Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Neden Bazı Erkeklerin Saçları Kızıl Olmadığı Halde Sakalları Kızıl Çıkıyor?

Neden Bazı Erkeklerin Saçları Kızıl Olmadığı Halde Sakalları Kızıl Çıkıyor? GQ
Michael C. Hall
2 dakika
55,524
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik
 • Mutasyonlar
Tüm Reklamları Kapat

Bazı erkeklerde saçların kızıl olmamasına rağmen kızıl sakal çıktığı gözlenebilir. Bu durumlarda ebeveynlerde hatta onların da ebeveynlerinin herhangi birinde dahi kızıl saç veya sakal olmayabilir. Peki nasıl oluyor da ailede hiç ortada yokken, aniden bu kızıllık ortaya çıkıyor?

Saç ile sakal arasındaki renk farkı, çok sıra dışı bir olay değil ve belki de birçoklarının tahmin edeceği gibi, bu farklılık da aslında genlerden kaynaklanıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Daha önceden de izah ettiğimiz gibi derimizin, saçımızın, sakalımızın rengini belirleyen genlerdir. Bu genlerin alellerine bağlı olarak farklı pigmentlerin miktarları ve türleri değişir, bu da rengi doğrudan etkiler. Burada kritik olan detay ise şudur: Deri rengi ve saç rengi gibi fiziksel özelliklerimiz, tek bir gen veya tek bir alel (gen çeşidi) tarafından değil, birçok gen ve birçok alel tarafından belirlenir.

Buna ek olarak önemli bir diğer nokta ise şudur: Saç rengini etkileyen genler, eksik baskın olarak tanımlanan genlerdir; yani diğer tüm alellere (gen çeşitlerine) baskın tek bir dominant alel yoktur. Bu nedenle bu rengi belirleyen genlerin bütün alelleri birbirlerini etkileyebilmektedir. Avustralasya Dermatolojistler Koleji'nden Dr. Alexandra Varol bu durumu şöyle özetliyor:

Tüm Reklamları Kapat

Genler, değişken olarak ifade edilir ve diğer genlerden etkilenebilir. Bu nedenle MC1R geninin taşıyıcısı kızıl saç rengine sahip olmayabilir ancak onun kızıl sakal oluşmasına sebep olan bir değişkenine sahip olabilir.

Kızıl saç/kıl rengi, MC1R geninde oluşan bir mutasyon sonucu ortaya çıkar. Eğer sizde bu genlerden ikisinde de (her ebeveynden birer tane) mutasyon olursa, tamamen kızıl saçlı olarak doğarsınız. Eğer bu genlerden sadece birinde mutasyon olursa, tam da bahsettiğimiz eksik baskınlık durumu oluşur ve vücutta farklı bölgelerde kısmî kızıl renkli kıl oluşumu gözlenebilir. Ve bu sayede saç ve sakal rengi birbirinden farklı olabilir. Yani kızıl saçlı olmak için iki gende mutasyon gerekirken, sadece kızıl sakal için genlerden birinde mutasyon olması yeterlidir. Kızıl sakalın kızıl saçtan daha yaygın olmasının sebebi de budur.

İyi de bu gen nereden geliyor? Tabii ki de aileden. Eğer kişide kızıl sakal gözleniyor ancak ebeveynlerde kızıllık hiç gözlenmiyorsa bile, ebeveynler aslında taşıyıcı durumda olabilmektedirler. Kızıl saç geni baskın karaktere sahip bir gen olmadığı için, rengi etkileyen diğer genlerin bir kısmıyla baskılanıp, özelliğini gösteremeden de varlığını sürdürebilir ve nesiller boyunca aktarılır. Yani kişinin anne-babasında kızıl saç yoksa ancak kişide kızıl sakal çıkması gözleniyorsa bu, nesiller önceden kızıl saçlı bir atanın genleri yıllar boyunca ailede saklı bir şekilde aktarıldı ve sonunda kişide ortaya çıktı demektir.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
56
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 74
 • İnanılmaz 18
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 16
 • Merak Uyandırıcı! 14
 • Muhteşem! 13
 • Bilim Budur! 10
 • Umut Verici! 5
 • Grrr... *@$# 3
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • A. Schiphorst. Why Do So Many Men Have Red Beards But Not Red Hair?. (31 Temmuz 2015). Alındığı Tarih: 4 Haziran 2020. Alındığı Yer: Vice | Arşiv Bağlantısı
 • J. Woolf. Why Your Beard Is Red, Even If Your Hair Isn't. (30 Kasım 2015). Alındığı Tarih: 4 Haziran 2020. Alındığı Yer: GQ | Arşiv Bağlantısı
 • T. Fedorowytsch. Why Do Men With Brown Hair Sometimes Have Red Beards?. (16 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 4 Haziran 2020. Alındığı Yer: ABC News | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/06/2023 20:44:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8851

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Elektrik
Beslenme Bilimi
Eşeyli Üreme
Okyanus
Retrovirüs
Yakınsak Evrim
Bitki
Viral Enfeksiyon
Hayatta Kalma
Astrofizik
Eğilim
Oyun
Zooloji
Newton
Ara Geçiş Türleri
Taklit
Viral
Önlem
Ecza
Ağız Sağlığı
Kurt
Diş Sorunları
Zehir
Mavi
Ağaç
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Elektriği Dokunduğunuz Yere Yönlendiren Küre Nasıl Çalışıyor?
Elektriği Dokunduğunuz Yere Yönlendiren Küre Nasıl Çalışıyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Apollo 11: Astronotları Ölümle Burun Buruna Getiren Hata Nasıl Düzeltildi?
Apollo 11: Astronotları Ölümle Burun Buruna Getiren Hata Nasıl Düzeltildi?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
G. Kaçıra, et al. Neden Bazı Erkeklerin Saçları Kızıl Olmadığı Halde Sakalları Kızıl Çıkıyor?. (10 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8851
Kaçıra, G., Bakırcı, Ç. M. (2020, June 10). Neden Bazı Erkeklerin Saçları Kızıl Olmadığı Halde Sakalları Kızıl Çıkıyor?. Evrim Ağacı. Retrieved June 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8851
G. Kaçıra, et al. “Neden Bazı Erkeklerin Saçları Kızıl Olmadığı Halde Sakalları Kızıl Çıkıyor?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 10 Jun. 2020, https://evrimagaci.org/s/8851.
Kaçıra, Göktuğ. Bakırcı, Çağrı Mert. “Neden Bazı Erkeklerin Saçları Kızıl Olmadığı Halde Sakalları Kızıl Çıkıyor?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 10, 2020. https://evrimagaci.org/s/8851.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close