Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Nazca Çizgileri: Uzaylıların Peru'daki Hava Sahası Mı?

Nazca Çizgileri: Uzaylıların Peru'daki Hava Sahası Mı? Pixabay
Nazca çizgileri arasındaki en meşhur olanlardan biri “Örümcek”tir.
3 dakika
13,542
Tüm Reklamları Kapat

Güney Peru’da bulunan Nazca çizgileri birer Jeogliftir, yani insanlar tarafından Dünya’nın yüzeyinde oluşturulan şekillerdir. Kendilerinden önce gelen Paracas kültüründen (MÖ 800 – MS 100) etkilenen Nazca halkı (MÖ 100 – MS 800) birbirinden farklı çizgiler oluşturmuşlardır. 800’e yakın düz çizgi, 300’e yakın geometrik şekil, 70’e yakın canlı (kuş, balık, maymun, örümcek, insan, ağaç ve çiçek) gibi şekiller bulunmuştur. Düz çizgiler oldukça uzun olup aralarındaki en uzun olanların 14 kilometreyi bulabilirken, canlıları temsil eden biyomorfik çizgilerin uzunluğu 15 ile 360 metre arasında değişebilmektedir. Özetle çizgileri oluştururken doğadan esindikleri bellidir ve daha karmaşı çizgileri düz çizgilere oranla daha kısa tutmuşlardır.

Günümüzde jeoglifler sanatsal olarak yapılsalar bile, tıpkı ekin şekilleri iddiasında verdiğimiz örnekler gibi, eski jeoglifler astronomik ya da dinsel amaçlarla oluşturulmuş olabilirler. Jeoglifler bir alanda bulunan taşların kaldırılması, ters yüz edilmeleri ya da düzenlemeleriyle yapılabilir. Nazca Çölündeki çizgilerin kızıl toprağın üzerinde bulunan kırmızı çakıl taşların kaldırıp alttaki beyazımsı kısmı görünür hale getirilmesiyle oluşturulduklarını biliyoruz. Dünya’dan diğer jeoglif örneklerin bazıları şunlardır: Blythe Intaglios (ABD), Cerros Pintados (Şili), Effigy Mounds (ABD), Quebrada de Santo Domingo (Peru), Big Horn Medicine Wheel (ABD), Uffington Horse (İngiltere), Cerne Abbas Giant (İngiltere) ve Gummingurru (Avustralya).

Tüm Reklamları Kapat

110 metre uzunluğunda olan Uffington White Horse
110 metre uzunluğunda olan Uffington White Horse
Wikimedia Commons (Danielgrad, 2008)

Nazca çizgiler ilk kez 1927 yılında arkeolog Toribio Mejia Xesspe tarafından keşfedilmiştir. İlerleyen senelerde arkeologlar, etnologlar ve antropologlar bu çizgilerin neden yapılmış olabilecekleri üzerinde araştırma yaparak astronomik, dinsel ya da sanatsal veyahut hepsini içerecek şekilde oluşturulmuş olabileceklerini düşünmektedirler. Maria Reiche adında bir matematikçi ve arkeolog, Nazca çizgilerini araştırmakla tanınmıştır. Bu çizgilerin bir tür "Astronomik Takvim" olarak önemli yıldızların yükselişine ve Güneş'in gündönümü gibi olaylara işaret ettiğine inanmıştır. Bununla birlikte bu çizgilerin Dünya dışı varlıklar tarafından oluşturulduğuna dair fikirlere de karşı çıkarak bu çizgilerin insanlar tarafından yapıldığını belirtmişti. Astronom olan Gerald Hawkins de Maria Reiche'ın astronomik teorisini kanıtlamak için bir grupla beraber bu çizgileri ziyaret etti, ancak 1968 tarihinde başarısız olmuştu. National Geographic Topluluğu’nun da yaptığı araştırmaya göre Nazca çizgilerinin bazıları 2000 sene önce Güneş, Ay ve belirli yıldızlara işaret etse bile, bunların tesadüfi olduğunu belirtiliyor. 1973 senesinde Gerald Hawkins bir bilgisayar programıyla 186 çizgiyi inceleyerek sadece %20'si kadarının astronomik bir öneme sahip olduğunu tespit etti. Antik uzaylılar fikrinin sıkı savunucularından biri olan Erich von Daniken ise yazdığı Chariots of the Gods? - Tanrıların Arabaları? (1968) kitabında bu çizgilerin "uzaylı tanrılar" için bir iniş alanı olduğunu iddia etmişti. Her türlü, neden yapıldıkları tam açıklığa kavuşulmuş olmasa bile, nasıl yapıldıkları iyi anlaşılmaktadır.

Nazca çizgilerinin UFO’lar için bir tür iniş sahası olduğu iddiasında bazı sorunlar bulunmaktadır: Yıldızlararası seyahatlere çıkabilen bir uçak teknolojisinin neden garip şekillerden oluşan bir alanı bir iniş pisti olarak kullanması gerektiği akılları kurcalamaktadır. Düz çizgileri kullanmış olsalar bile, 14 kilometre uzunluğundaki çizgi fazlasıyla abartılıdır (Dünya’daki uçak pistlerimiz bile 2 ile 5 kilometre arasında değişmektedir). İkincisi, bu çöldeki zeminin yapısı bir aracın inişi için fazlasıyla yumuşaktır, yerin 10 ile 30 santimetre altında olan bu çizgiler sağanak yağmurla bile zarar görebilecek kadar hassastır bu sebeple koruma altındadırlar ve UNESCO’nun listesinde bile yer almaktadırlar.

Tüm Reklamları Kapat

Nazca çizgilerinin ancak uzaylıların yardımıyla yapılabilecekleri fikri böylesine muazzam çizgilerin ancak tepeden bakılarak yapılabileceği iddiasına da dayanmaktadır. Paranormal araştırmacı ve skeptik Joe Nickell, National Geographic’in Is It Real? programı için sadece birkaç çubuk ve düğümlü kablo ile Nazca’daki meşhur “Örümcek” çizgisinin birebir aynısını oluşturmuştur.

Joe Nickell'in Nazca çizimi taklidi
Joe Nickell'in Nazca çizimi taklidi
Joe Nickell blog

Peki Gizemli Astronot Çizimi?

Bir başka iddiada, Nazca’da koca gözlerinden dolayı “Baykuş Adamı” (İng.: Owl Man) olarak bilinen 32 metre uzunluğundaki çizgidir. Bunun bir astronotu, devi ya da bir uzaylıyı tasvir ettiği söylenmiştir. İlk kez 1982 yılında Eduardo Herran tarafından keşfedilmiştir. Ancak dikkatli incelenirse, çizgideki figür aslında bir balıkçıdır, elinde de bir balık tuttuğu görülebilmektedir.

Owl Man (Tr.: Baykuş Adam)
Owl Man (Tr.: Baykuş Adam)
Wikimedia Commons (Diego Delso)
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
16
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • İnanılmaz 3
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/02/2024 17:29:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1188

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Güneş
Araştırma
Irk
Asteroid
Abd
Psikoloji
Obezite
İspat Yükü
Protein
Sars Mers
Şehir Hastanesi
Metabolizma
Çekirdek
Alan
Tekillik
Ateş
Evrim
Beyin
Epistemoloji
Zehirli Mantar
Uzay Aracı
Solunum
Temel
Tespit
Aşırı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. B. Acar, et al. Nazca Çizgileri: Uzaylıların Peru'daki Hava Sahası Mı?. (28 Nisan 2013). Alındığı Tarih: 26 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1188
Acar, A. B., Bakırcı, Ç. M. (2013, April 28). Nazca Çizgileri: Uzaylıların Peru'daki Hava Sahası Mı?. Evrim Ağacı. Retrieved February 26, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1188
A. B. Acar, et al. “Nazca Çizgileri: Uzaylıların Peru'daki Hava Sahası Mı?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 28 Apr. 2013, https://evrimagaci.org/s/1188.
Acar, Arsel Berkat. Bakırcı, Çağrı Mert. “Nazca Çizgileri: Uzaylıların Peru'daki Hava Sahası Mı?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 28, 2013. https://evrimagaci.org/s/1188.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close