Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Orangutan Rocky, İnsanlara Özgü Homurdanmalar Yoluyla İnsanlarla "Konuşabiliyor"!

Orangutan Rocky, İnsanlara Özgü Homurdanmalar Yoluyla İnsanlarla "Konuşabiliyor"!
2 dakika
2,830
 • Primatoloji
 • Konuşma Bilimi
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

İnsan dışındaki primatlar, yalnızca homurdanma ya da bağırma yoluyla çeşitli sesler çıkarabilirler. Fakat konuşamazlar. En azından bilim insanları uzunca bir süre böyle düşündü. Ama yeni tanıştıkları Rocky, bu varsayıma meydan okuyor.

Rocky, özel bir orangutan. 11 yaşındaki orangutan, Indianapolis'teki bir hayvanat bahçesinde yaşıyor ve sadece ziyaretçiler tarafından değil bilim insanları tarafından da büyük ilgi görüyor. Çünkü Rocky, bu zaman kadar imkansız olduğu düşünülen bir şey öğrendi: yeni bir dil.

Tüm Reklamları Kapat

Rocky, tabii ki insanlarla sohbet edemiyor; ama bu zamana kadar kaydedilen orangutan seslerinde hiç bulunmamış olan bir yöntemle homurdanıyor. Durham Üniversitesi'nden bilim insanı Adriano Lameria Scientific Reports dergisinde yayınlanan araştırmalarında bu durumu "sıra dışı" olarak niteliyor. Lameira ve ekibi, şöyle yazıyor:

Eğer ilgilenen kişi onunla dalga geçerse, Rocky ses frekansını en yükseğe ya da düşüğe uyarlıyor. Aslında bu orangutan, insan dilini taklit etmek ister gibi gözüküyor.

Araştırmacılar, Rocky'nin bunu nasıl yaptığını da açıklayabiliyorlar. Rocky, hem hava akımını hem de ses çıkarmada büyük bir rol oynayan ses tellerini değiştiriyor. Yani orangutan, tıpkı insanların konuşurken yaptıkları gibi, ses organlarını kullanıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bu zamana kadar uzmanların görüşleri, insanların aksine kuyruksuz iri maymunların konuşamadıkları yönündeydi. Gerçi işaret dilini öğrenebildikleri ve sembolleri yorumlayıp iletişimde kullanabildikleri biliniyordu; fakat gerçekten konuşabildikleri bilinmiyordu. Kafes içinde tutulan dişi goril Koko, verilen komuta göre hem öksürebiliyor hem de homurdanabiliyordu. Fakat Koko, insanlarla iletişime geçmek için belli durumlarda belli sesleri çıkarmayı öğrenemedi.

Bununla karşılık, Indianapolis'te yaşayan Rocky, aslında orangutanların doğal hayatları için gerekli olmayan sesleri belirli durumlara göre çıkarabiliyor gibi görünüyor. Bilim insanlarına göre Rocky, yalnızca etrafta insanlar olduğunda bu sesleri çıkarıyor.

Araştırmacılar, Rocky ile yıllardır çalışıyorlar. Rocky'nin evine gittiler ve ses yüksekliği ve de ses dizisinde çeşitlilik gösteren bir ses çıkardılar. Orangutan, bu sesi taklit etmeliydi. Primatın çıkardığı ses kayda alındı ve diğer ses kayıtlarıyla karşılaştırıldı. Taklit sesleri, genellikle doğal primat seslerinden farklılık gösteriyordu. Lameria şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Çalışmamız, orangutanların seslerini bir konuşmanın içine adapte edebildiklerini gösteriyor.

Muhtemelen, kuyruksuz iri maymunların ve insanların ortak atalarının konuşmanın bir çeşidine sahip olduklarına dair bir kanıt da olabileceğini ekliyor. Rocky'nin bu konuşma yetisine rağmen, öncül insanların ve primatların birbirlerine ne anlatıkları bir sır olarak kalmaya devam edecek.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
25
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 26
 • Güldürdü 18
 • Tebrikler! 11
 • Merak Uyandırıcı! 9
 • Muhteşem! 6
 • Bilim Budur! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Umut Verici! 3
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Welt | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/05/2023 21:19:38 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7180

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Sağlık Personeli
Hafıza
Çekirdek
Mars
Kuyruksuz Maymun
Diyet
Zaman
Mitler
Tardigrad
Öne Çıkan
Olumsuz
Şehir Hastanesi
Hidrotermal Baca
Haber
Entomoloji
Zehirli Mantar
Canlı Cansız
Mit
Yangın
Nörobiyoloji
Koruma
Elektrik
Mutasyon
Evrenin Genişlemesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. Heinemann, et al. Orangutan Rocky, İnsanlara Özgü Homurdanmalar Yoluyla İnsanlarla "Konuşabiliyor"!. (4 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 29 Mayıs 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7180
Heinemann, P., Yaman, E., Bakırcı, Ç. M. (2021, June 04). Orangutan Rocky, İnsanlara Özgü Homurdanmalar Yoluyla İnsanlarla "Konuşabiliyor"!. Evrim Ağacı. Retrieved May 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/7180
P. Heinemann, et al. “Orangutan Rocky, İnsanlara Özgü Homurdanmalar Yoluyla İnsanlarla "Konuşabiliyor"!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Esra Yaman, Evrim Ağacı, 04 Jun. 2021, https://evrimagaci.org/s/7180.
Heinemann, Pia. Yaman, Esra. Bakırcı, Çağrı Mert. “Orangutan Rocky, İnsanlara Özgü Homurdanmalar Yoluyla İnsanlarla "Konuşabiliyor"!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Esra Yaman. Evrim Ağacı, June 04, 2021. https://evrimagaci.org/s/7180.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close