Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Neden Bazı Erkeklerin Saçları Kızıl Olmadığı Halde Sakalları Kızıl Çıkıyor?

Neden Bazı Erkeklerin Saçları Kızıl Olmadığı Halde Sakalları Kızıl Çıkıyor? GQ
Michael C. Hall
2 dakika
75,833
Tüm Reklamları Kapat

Bazı erkeklerde saçların kızıl olmamasına rağmen kızıl sakal çıktığı gözlenebilir. Bu durumlarda ebeveynlerde hatta onların da ebeveynlerinin herhangi birinde dahi kızıl saç veya sakal olmayabilir. Peki nasıl oluyor da ailede hiç ortada yokken, aniden bu kızıllık ortaya çıkıyor?

Saç ile sakal arasındaki renk farkı, çok sıra dışı bir olay değil ve belki de birçoklarının tahmin edeceği gibi, bu farklılık da aslında genlerden kaynaklanıyor.

Daha önceden de izah ettiğimiz gibi derimizin, saçımızın, sakalımızın rengini belirleyen genlerdir. Bu genlerin alellerine bağlı olarak farklı pigmentlerin miktarları ve türleri değişir, bu da rengi doğrudan etkiler. Burada kritik olan detay ise şudur: Deri rengi ve saç rengi gibi fiziksel özelliklerimiz, tek bir gen veya tek bir alel (gen çeşidi) tarafından değil, birçok gen ve birçok alel tarafından belirlenir.

Tüm Reklamları Kapat

Buna ek olarak önemli bir diğer nokta ise şudur: Saç rengini etkileyen genler, eksik baskın olarak tanımlanan genlerdir; yani diğer tüm alellere (gen çeşitlerine) baskın tek bir dominant alel yoktur. Bu nedenle bu rengi belirleyen genlerin bütün alelleri birbirlerini etkileyebilmektedir. Avustralasya Dermatolojistler Koleji'nden Dr. Alexandra Varol bu durumu şöyle özetliyor:

Genler, değişken olarak ifade edilir ve diğer genlerden etkilenebilir. Bu nedenle MC1R geninin taşıyıcısı kızıl saç rengine sahip olmayabilir ancak onun kızıl sakal oluşmasına sebep olan bir değişkenine sahip olabilir.

Kızıl saç/kıl rengi, MC1R geninde oluşan bir mutasyon sonucu ortaya çıkar. Eğer sizde bu genlerden ikisinde de (her ebeveynden birer tane) mutasyon olursa, tamamen kızıl saçlı olarak doğarsınız. Eğer bu genlerden sadece birinde mutasyon olursa, tam da bahsettiğimiz eksik baskınlık durumu oluşur ve vücutta farklı bölgelerde kısmî kızıl renkli kıl oluşumu gözlenebilir. Ve bu sayede saç ve sakal rengi birbirinden farklı olabilir. Yani kızıl saçlı olmak için iki gende mutasyon gerekirken, sadece kızıl sakal için genlerden birinde mutasyon olması yeterlidir. Kızıl sakalın kızıl saçtan daha yaygın olmasının sebebi de budur.

İyi de bu gen nereden geliyor? Tabii ki de aileden. Eğer kişide kızıl sakal gözleniyor ancak ebeveynlerde kızıllık hiç gözlenmiyorsa bile, ebeveynler aslında taşıyıcı durumda olabilmektedirler. Kızıl saç geni baskın karaktere sahip bir gen olmadığı için, rengi etkileyen diğer genlerin bir kısmıyla baskılanıp, özelliğini gösteremeden de varlığını sürdürebilir ve nesiller boyunca aktarılır. Yani kişinin anne-babasında kızıl saç yoksa ancak kişide kızıl sakal çıkması gözleniyorsa bu, nesiller önceden kızıl saçlı bir atanın genleri yıllar boyunca ailede saklı bir şekilde aktarıldı ve sonunda kişide ortaya çıktı demektir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
65
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 85
 • İnanılmaz 21
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 19
 • Merak Uyandırıcı! 17
 • Muhteşem! 13
 • Bilim Budur! 10
 • Umut Verici! 5
 • Grrr... *@$# 3
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • A. Schiphorst. Why Do So Many Men Have Red Beards But Not Red Hair?. (31 Temmuz 2015). Alındığı Tarih: 4 Haziran 2020. Alındığı Yer: Vice | Arşiv Bağlantısı
 • J. Woolf. Why Your Beard Is Red, Even If Your Hair Isn't. (30 Kasım 2015). Alındığı Tarih: 4 Haziran 2020. Alındığı Yer: GQ | Arşiv Bağlantısı
 • T. Fedorowytsch. Why Do Men With Brown Hair Sometimes Have Red Beards?. (16 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 4 Haziran 2020. Alındığı Yer: ABC News | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/06/2024 08:23:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8851

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Homo Sapiens
Dişler
İfade
Protein
Ateş
Video
Genom
Kan
Balık Çeşitliliği
Algoritma
Doğa Gözlemleri
Uzay
Dinozorlar
Sağlık Personeli
Tehlike
Canlılık
Biyografi
Ağız Sağlığı
Deprem
Evrimsel Biyoloji
Çocuklar İçin Bilim
Komplo Teorisi
Matematik
Coğrafya
Freud
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
G. Kaçıra, et al. Neden Bazı Erkeklerin Saçları Kızıl Olmadığı Halde Sakalları Kızıl Çıkıyor?. (10 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8851
Kaçıra, G., Bakırcı, Ç. M. (2020, June 10). Neden Bazı Erkeklerin Saçları Kızıl Olmadığı Halde Sakalları Kızıl Çıkıyor?. Evrim Ağacı. Retrieved June 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8851
G. Kaçıra, et al. “Neden Bazı Erkeklerin Saçları Kızıl Olmadığı Halde Sakalları Kızıl Çıkıyor?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 10 Jun. 2020, https://evrimagaci.org/s/8851.
Kaçıra, Göktuğ. Bakırcı, Çağrı Mert. “Neden Bazı Erkeklerin Saçları Kızıl Olmadığı Halde Sakalları Kızıl Çıkıyor?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 10, 2020. https://evrimagaci.org/s/8851.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close