Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Okuma Hızını Artıran Uygulama Spritz: Harry Potter'ı Sadece 77 Dakikada Bitirebilirsiniz!

Okuma Hızını Artıran Uygulama Spritz: Harry Potter'ı Sadece 77 Dakikada Bitirebilirsiniz!
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
1 dakika
3,880 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 6 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Yakında 309 sayfa olan “Harry Potter ve Felsefe Taşı” kitabını sadece 77 dakikada okuyabileceksiniz!

Bu kadar hızlı (dakikada 1000 kelime kadar) okuyabilmek içinse yeni bir programı kullanmalı ve sayfa sayfa okuma fikrinden vazgeçmelisiniz.

image

Spritz ile kelimeler, aynı noktada birer birer çok hızlı bir biçimde karşınıza çıkacak. Bunun sayesinde de dakikada 250 ile 1000 kelime okuyabileceksiniz. Bu hızı karşılaştırmak gerekirse, üniversite seviyesindeki tipik bir okuyucu dakikada 200 ila 400 kelime okuyabiliyor. 

Reklamı Kapat

Dakikada 250 kelime ile Harry Potter serisinin ilk kitabı 5 saatte bitiyor.

Spritz, dakikada 1000 kelimeye kadar çıkabiliyor, ancak henüz onun için bir görsel bulunmuyor.

Spritz aynı anda 1 kelime okumayı öneren ilk uygulama değil. Bundan önce başka uygulamalar da bunu takipçilerine sundu. Ayrıca neredeyse Spritz’in kullandığı yöntem ile aynı olan RSVP (Ani Birbirini İzleyen Görsel Gösterim) yöntemi de yıllardır bulunuyor ve çoğu kişi için başarılı olduğu kanıtlandı.

Dakikada 350 kelime ile Harry Potter serisinin ilk kitabı 3 saat 40 dakikada bitiyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Aynı anda 1 kelime okuma teknolojisi özellikle akıllı telefon ve saatler gibi ufak cihazlar için ideal bir yöntem. Bu yöntem sayesinde daha fazla sayfayı kaydırmanıza, okumak için büyütmenize ya da küçültmenize gerek kalmayacak. 

Şimdi biraz nasıl çalıştığı üzerine konuşalım: Okuduğunuz her kelimede bir “Optimum Tanıma Noktası” bulunuyor. Diğer bir adı ise “tespit noktası”. Microsoft’ta bulunan Gelişmiş Okuma Teknolojileri takımından Kevin Larson, genellikle bu “tespit noktası”nın okuduğunuz kelimenin ortasının hemen solunda bulunduğunu belirtiyor. Okuma süreniz boyunca gözleriniz bu tespit noktalarından diğer tespit noktalarına geçiyor, genellikle de anlamlı kısa kelimeleri atlıyor. Spritz sitelerinde kendi yöntemlerini şöyle açıklıyor:

“Gözleriniz tespit noktasını bulduktan sonra beyniniz şu an görmekte olduğunuz kelimenin anlamını işlemeye başlıyor. Spritz, bu tespit noktalarını kırmızı yaparak ve aynı hizaya koyarak gözlerinizin kıpırdamamasını sağlıyor. Bu da onu RSVP hızlı okuma yönteminden farklı kılan ve tespit noktasından bağımsız olarak kelimeleri hızlı bir biçimde size gösteren okuma yöntemi.”

Aşağıdaki görselde de Spritz’in gözlerinizi nasıl kıpırdamadan tuttuğunu görebilirsiniz:

Reklamı Kapat

Spritz'in gözleri kıpırdamadan tutma yöntemi

Görsel 1: Kelimelerin RSVP’ye göre dizilimi; Görsel 2: Kelimelerin Spritz’e göre dizilimi.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Huffington Post | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/03/2021 15:26:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2038

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Uyku
Tedavi
Periyodik Cetvel
Jüpiter
Hava
Kalıtım
Cinsellik Araştırmaları
Nörobiyoloji
Canlılık Cansızlık
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Element
Doğru
Beslenme Bilimi
Kontrol
Mikrobiyoloji
Epistemik
Göğüs
Öğrenme Teorileri
Farmakoloji
Türlerin Kökeni
Kanat
Kanser Tedavisi
Kelebek
Köpekgil
Bilim İnsanı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilge insan, geçmişin torunu olsa da geleceğin ebeveyni olduğunu unutmamalıdır.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku