Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Mary Nehri Kaplumbağaları, "Mohawk Saçları" ve Tam Körelmemiş Dev Kuyrukları!

Mary Nehri Kaplumbağaları, "Mohawk Saçları" ve Tam Körelmemiş Dev Kuyrukları!
2 dakika
16,324
Tüm Reklamları Kapat

Bu bir Mary Nehri Kaplumbağası, yani bir Elusor mucrurus türü. Avusturalya'nın Güneydoğu Queensland bölgesinde bulunan kısa boyunlu kaplumbağalardan olan Mary Nehri Kaplumbağası, birçoklarına "çılgın" gelebilecek "mohawk saçları" ile bilinmektedir. 

Soyu tükenmekte olan bu hayvan türünün elbette "saçları" yoktur. Fotoğrafta görünenler saç değil, algdir. Alglerle mutualist (karşılıklı faydacı) bir ilişki içerisinde bulunan bu tür, algler sayesinde bulunduğu yeşil ortamda rahatlıkla kamufle olabilir. Bunun karşılığında ise algler, kaplumbağa sayesinde yer değiştirerek her türlü beslenebilir ve korunabilirler.

İlk olarak 1994 yılında keşfedilen bu kaplumbağalar, Avustralya'nın Mary Nehri'nde yaşadıkları için bu ismi almışlardır. Bu komik görünümlü tür, aynı zamanda Avustralya'nın en iri kaplumbağa türlerinden birisidir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu kaplumbağaların en ilginç özelliklerinden birisi aşırı uzun kuyruklarıdır: Kuyrukları, kabuklarının %70'i kadar uzun olabilir! Bu, evrimsel süreçte tam olarak körelmemiş bir kuyruğa işaret etmektedir; çünkü kaplumbağaların atalarında uzun kuyruklar bulunmaktaydı; ancak birçok kaplumbağa türü bu kuyrukları evrimsel süreçte yitirdiler.

Mary Nehri Kaplumbağaları'nın kuyruklarının körelmiş bir organ olduğunu kan kemeri adı verilen bir yapının kuyruklarında halen bulunuyor olmasından da görebilmekteyiz. Bu kemersi yapı, omurgalı hayvanların kuyruk kemiklerinin yan kısmı boyunca uzanan kemiksi bir şerittir. Bu şerit ile omurga arasında oluşan kanala da kan kanalı adı verilir. Kuyruğa giden damarlar, bu kanal boyunca yol alırlar. Bu kemer, kaplumbağaların geri kalan hepsinde körelerek yok olmuştur.

Kaplumbağanın ilginç özellikleri bununla da bitmez: Bazı balıklarda bulunan, kaplumbağalarda ise pek rastlamadığımız balık sakalı (barbel) yapılarına bu kaplumbağalarda bariz şekilde rastlarız.

"Balık sakalları", genellikle balık türlerinde ve nadiren kaplumbağalarda görülen, yön bulmak için kullanılan bir duyu organıdır. Fotoğrafta, ağzın iki yanından aşağı doğru uzanan yapılar "balık sakalları"dır.
Wikipedia

Bu sıra dışı kaplumbağaların ilginç özelliklerinden bir diğeri ise vücut oranlarıdır. Mary Nehri Kaplumbağaları'nın kafaları, vücutlarına göre en küçük kafalardan birisidir; ancak arka bacakları, en büyük bacaklardan birisidir. Bu özelliğin, nehirde daha hızlı hareket etmeyi mümkün kılan evrimsel bir adaptasyon olduğu düşünülmektedir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
17
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 20
 • İnanılmaz 8
 • Muhteşem! 5
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İğrenç! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/07/2024 22:57:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/943

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
İhtiyoloji
Kemik
Bilimsel
Afrika
Wuhan Koronavirüsü
Patlama
Davranış
Ekosistem
Yüksek
Hız
Kadın Doğum
Aşı
Araştırma
Kitlesel Yok Oluş
Göğüs Hastalığı
Önlem
Matematik
Embriyo
Dinozorlar
Eğitim
Evrimsel
Öğrenme Teorileri
Basınç
Eşeyli Üreme
Böcekler
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Mary Nehri Kaplumbağaları, "Mohawk Saçları" ve Tam Körelmemiş Dev Kuyrukları!. (27 Ocak 2013). Alındığı Tarih: 16 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/943
Bakırcı, Ç. M. (2013, January 27). Mary Nehri Kaplumbağaları, "Mohawk Saçları" ve Tam Körelmemiş Dev Kuyrukları!. Evrim Ağacı. Retrieved July 16, 2024. from https://evrimagaci.org/s/943
Ç. M. Bakırcı. “Mary Nehri Kaplumbağaları, "Mohawk Saçları" ve Tam Körelmemiş Dev Kuyrukları!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 27 Jan. 2013, https://evrimagaci.org/s/943.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Mary Nehri Kaplumbağaları, "Mohawk Saçları" ve Tam Körelmemiş Dev Kuyrukları!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 27, 2013. https://evrimagaci.org/s/943.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close