Koni başlı çekirge (Acrida ungarica)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Sıra dışı görüntüsü oldukça dikkat çekicidir.
Sıra dışı görüntüsü oldukça dikkat çekicidir.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Evrim Ağacı olarak Zonguldak-Filyos yolu üzerinde bir ormanda fotoğrafladığımız bu sıra dışı çekirge bir Acrida ungarica türü! Adeta bir bilimkurgu filminden fırlamış gibi.

Tanım ve Genel Bilgiler

Koni başlı çekirge olarak bilinen bu türler, uzun ince bir anatomiye sahiptirler. Uzuvları sık sık hasar görebiliyor. Dolayısıyla yaralı bir şekilde rastlamanız olasıdır. Caelifera (Kısa antenli çekirgeler) alt takımına üyedirler.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avrupa ve Batı Asya'da yaygın olarak bulunur. Genelde kuru ve çalılık alanları tercih ederler.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Avusturya'da ve Çek Cumhuriyeti'nde IUCN Kırmızı Liste içerisinde bulunuyor. Çek Cumhuriyeti'nde tekrar gözlemlenmesine rağmen; Avusturya'da halen neslinin tükendiği bilgisi geçerliliğini koruyor.

Diyet ve Metabolizma

Hepçil (omnivor) beslenirler.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Herbst, 1786. Entomology. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: IUCN Red List
  • Wikipedia. Common Cone-Headed Grasshopper. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Wikipedia
  • IUCN Red List. Cone-headed grasshopper. (2018, Temmuz 06). Alındığı Tarih: 06 Temmuz 2018. Alındığı Yer: IUCN Red List

İstanbul kertenkelesi (Podarcis sicula)

Karabaş martı (Chroicocephalus ridibundus)

Biyoloji Genel Editörü

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder