Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Gözlerdeki dikey çizgilenme oldukça belirgin.
Gözlerdeki dikey çizgilenme oldukça belirgin.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Zonguldak'ın Filyos ilçesinde, nehir kıyısında gözlemlediğimiz Avrupa'daki en büyük çekirge türlerinden biri olan Mısır çekirgesi (Anacridium aegyptium).

Tanım ve Genel Bilgiler

Genelde gri veya kahverengi tonlarında olur. Antenleri de diğer çekirgelere görece kısa ve kalındır. Uyluğun (femur) arkasında karakteristik siyah çizgilenmeler mevcut. Gözün yapısı sayesinde kolayca tanınabilir. Bileşik gözde dikey (vertikal) çizgilenmeler vardır. Bu çizgilenme baykuş kelebeklerine (Caligo sp.) oldukça benzer. Karşılaştırmak isterseniz, gözlemlediğimiz baykuş kelebeğine buradan ulaşabilirsiniz.

Omurgalılar ve bazı omurgasızlar çizgili ve düz kasa sahiptir. Fakat böceklerde mikroskobik olarak enine bantlar oluşturan ince aktin ve kalın miyozin filamentlerinin üst üste gelmesi ile oluşmuş sadece çizgili kasa sahiptir. Ayrıca eklembacaklıların dış iskeletlerinin eklem yerlerinde sklerit isimli sertleşmiş plakalar bulunur. Skleritler arasındaki kaslar böceğin belirli hareketler yapmasını sağlar. Dış iskeletlerin dayanıklığını kitin içeriği değil, özel skleroproteinler sağlar. İskeletin su geçirmez özelliği ve hafifliği, uçmayı da olası kılar. Buna zıt olarak, kabukluların kütikulası büyük ölçüde minerallerle sertleştirilmiştir. Bu konuyu ayrıntılı olarak buradaki entomoloji makalemizde açıklamıştık.  

Stridülasyon (ses ile iletişim) sağlayan tırtıklı tibia (bacak) görülebiliyor.
Stridülasyon (ses ile iletişim) sağlayan tırtıklı tibia (bacak) görülebiliyor.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Taksonomide Orthoptera takımı 30 familya içinde tanımlanmış 22.000'den fazla türe sahip. Bu takım da Caelifera (kısa antenli çekirgeler) ve Ensigera (uzun antenli çekirgeler) şeklinde iki büyük alt takıma ayrılır. Söz konusu Mısır çekirgesi de Caelifera alt takımının bir üyesidir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya'yı kapsayan Palearktik bölgede dağılım gösterir. Bodurları, makileri ve meyve bahçelerini severler. Sıcak ve güneşli yerleri tercih ederler.

Diyet ve Metabolizma

Beslenme tipleri ağırlıklı olarak yaprak ve bitki filizleridir. Zoolojide bu tip beslenmeye folivor denir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Wikipedia. Egyptian Locust. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Wikipedia
 • P.J. Gullan ve P.S. Cranston. (2020). Böcekler: Entomolojinin Ana Hatları. ISBN: 978-605-133-324-3. Yayın Evi: Nobel.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder