Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Türümüzün "gözü gibi" baktığı birçok tür var. O türlerin onlarca katını acımasızca katlediyor olsa da... Goriller, o yakın dostlarımızdan biri sayılmazlar, evrimsel süreçte en yakın akrabalarımızdan biri olsalar bile... Ancak söz konusu bir primatolog, bir bilim insanıysa işler değişiyor. Hele ki bu primatolog, tarihin ilk dil bilen gorilini yetiştirdiyse ve onunla doğrudan iletişim kurmayı başardıysa, işler epey bir değişiyor. 

Koko, 1972'de San Francisco Hayvanat Bahçesi'nde doğmuş bir goril. İsmi Japoncadaki Hanabiko, yani "havai fişeklerin çocuğu" sözcüğünün kısaltmasından geliyor. Çünkü ABD'nin bağımsızlık günü 4 Temmuz'da doğdu. 1972'den beri uzun dönem bakıcısı Francine Patterson ("Penny" takma adını kullanıyor) tarafından kendisine Amerikan İşaret Dili öğretiliyor. Söylediğine göre Koko, kendisinin Goril İşaret Dili dediği dilde 1000 kelimeyi anlıyor. İngilizce konuşma dilinin ise 2000 kelimesini rahatlıkla anlayabiliyor.

Her ne kadar bu dili kullanma yetileri konusunda Noam Chomsky ve Steven Pinker gibi uzmanlardan bazı itirazlar gelmiş olsa da, insan harici kuyruksuz maymunlar ile bu düzeyde iletişim kurabilmek bile, bilim açısından çok anlam ifade ediyor. Araştırmalara şüpheci yaklaşan uzmanların itirazlarının temelinde, bu maymunların 2-3 yaşındaki insan bebeklerinin davranışlarından öteye geçememesi, sorulara harika cevaplar verseler de kendilerinin hiç soru sormaması ve dil kullanımlarında söz dizimi gibi unsuların öğrenilememesi gibi noktalar yatıyor.

Bu itirazlara sayısız defalar karşı-itirazlar da geldi ve bu uzmanların neden yanıldıkları izah edildi. Bu karşı-itirazlar da genellikle insan-dışı kuyruksuz maymunların insan standartlarında değerlendirilmesinin hata olması, maymunların yaptıkları işaretlerin rastgele ve anlamsız değil, ortama ve konuya tamamen uygun olması ve kendilerine öğretilmeyen sözcükleri bile, kendilerine öğretilenlerden yola çıkarak oluşturabiliyor olmaları gibi açılardan geliyor. Bu tartışma daha uzun yıllar devam edeceğe benziyor; fakat yapılan her araştırma, yakın kuzenlerimizi biraz daha fazla tanımamızı sağlıyor.

Hayvan davranışları (etoloji) biliminin hiperstarları arasında yer alan Koko'yu biraz daha yakından tanıyın:

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 12
 • Tebrikler! 10
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 3
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/12/2019 14:38:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7647

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir gün atomun enerjisini serbest bırakacağız, gezegenler arası yolculuklar gerçekleştireceğiz, ömrü uzatıp, kanseri ve tüberkülozu tedavi edeceğiz; ama en düşük seviyeli kişiler tarafından yönetilmiş olmanın sırrını asla çözemeyeceğiz.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder