Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Okyanusun Derinliklerinde Jelatinimsi Bir Kabarcık Gibi Gözüken Yeni Bir Hayvan Türü Tanımlandı!

Okyanusun Derinliklerinde Jelatinimsi Bir Kabarcık Gibi Gözüken Yeni Bir Hayvan Türü Tanımlandı! NOAA
Keşfedilen jelatinimsi hayvanın bir görüntüsü
2 dakika
4,223
Tüm Reklamları Kapat

Okyanuslar gerçekten devasa ve hayat kaynayan yerler. Ancak hala okyanusların küçük bir kısmı hakkında bilgi sahibiyiz. Yapılan araştırmalar ile her geçen gün yeni bilgiler öğrenmeye devam ediyoruz. Bu seferki keşif ise Porto Riko yakınlarında keşfedilen bu jelatinimsi hayvan oldu.

Deep Discoverer isimli robot bu türün videolarını ilk olarak 2015 yılında kaydetti. NOAA Fisheries bilim isimleri Micheal Ford ve Allen Collins, bunu fark ettiler ve yeni olarak tanımladılar. 2015 yılında fark edilen bu hayvanın yeni bir tür olduğunu kanıtlamak için yapılan çalışmalar sonuç verdi ve ilk kez yüksek çözünürlüklü bir video kullanılarak yeni bir tür tanımlanmış oldu.

Sıcak hava balonuna benzer görünüşü ile dikkat çeken tür.
Sıcak hava balonuna benzer görünüşü ile dikkat çeken tür.
Nicholas Bezio

Tanımlanan bu yeni hayvan Taraklılar (Ctenophora) şubesine ait bir deniz hayvanı. NOAA Fisheries ekiplerinin yaptığı araştırmada kullandıkları uzaktan kumandalı Deep Discoverer isimli robot sayesinde deniz seviyesinin neredeyse 4 kilometre altında bulunan bu canlı, Duobrachium sparksae türü olarak tanımlandı. Bu da Duobrachium cinsinin ilk tanımlanışı oldu.

Tüm Reklamları Kapat

Görüntü olarak denizanasına benzemekle birlikte taraklılar aslında denizanalarıyla yakın akraba değillerdir. Şu ana kadar bilinen 100-150 taraklı türüne daha böylece bir yenisi daha eklenmiş oldu. Çalışmayı sürdüren araştırmacilardan Allen Collins keşifleri hakkında şu şekilde konuştu:

O sırada robot üzerinde örnek toplama imkanımız yoktu. Ekipmanımız olsaydı bile, hayvanı işlemek için çok az zaman olurdu çünkü jelatinimsi hayvanlar çok iyi korunmazlar; taraklılar bu açıdan denizanasından bile daha kötüdür. Bu yeni türü tarif etmek için yüksek kaliteli video ve fotoğraf çok önemliydi.

Collins'in de söylediği gibi ekibin hayvandan örnek toplayacak vakti yoktu, ancak robotları sayesinde yüksek çözünürlükte videolar çekmeyi başardılar. Şu an bu hayvanın varlığına dair tek kanıt bu videolar.

Aslında yeni bir türün tanımlanmasının kabul edilmesi için gereken bazı koşullar var ancak böyle numune toplama imkanı olmayan durumlara izin verilebiliyor. Araştırmacı Micheal Ford bu durumu şöyle açıklıyor:

Organizmaların isimlendirilmesi uluslararası rehberler tarafından yönlendirilir, ancak bazı değişiklikler yeni türlerin videoya dayalı olarak tanımlanmasına izin verdi. Fakat örnek almanın imkansız olduğunda nadir durumlarda değişebiliyor. Gözlemi yaparken, uzaktan kumandalı bir araç ile 4.000 metre aşağıdaydık ve numune alma imkanımız yoktu.

Video kanıtlarına dayanarak, bilim insanları bu yeni türü gözlemlediler ve taraklıların davranışları hakkında yeni fikirler edindiler. Ford şöyle açıkladı:

Ctenophore'un uzun dokunaçları var ve bazı ilginç hareketler gözlemledik. Deniz tabanına iki hatta bağlı bir sıcak hava balonu gibi hareket ederek deniz tabanının üzerinde belirli bir rakımı koruyor. Deniz dibine bağlı olup olmadığından emin değiliz. Dalış sırasında doğrudan bağlılık gözlemlemedik, ancak organizma deniz tabanına dokunuyor gibi görünüyor.

Araştırmacılar sadece yeni bir tür olduğunu kanıtlamaya yetecek kadar gözlem yapabildiğinden hala ekosistemdeki yerinden emin değiller. Ancak benzer habitatlarda yaşayan diğer taraklılara bakarak bazı fikirler edinebiliyorlar.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
41
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 18
 • Muhteşem! 9
 • Bilim Budur! 6
 • İnanılmaz 6
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: NOAA | Arşiv Bağlantısı
 • N.Bezio, et al. (2020). Duobrachium Sparksae (Incertae Sedis Ctenophora Tentaculata Cydippida): A New Genus And Species Of Benthopelagic Ctenophore Seen At 3,910 M Depth Off The Coast Of Puerto Rico. J-STAGE. | Arşiv Bağlantısı
 • NOAA Fisheries Office of Communications. Noaa Scientists Virtually Discover New Species Of Comb Jelly Near Puerto Rico. (20 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 1 Aralık 2020. Alındığı Yer: NOAA Fisheries | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/07/2024 06:36:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9641

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Acı
Ekonomi
Göğüs
İnsan Evrimi
Uzay Aracı
Cinsellik
Etimoloji
Parçacık
Radyo
Kadın Sağlığı
Radyoaktif
Analiz
Kadın
Homo Sapiens
Biyocoğrafya
Veri
Sosyal
Stres
Karanlık
Davranış
Zeka
Sosyal Medya
Bitkiler
Çağ
Göç
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
-. NOAA, et al. Okyanusun Derinliklerinde Jelatinimsi Bir Kabarcık Gibi Gözüken Yeni Bir Hayvan Türü Tanımlandı!. (1 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 13 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9641
NOAA, -., Kaçıra, G., Türkoğlu, P. (2020, December 01). Okyanusun Derinliklerinde Jelatinimsi Bir Kabarcık Gibi Gözüken Yeni Bir Hayvan Türü Tanımlandı!. Evrim Ağacı. Retrieved July 13, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9641
-. NOAA, et al. “Okyanusun Derinliklerinde Jelatinimsi Bir Kabarcık Gibi Gözüken Yeni Bir Hayvan Türü Tanımlandı!.” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 01 Dec. 2020, https://evrimagaci.org/s/9641.
NOAA, ---. Kaçıra, Göktuğ. Türkoğlu, Pedram. “Okyanusun Derinliklerinde Jelatinimsi Bir Kabarcık Gibi Gözüken Yeni Bir Hayvan Türü Tanımlandı!.” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, December 01, 2020. https://evrimagaci.org/s/9641.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close