Evrim Ağacı

Mary Nehri Kaplumbağaları, "Mohawk Saçları" ve Tam Körelmemiş Dev Kuyrukları!

Mary Nehri Kaplumbağaları,
Tavsiye Makale

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu bir Mary Nehri Kaplumbağası, yani bir Elusor mucrurus türü. Avusturalya'nın Güneydoğu Queensland bölgesinde bulunan kısa boyunlu kaplumbağalardan olan Mary Nehri Kaplumbağası, birçoklarına "çılgın" gelebilecek "mohawk saçları" ile bilinmektedir. 

Soyu tükenmekte olan bu hayvan türünün elbette "saçları" yoktur. Fotoğrafta görünenler saç değil, algdir. Alglerle mutualist (karşılıklı faydacı) bir ilişki içerisinde bulunan bu tür, algler sayesinde bulunduğu yeşil ortamda rahatlıkla kamufle olabilir. Bunun karşılığında ise algler, kaplumbağa sayesinde yer değiştirerek her türlü beslenebilir ve korunabilirler.

İlk olarak 1994 yılında keşfedilen bu kaplumbağalar, Avustralya'nın Mary Nehri'nde yaşadıkları için bu ismi almışlardır. Bu komik görünümlü tür, aynı zamanda Avustralya'nın en iri kaplumbağa türlerinden birisidir.

Bu kaplumbağaların en ilginç özelliklerinden birisi aşırı uzun kuyruklarıdır: Kuyrukları, kabuklarının %70'i kadar uzun olabilir! Bu, evrimsel süreçte tam olarak körelmemiş bir kuyruğa işaret etmektedir; çünkü kaplumbağaların atalarında uzun kuyruklar bulunmaktaydı; ancak birçok kaplumbağa türü bu kuyrukları evrimsel süreçte yitirdiler.

Mary Nehri Kaplumbağaları'nın kuyruklarının körelmiş bir organ olduğunu kan kemeri adı verilen bir yapının kuyruklarında halen bulunuyor olmasından da görebilmekteyiz. Bu kemersi yapı, omurgalı hayvanların kuyruk kemiklerinin yan kısmı boyunca uzanan kemiksi bir şerittir. Bu şerit ile omurga arasında oluşan kanala da kan kanalı adı verilir. Kuyruğa giden damarlar, bu kanal boyunca yol alırlar. Bu kemer, kaplumbağaların geri kalan hepsinde körelerek yok olmuştur.

Kaplumbağanın ilginç özellikleri bununla da bitmez: Bazı balıklarda bulunan, kaplumbağalarda ise pek rastlamadığımız balık sakalı (barbel) yapılarına bu kaplumbağalarda bariz şekilde rastlarız.

"Balık sakalları", genellikle balık türlerinde ve nadiren kaplumbağalarda görülen, yön bulmak için kullanılan bir duyu organıdır. Fotoğrafta, ağzın iki yanından aşağı doğru uzanan yapılar "balık sakalları"dır.
Wikipedia

Bu sıra dışı kaplumbağaların ilginç özelliklerinden bir diğeri ise vücut oranlarıdır. Mary Nehri Kaplumbağaları'nın kafaları, vücutlarına göre en küçük kafalardan birisidir; ancak arka bacakları, en büyük bacaklardan birisidir. Bu özelliğin, nehirde daha hızlı hareket etmeyi mümkün kılan evrimsel bir adaptasyon olduğu düşünülmektedir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 4
 • Tebrikler! 8
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 05:47:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/943

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Goril
Sağlık
Kimyasal Evrim
Hız
Yaşam
2019-Ncov
Sars
Oksijen
Böcek
Köpekler
Elektrokimya
Wuhan
Doğal
Maske
Ortak Ata
Yayılım
Kimya
İhtiyoloji
Sinir Sistemi
Ölümden Sonra Yaşam
Gerçek
Tekillik
Nöron
Yörünge
Ay Ve Dünya
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bugün mezun olup, yarın öğrenmeyi bırakan biri, ertesi gün cahil kalır.”
Newton D. Baker
Geri Bildirim Gönder