüksek
Dil
Aşılar
Cinsel Seçilim
Gün
Evcil Kediler
Venüs
Uterus
Cinsel Yönelim
Halk Sağlığı
Cinsellik Araştırmaları
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Nükleik Asit
Kanıt
İnternet
Etik
Maske Takmak
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Paleontologlar, Arjantin'de Yeni Bir Ornithopod Dinozor Türü Keşfetti!. (21 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17665
Derin, U. (2024, May 21). Paleontologlar, Arjantin'de Yeni Bir Ornithopod Dinozor Türü Keşfetti!. Evrim Ağacı. Retrieved June 14, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17665
U. Derin. “Paleontologlar, Arjantin'de Yeni Bir Ornithopod Dinozor Türü Keşfetti!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 21 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17665.
Derin, Ufuk. “Paleontologlar, Arjantin'de Yeni Bir Ornithopod Dinozor Türü Keşfetti!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 21, 2024. https://evrimagaci.org/s/17665.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close