Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Multipl skleroz

İngilizce

Multiple Sclerosis

Açıklama

Multipl skleroz (MS) merkezi sinir sisteminin öngörülemeyen, sakat bırakıcı etkisi olabilen bir omurilik ve beyin hastalığıdır. Beyindeki ve beyin ve vücut arasındaki bilgi akışını bozar.

MS'de bağışıklık sistemi, sinir hücrelerini kaplayan miyeline saldrırır ve beyin ve vücut arasında iletişim sorununa sebep olur. MS sonunda sinir hücrelerinin kendisinin bozulmasına ya da kalıcı olarak hasar görmesine sebep olur.

MS'in belirtileri ve semptomları çok çeşitlilik gösterir ve genellikle sinir hasarının miktarına ve hangi sinir hücrelerinin etkilendiğine göre değişir. Şiddetli MS hastası olan kişiler yalnız yürümekte zorlanabilirler hatta yürüme yeteneklerini kaybedebilirler. Bazıları uzun süre boyunca yeni bir semptom göstermeyen uzun süreler yaşayabilirler. 

Multipl skleroz için mevcut değildir. Tedavi tipik olarak atakların etkisinden toparlanma, hastalığın ilerlemesini durdurma ya da belirtileri kontrol etmekten oluşur. Bazı kişilerde çok hafif semptomlar görülür ve tedavi gerekmez. 

Kaynaklar:

1. National MS Society

2. Mayo Clinic

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder