Gece Modu

Bu yazı, Huffington Post isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 6 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Yakında 309 sayfa olan “Harry Potter ve Felsefe Taşı” kitabını sadece 77 dakikada okuyabileceksiniz!

Bu kadar hızlı (dakikada 1000 kelime kadar) okuyabilmek içinse yeni bir programı kullanmalı ve sayfa sayfa okuma fikrinden vazgeçmelisiniz.

image

Spritz ile kelimeler, aynı noktada birer birer çok hızlı bir biçimde karşınıza çıkacak. Bunun sayesinde de dakikada 250 ile 1000 kelime okuyabileceksiniz. Bu hızı karşılaştırmak gerekirse, üniversite seviyesindeki tipik bir okuyucu dakikada 200 ila 400 kelime okuyabiliyor. 

Dakikada 250 kelime ile Harry Potter serisinin ilk kitabı 5 saatte bitiyor.

Spritz, dakikada 1000 kelimeye kadar çıkabiliyor, ancak henüz onun için bir görsel bulunmuyor.

Spritz aynı anda 1 kelime okumayı öneren ilk uygulama değil. Bundan önce başka uygulamalar da bunu takipçilerine sundu. Ayrıca neredeyse Spritz’in kullandığı yöntem ile aynı olan RSVP (Ani Birbirini İzleyen Görsel Gösterim) yöntemi de yıllardır bulunuyor ve çoğu kişi için başarılı olduğu kanıtlandı.

Dakikada 350 kelime ile Harry Potter serisinin ilk kitabı 3 saat 40 dakikada bitiyor.

Aynı anda 1 kelime okuma teknolojisi özellikle akıllı telefon ve saatler gibi ufak cihazlar için ideal bir yöntem. Bu yöntem sayesinde daha fazla sayfayı kaydırmanıza, okumak için büyütmenize ya da küçültmenize gerek kalmayacak. 

Şimdi biraz nasıl çalıştığı üzerine konuşalım: Okuduğunuz her kelimede bir “Optimum Tanıma Noktası” bulunuyor. Diğer bir adı ise “tespit noktası”. Microsoft’ta bulunan Gelişmiş Okuma Teknolojileri takımından Kevin Larson, genellikle bu “tespit noktası”nın okuduğunuz kelimenin ortasının hemen solunda bulunduğunu belirtiyor. Okuma süreniz boyunca gözleriniz bu tespit noktalarından diğer tespit noktalarına geçiyor, genellikle de anlamlı kısa kelimeleri atlıyor. Spritz sitelerinde kendi yöntemlerini şöyle açıklıyor:

“Gözleriniz tespit noktasını bulduktan sonra beyniniz şu an görmekte olduğunuz kelimenin anlamını işlemeye başlıyor. Spritz, bu tespit noktalarını kırmızı yaparak ve aynı hizaya koyarak gözlerinizin kıpırdamamasını sağlıyor. Bu da onu RSVP hızlı okuma yönteminden farklı kılan ve tespit noktasından bağımsız olarak kelimeleri hızlı bir biçimde size gösteren okuma yöntemi.”

Aşağıdaki görselde de Spritz’in gözlerinizi nasıl kıpırdamadan tuttuğunu görebilirsiniz:

Spritz'in gözleri kıpırdamadan tutma yöntemi

Görsel 1: Kelimelerin RSVP’ye göre dizilimi; Görsel 2: Kelimelerin Spritz’e göre dizilimi.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/03/2020 17:21:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2038

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çocuklarımızın eğitim hayatlarının ilk yıllarını konuşmayı ve yürümeyi öğretmekle geçiriyoruz. Geri kalanını ise çenelerini kapatmak ve oturmalarını sağlamakla… Bu işte bir terslik var.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder