Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

NASA, İlk "Yapay Zeka Müdürü"nü Atadı!

NASA, İlk "Yapay Zeka Müdürü"nü Atadı!
2 dakika
778
Tüm Reklamları Kapat

NASA Yöneticisi Bill Nelson, 13 Mayıs 2024 Pazartesi günü David Salvagnini'yi derhal geçerli olmak üzere ajansın yeni "yapay zeka (AI) müdürü" olarak atadı. Bu görev, Salvagnini'nin mevcut "baş veri müdürü" rolünün bir uzantısıdır.

NASA, ajans genelindeki görevleri ve araştırma projelerini desteklemek, eğilimleri ve kalıpları ortaya çıkarmak için verileri analiz etmek ve uzay aracı ve uçakları otonom olarak destekleyebilecek sistemler geliştirmek gibi insanlığa fayda sağlayacak çeşitli yapay zeka araçları kullanmaktadır. Nelson şöyle diyor:

Yapay zeka, NASA'da onlarca yıldır güvenle kullanılıyor ve bu teknoloji genişledikçe keşiflerin hızını artırabilir. İlerlemenin ve sorumlu kullanımın ön saflarında yer almaya devam etmemiz önemli. David, bu yeni görevinde NASA'nın, ajansımızın yapay zekayı evrende ve Dünya'da tüm insanlığa fayda sağlayacak şekilde sorumlu bir şekilde kullanmasına rehberlik etme çabalarına öncülük edecek.

Bu atama, Amerikan Başkanı Biden'ın "Yapay Zekanın Güvenli, Emniyetli ve Güvenilir Bir Şekilde Geliştirilmesi ve Kullanılmasına İlişkin Başkanlık Kararı"nı takip eden bir adımdır. Salvagnini, şu anda NASA genelinde yapay zeka kullanımına yönelik stratejik vizyon ve planlamanın uyumlaştırılmasından sorumludur. Araçların, platformların ve eğitimin geliştirilmesini ve risk yönetimini destekleyerek yapay zeka inovasyonunun başını çekiyor.

Tüm Reklamları Kapat

Salvagnini, genişletilmiş yetkileriyle, NASA'nın diğer devlet kurumları, akademik kurumlar, endüstri ortakları ve diğer uzmanlarla işbirliğini sürdürerek ajansın yapay zeka teknolojisinin en ileri noktasında olmasını sağlayacak.

Salvagnini, istihbarat topluluğunda teknoloji liderliği alanında 20 yılı aşkın bir süre çalıştıktan sonra Haziran 2023'te NASA'ya katıldı. NASA'daki görevinden önce Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Ofisi'nde mimari ve entegrasyon grubu direktörü ve baş mimar olarak görev yapmıştır.

Salvagnini ayrıca kurumsal düzeyde bilişim teknolojilerinde araştırma ve geliştirme, mühendislik ve veri, bilişim teknolojisi ile yapay zeka programlarını ilerleten operasyonlara liderlik eden çeşitli rollerde çalıştı. Salvagnini, 21 yıl boyunca Hava Kuvvetlerinde görev yapmış ve Mayıs 2005'te iletişim ve bilgisayar sistemleri subayı olarak emekli olmuştur.

NASA, Dünya'yı bilimsel tekniklerle görüntüleyip bu görüntüleri incelemekten, NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu'ndan güneş sistemimiz dışındaki gezegenler hakkında veri aramaya, Perseverance Mars keşif aracından Derin Uzay Ağı aracılığıyla iletişim planlamaya ve daha fazlasına kadar hedeflerimize ve görevlerimize en iyi şekilde hizmet etmek için gelişmekte olan yapay zeka teknolojisinden yararlanma konusunda öneriler geliştirmeye devam ediyor.

Tüm Reklamları Kapat

Salvagnini'nin atanmasından önce, ajansın Baş Bilim İnsanı Kate Calvin NASA'nın yapay zekadan sorumlu yetkilisi olarak görev yapıyordu.

NASA'da yapay zeka hakkında daha fazla bilgi için buradaki siteyi inceleyebilirsiniz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
20
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 4
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/06/2024 22:37:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17630

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uterus
Göç
Evrenin Genişlemesi
Sağlık Personeli
Fizyoloji
Ara Tür
Deri
Kimyasal Bağ
Allah
Şeker
Lazer
Kalp
İletişim
Tekillik
Doku
Özel Görelilik
Plastik
Primatlar
Diş Hekimliği
Hastalık Yayılımı
Tohum
Karbonhidrat
Yörünge
Doğal
Kamuflaj
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. NASA, İlk "Yapay Zeka Müdürü"nü Atadı!. (17 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17630
Bakırcı, Ç. M. (2024, May 17). NASA, İlk "Yapay Zeka Müdürü"nü Atadı!. Evrim Ağacı. Retrieved June 13, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17630
Ç. M. Bakırcı. “NASA, İlk "Yapay Zeka Müdürü"nü Atadı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 17 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17630.
Bakırcı, Çağrı Mert. “NASA, İlk "Yapay Zeka Müdürü"nü Atadı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 17, 2024. https://evrimagaci.org/s/17630.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close