Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Neden Bazı Erkeklerin Saçları Kızıl Olmadığı Halde Sakalları Kızıl Çıkıyor?

Neden Bazı Erkeklerin Saçları Kızıl Olmadığı Halde Sakalları Kızıl Çıkıyor?
Michael C. Hall
GQ
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bazı erkeklerde saçların kızıl olmamasına rağmen kızıl sakal çıktığı gözlenebilir. Bu durumlarda ebeveynlerde hatta onların da ebeveynlerinin herhangi birinde dahi kızıl saç veya sakal olmayabilir. Peki nasıl oluyor da ailede hiç ortada yokken, aniden bu kızıllık ortaya çıkıyor?

Saç ile sakal arasındaki renk farkı, çok sıra dışı bir olay değil ve belki de birçoklarının tahmin edeceği gibi, bu farklılık da aslında genlerden kaynaklanıyor.

Daha önceden de izah ettiğimiz gibi derimizin, saçımızın, sakalımızın rengini belirleyen genlerdir. Bu genlerin alellerine bağlı olarak farklı pigmentlerin miktarları ve türleri değişir, bu da rengi doğrudan etkiler. Burada kritik olan detay ise şudur: Deri rengi ve saç rengi gibi fiziksel özelliklerimiz, tek bir gen veya tek bir alel (gen çeşidi) tarafından değil, birçok gen ve birçok alel tarafından belirlenir.

Buna ek olarak önemli bir diğer nokta ise şudur: Saç rengini etkileyen genler, eksik baskın olarak tanımlanan genlerdir; yani diğer tüm alellere (gen çeşitlerine) baskın tek bir dominant alel yoktur. Bu nedenle bu rengi belirleyen genlerin bütün alelleri birbirlerini etkileyebilmektedir. Avustralasya Dermatolojistler Koleji'nden Dr. Alexandra Varol bu durumu şöyle özetliyor:

Genler, değişken olarak ifade edilir ve diğer genlerden etkilenebilir. Bu nedenle MC1R geninin taşıyıcısı kızıl saç rengine sahip olmayabilir ancak onun kızıl sakal oluşmasına sebep olan bir değişkenine sahip olabilir.

Kızıl saç/kıl rengi, MC1R geninde oluşan bir mutasyon sonucu ortaya çıkar. Eğer sizde bu genlerden ikisinde de (her ebeveynden birer tane) mutasyon olursa, tamamen kızıl saçlı olarak doğarsınız. Eğer bu genlerden sadece birinde mutasyon olursa, tam da bahsettiğimiz eksik baskınlık durumu oluşur ve vücutta farklı bölgelerde kısmî kızıl renkli kıl oluşumu gözlenebilir. Ve bu sayede saç ve sakal rengi birbirinden farklı olabilir. Yani kızıl saçlı olmak için iki gende mutasyon gerekirken, sadece kızıl sakal için genlerden birinde mutasyon olması yeterlidir. Kızıl sakalın kızıl saçtan daha yaygın olmasının sebebi de budur.

İyi de bu gen nereden geliyor? Tabii ki de aileden. Eğer kişide kızıl sakal gözleniyor ancak ebeveynlerde kızıllık hiç gözlenmiyorsa bile, ebeveynler aslında taşıyıcı durumda olabilmektedirler. Kızıl saç geni baskın karaktere sahip bir gen olmadığı için, rengi etkileyen diğer genlerin bir kısmıyla baskılanıp, özelliğini gösteremeden de varlığını sürdürebilir ve nesiller boyunca aktarılır. Yani kişinin anne-babasında kızıl saç yoksa ancak kişide kızıl sakal çıkması gözleniyorsa bu, nesiller önceden kızıl saçlı bir atanın genleri yıllar boyunca ailede saklı bir şekilde aktarıldı ve sonunda kişide ortaya çıktı demektir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 52
 • Muhteşem! 12
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 11
 • İnanılmaz 11
 • Merak Uyandırıcı! 10
 • Bilim Budur! 7
 • Umut Verici! 3
 • Grrr... *@$# 2
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • A. Schiphorst. Why Do So Many Men Have Red Beards But Not Red Hair?. (31 Temmuz 2015). Alındığı Tarih: 04 Haziran 2020. Alındığı Yer: Vice | Arşiv Bağlantısı
 • J. Woolf. Why Your Beard Is Red, Even If Your Hair Isn't. (30 Kasım 2015). Alındığı Tarih: 04 Haziran 2020. Alındığı Yer: GQ | Arşiv Bağlantısı
 • T. Fedorowytsch. Why Do Men With Brown Hair Sometimes Have Red Beards?. (16 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 04 Haziran 2020. Alındığı Yer: ABC News | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/09/2020 09:58:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8851

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Haber
Göz
Dişler
Mistisizm
2019-Ncov
Dna
Üreme
Mantık
Onkoloji
Kertenkele
Virüsler
Toplum
Kimya
Arı
Şüphecilik
Köpekgil
Cinsel Seçilim
Evrimsel Süreç
Robot
Salgın
Hayvanlar Alemi
Stephen Hawking
Sosyal
Bebek Doğumu
Yok Oluş
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir yenilgi nedir? Eğitimden, daha iyiye doğru bir ilk adımdan başka bir şey değildir.”
Wendell Phillips
Geri Bildirim Gönder